ده توصیه برای حفظ بهتر موهای آقایان
ده توصیه برای حفظ بهتر موهای آقایان
خانه » ده توصیه برای حفظ بهتر موهای آقایان

ده توصیه برای حفظ بهتر موهای آقایان

گاهـی ظاهـر و وضعیت موهای مان شبـاهتی به تصورمـان از موهای سالم نـدارد و همین مسأله باعث می شود به سالم بودن موهایمان شک کنیم. اما نشانه هایی وجود دارد که احتمالـا موهای ما آنطور که به نظر می رسد ناسالم و آسیب دیده نیستند. معمـولا بیشتر متخصصان هرچه درباره موها، بهداشت و سلامت آنها گفته اند، خانم ها را مخـاطب خـود قـرار داده اند و توصیه هایـی برای آنها داشته اند. در این مطلب سعی کرده ایم مهم ترین مسایل مربوط به بهداشت و سلامت موهای آقایان را به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار دهیم تا کمکی در این زمینه به آقایان کرده باشیم. حاصل این تلاش ۱۰ نکته ظریف اما کاربردی است که در زیر می خوانید.

بهداشت موها

اولیـن نکته ای که آقایان باید به آن توجه کننـد، بهداشت و شستشوی موهاست. موها به ۲ گروه خشک و چرب، تقسیم می شوند اما از آنجا که میزان هـورمون های مردانه در بدن آقایان، بسیار بیشتر از خانم هاست، تقریبا بیشتر مردها موهای چربی دارند یا موهای آنها خیلی زودتر از موهای خانم ها پس از استحمام، دوباره چرب می شوند.

ماساژ موها

ریزش مو هم به دلیل مسایل هورمونی و ژنتیکی در آقایان بیشتر از خانم هاست. با این حساب، از یک طرف توصیه می شود آقایان موهای خود را مرتب شستشو دهند تا ظاهری چرب و کثیف پیدا نکنند و از طرف دیگر برای پیشگیری از تشدید ریزش موها توصیه می شود آقایان هنگام شامپو زدن، موهای خود را به شدت و با ضربه های شدید انگشتان، ماساژ ندهند و نمالند. موهای کوتاه مردانه باید با مقدار کمی شامپو و ماساژ ملایم موها شسته شود.

در همین ارتبـاط : روش های خانگی درمان شوره سر 

 

مو خوره

معمولا موهای آقایان کوتاه است و مرتب هم کوتاه می شوند. به همین دلیل کمتر شاهد مشکل موخوره یا خشکی ساقه های موی آنها هستیم. این در حالی است که استفاده مداوم از سشوار یا بلند کردن موها می تواند موهای آقایان را هم در معرض موخوره قرار دهد.

به تمام آقایان توصیه می شود برای پیشگیری از موخوره زدن موها و رعایت بهداشت آنها از بلند کردن مو یا ماساژ دادن زیاد و محکم آنها پرهیز کنند.

‫شانه کـردن

آقایان نباید بعد از بیرون آمدن از حمام، موهایشان را محکم با حوله خشک کنند بلکه باید به آرامی آب آنها را با حوله ای نرم بگیرند و پس از مدتی که نم موها در مواجهه با هوای معمولی کم شد، آنها را شانه کنند.

شانه های مردانه با دندانه های ریز، اصلا مناسب شانه کردن موها نیستند. هرچه دانه های شانه یا برس، درشت تر باشند، هنگام شانه زدن فشار کمتری به ریشه موها وارد می شود. از آنجا که موی آقایان استعداد بیشتری برای ریزش دارد، نباید ریزش آنها را با استفاده از شانه های ریز، تحریک و بیشتر کرد.

 

ده توصیه برای حفظ بهتر موهای آقایان

 

مواد حالت دهنده

استفاده از مواد حالت دهنده مو مانند ژل ها، موس ها و تافت های نامناسب می تواند منجر به خشک و شکننده شدن موی آقایان یا موخوره زدن آنها شود. بهتر است هنگام انتخاب انواع حالت دهنده، به جنس موی خود توجه کنید و محصول باکیفیت و استانداردی بخرید.

از آنجا که استفاده از حالت دهنده های مو در آقایان جوان بیشتر است به آنها توصیه می شود حتما پیش از خواب، موهای خود را حتی شده با مقداری آب گرم بشویند و مواد حالت دهنده را از روی آنها پاک کنند. هیچ گاه اجازه ندهید مواد حالت دهنده بیشتر از چند ساعت یا حداکثر یک روز روی موهایتان باقی بمانند. حالت دهنده ها علاوه بر خشکی، باعث کدر شدن موها هم می شوند.

سشوار

این روزها استفاده از سشوار میان نسل جوان آقایان رواج بسیار زیادی پیدا کرده است. اگر باد سشوار بیش از اندازه داغ باشد، ممکن است هم پوست سر را تحریک کند و کمی بسوزاند و هم ساقه موها را به مرور زمان خشک و مستعد موخوره زدن کند. اگر دوست دارید موهایتان را سشوار کنید، حتما از باد ملایم آن استفاده کنید و سشوار را در فاصله مناسبی از موهایتان نگه دارید.

فر کردن یا صاف کردن مداوم موها که میان برخی آقایان شایع است هم می تواند باعث خشک شدن بیش از اندازه آنها شود.

در همین ارتـباط : علت چرب شدن موها

 

نوع شوینـده

معمولا آقایان توجه چندانی به نوع شوینده مصرفی شان ندارند. اگر پوست کف سر و موهایتان خشک است، باید از شامپوهای مخصوص موهای چرب کمک بگیرید. استفاده از شامپوهای نامناسب یا صابون های قوی می تواند باعث تشدید خشکی پوست و مو، پوسته پوسته شدن کف سر و ایجاد خارش های پوستی شود.

نور آفتـاب

معمولا موهای آقایان بیشتر از خانم ها در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارد. نور آفتاب می تواند به مرور زمان باعث تغییر رنگ و خشک شدن موها شود. به همین دلیل اگر آقایان مجبورند ساعت های زیادی از روز را زیر نور آفتاب بگذرانند، حتما باید از کلاه های راحت، سبک و لبه دار استفاده کنند.

آب استخر

مواد مختلف موجود در آب استخرها مانند کلر به تدریج باعث خشکی و تغییر رنگ موها می شوند بنابراین به آقایان توصیه می شود پس از شنا، حتما موهایشان را با آب و شامپوهای ملایم بشویند.

موهای سفید

خیلی از آقایانی که موهایشان سفید می شود، از رنگ مو استفاده می کنند. چنین افرادی باید از رنگ موهای استاندارد و با مارک های معتبر بهره بگیرند تا ساقه موهایشان خشک و شکننده نشود. رنگ های غیر استاندارد علاوه بر خشک کردن بیش از اندازه موها باعث تحریک پوست پشت گوش و زیر چانه می شوند.

دکتر حبیب انصارین

متخصص پوست

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران 

 


 

پوست و مو و زیبــایی

ده توصیه برای حفظ بهتر موهای آقایان

مراقبت از پوست و مو یکی از مواردی است که افراد به آن اهمیت بسیاری می دهند چرا که در زیبایی تأثیر فراوانی دارد. سامانه پوست، مو و زیبایی با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در خصوص روش های نگهداری از پوست و مو، طراحی و اجرا گردیده است. پس از تماس با این سامانه، ابتدا از بین کلیدهای زیر، موضوع مورد نظر خود را انتخاب نموده سپس عدد انتخابی را شماره گیری فرمائید.

کلید ۱: نکات مربوط به زیبایی پوست و راهکارهای حفظ و نگهداری آن
کلید ۲: نکات مربوط به زیبایی مو و راهکارهای حفظ و نگهداری آن
کلید ۳: آشنایی با انواع ماسک های زیبایی و محافظتی پوست

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۲۷

 

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی