درباره سرماخوردگی و آنفولانزا چه می دانید ؟
درباره سرماخوردگی و آنفولانزا چه می دانید ؟
خانه » درباره سرماخوردگی و آنفولانزا چه می دانید ؟

درباره سرماخوردگی و آنفولانزا چه می دانید ؟

بـاور‌های رایج اما نادرست درباره ی سرماخوردگی و آنفولانزا

با فرا رسیـدن فصـل سرمـا، کـم کـم سـر و کله ی بیمـاری های ناخوشـایندی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا هم پیدا می شود و اغلب ما احتمالا دست کم یک بار گرفتار این بیماری ها خواهیم شد.

اگـرچه سرماخوردگی و آنفولانزا بیـماری های شـایعی هستند اما هنـوز هم باورهای نادرستی در مـورد آن ها وجـود دارد. به طور مثال بسیـاری از مردم تصـور می کنند سرمای هوا باعث سرماخوردگی می شود یا اگر یک بار به آنفولانزا مبتلا شویم دیگر این بیماری را نمی گیریم.

۱- وقتی سردمان شود سرما می خوریم ؟!

حالا دیگر بسیاری از مردم می دانند که ویروس سرماخوردگی عامل ابتلا به این بیماری است. اما هنوز هم افراد زیادی هستند که به اشتباه تصور می کنند اگر در روزهای سرد بدون لباس مناسب و کافی (یا با موهای خیس) بیرون بروند، سرما می خورند.

احتمالا این تصور اشتبــاه از آنجا نشأت می گیرد که در ماه های سرد سال افراد بیشتری بیمار می شوند و البته این مسأله درست است، اما علت آن چیزی جز قرار گرفتن در مجاورت عوامل بیماری نیست.

در فصل سرما مردم عموما زمان بیشتری را در فضاهای بسته می گذرانند، به یکدیگر نزدیک تر هستند، دست های یکدیگر را لمس می کنند یا با سرفه و عطسه ی بیشتری در اطرافشان مواجه می شوند. حضور در هوای سرد تنها باعث می شود احساس سرما کنید (و شاید هم کمی دچار آبریزش بینی و چشم شوید) اما شما را بیمار نمی کند.

بـاور‌های رایج اما نادرست درباره ی سرماخوردگی و آنفولانزا
بـاور‌های رایج اما نادرست درباره ی سرماخوردگی و آنفولانزا

۲- بعد از زدن واکسـن آنفولانزا، به آنفولانزا مبتلا می شویم ؟!

ویروس های درون واکسن آنفولانزا کشته شده یا به بیان علمی تر «غیر فعال» شده اند، بنابراین این ویروس ها باعث بیماری نمی شوند. تزریق واکسن آنفولانزا ممکن است فقـط علائـمی شبـیه به آنفولانـزا در فـرد ایجـاد کند. در اغلب موارد، مردم عوارض جـانبی تزریـق این واکسـن را با علائـم شـروع بیمـاری آنفولانزا اشتبـاه می گیرنـد. ویروس هـای تنفـسی بسیار زیاد دیگری هم در محیط پیرامون ما وجود دارند که ممکن است بعـد از تزریـق واکسن آنفولانـزا گرفتـار آن ها شویـم و اینطور به نظـر برسـد که علت آن تزریق واکسن بوده است.

اما نوع استنشـاقی واکسن آنفولانزا حاوی ویـروس هـای زنده است. این ویروس ها تضعیف شده هستند ولی باعث بروز آنفولانـزا نمی شوند. واکسن استنشاقی آنفولانزا عوارض جانبی خفیفـی مثل آبـریزش و گرفتگی بینی، سرفه، لرز، خستگی و ضعف ، گلودرد و سردرد دارد. این عوارض شدید نیستند و در مقایسه با علائم آنفولانزا، خیلی زود برطرف می شونـد.

شاید برایتان جالب باشد : گانودرما معجزه ی روز

 

۳- وقتـی سرمـا می خوریم نباید شیـر بخوریم ؟!

خلط، مـاده ی مخاطی غلیظ و چسبنده ای است که هنگام ابتلا به سرماخوردگی از پشت حلق جاری می شود. مصرف شیر ممکن است نسبت به مواقع عادی، غلظت خلط را بیشتر و گلو را حسـاس تر کند، اما باعث نمی شود بدن خلط بیشتری تولید کند. پزشکان توصیه می کنند هنگام ابتلا به سرماخوردگی محصولات لبنی ای مثل سوپ های خامه دار، بستنی، پودینگ یا شیر مصرف کنید، چون گلو درد را تسکین می دهند و کـالری مورد نیـاز بـدن را تـأمین می کنند.

اگر بعد از مصـرف محصولات لبنی دچار التهاب سینـوسی یا عفونت گوش می شوید، احتمالا مشکل شما آلـرژی به مواد لبنـی است. برای تشخیص دقیق علت این مسأله به پزشک مراجعه کنید.

بـاور‌های رایج اما نادرست درباره ی سرماخوردگی و آنفولانزا
بـاور‌های رایج اما نادرست درباره ی سرماخوردگی و آنفولانزا

در همین ارتبــاط : درمان گلو درد

۴- اگر تب نداشتـه باشیم، سرماخوردگی و آنفولانزا ما واگیردار نیست ؟!

بعد از ابتلا به سرماخوردگی، ۲ تا ۳ روز اول، این بیماری به شدت مسری است و تفاوتی ندارد در این مدت تب داشته باشید یا نه. گاهی افراد در آخرین روزهای بیماری شان تب می کنند. مرحله ی سرایت ویروس سرماخوردگی معمولا بعد از ۷ تا ۱۰ روز به پایان می رسد.

در مورد آنفولانزا هم ممکن است یک روز قبل از آنکه علائم آنفولانزا ظاهر شوند در حالی که کاملا سالم به نظر می رسید و یا ۵ روز بعد از ظاهر شدن علائم، با یا بدون تب، ویروس آنفولانزا به دیگران را انتقال دهید. کسانی که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف است، آنفولانزای آن ها ممکن است بیشتر از یک هفته مسری باشد.

۵- سرماخوردگی می تواند تبدیل به آنفولانزا شود ؟! 

ویروس های متفاوتی عامل ایجاد سرماخوردگی و آنفولانزا هستند. بنابراین سرماخوردگی نمی تواند تبدیل به آنفولانزا شود. اگر به آنفولانزا مبتلا شدید، عامل آن ویروس آنفولانزا بوده نه وخیم تر شدن سرماخوردگی. این دو بیماری علائم مشابهی دارند و تشخیص آن ها از روی حال فرد مبتلا می تواند دشوار باشد اما در مجموع آنفولانزا شدیدتر از سرماخوردگی است و علائم آن شدت بیشتری دارند مثل تب، بدن درد، خستگی مفرط و سرفه ی خشک. کسانی که به سرماخوردگی مبتلا می شوند، بیشتر دچار آبریزش یا گرفتگی بینی می شوند.

سرماخوردگـی معمولا مشکلات جدی ای مثل ذات الریه، عفونت های باکتریایی یا بستری شدن به وجود نمی آورد.

حتما مطالعه نماییـد : نمک و مضرات آن 

 

۶- آنفولانزا بیماری جدی ای نیست ؟! 

اغلب موارد ابتلا به آنفولانزا، نوع خفیف آن هستند که نیازی به مراقبت پزشکی یا مصرف داروهای ضد ویروس ندارد و کمتر از دو هفته به طور کامل برطرف می شود. با این حال، آنفولانزای فصلی یا دیگر انواع ویروس آنفولانزا را نباید دست کم گرفت چون می توانند کشنده باشند. هر ساله هزاران نفر بر اثر ابتلا به آنفولانزا از دنیا می روند یا در بیمارستان ها بستری می شوند.

ذات الریه، برونشیت و عفونت های سینوسی و گوش ها از جمله مشکلاتی هستند که بر اثر بیماری آنفولانزا به وجود می آیند. به علاوه، آنفولانزا می تواند باعث وخیم تر شدن بیماری های مزمن شود. برای مثال، افراد مبتلا به آسم ممکن است هنگام ابتلا به آنفولانزا دچار حمله های آسمی شوند و کسانی که دچار نارسایی احتقانی قلب هستند، ابتلا به آنفولانزا بیماری آن ها را وخیم تر کند.

گروه های پرخطر در خصوص بیماری آنفولانزا، کودکان زیر ۵ سال، افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری های مزمن هستند. این افراد در صورت ابتلا به انفولانزا حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

سرمای هوا دلیل سرماخوردگی نیست؛ نگاهی به ۱۲ باور رایج اما غلط درباره سرماخوردگی و آنفولانزا

۷- دوری از افراد بیمــار، تنها راه بیمار نشدن است ؟! 

دوری از افراد بیمار فقط یکی از راه هایی است که به بیمار نشدن ما کمک می کند، نه تنها راه آن. به علاوه، ممکن است سرماخوردگی یا آنفولانزا را از کسی بگیرید که هنوز هیچ علائمی نداشته باشد (مورد ۴). کارشناسان بهترین راه پیشگیری از آنفولانزا را تزریق واکسن آنفولانزا می دانند.

با این حال، شستن دست ها را هرگز نباید فراموش کنید. همین کار ساده به پیشگیری از هر دو بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند. علاوه بر این، از تماس با افراد بیمار پرهیز کنید.

۸- اگر به آنفولانزا مبتلا شویم، از آن به بعد در برابر بیماری مصون خواهیم بود ؟! 

شما فقط در برابر ویروس آنفولانزایی که به آن مبتلا شدید بلافاصله مصون می شوید، نه دیگر انواع ویروس آنفولانزا، ویروس سرماخوردگی یا ویروس عامل ذات الریه.

۹- اگر از آمپول می ترسیم، می توانیم از واکسن استنشاقی آنفولانزا استفاده کنیم ؟! 

واکسن استنشاقی آنفولانزا تنها برای افراد ۲ تا ۴۹ سالی که باردار نباشند استفاده می شود. همانطور که پیشتر ذکر شد، واکسن های استنشاقی حاوی ویروس های زنده ی آنفولانزا هستند.

اما افرادی هستند که شرایط استفاده از واکسن آنفولانزا با ویروس های زنده را ندارد:

  • کسانی که ریسک آنکه در اثر آنفولانزا دچار مشکلات دیگری شوند در آن ها بالا است، از جمله افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی مزمن مثل آسم یا بیماری مجاری تنفسی تحریک پذیر، افراد مبتلا به بیماری هایی مثل دیابت یا نارسایی کلیوی و یا افراد مبتلا به بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند یا کسانی که داروهای مصرفی شان می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند
  • کودکان زیر ۵ سالی که مکررا سابقه ی با خس خس نفس کشیدن داشته اند
  • کودکان یا نوجوانانی که آسپیرین مصرف می کنند
  • زنان باردار
  • کسانی که آلرژی شدیدی به تخم مرغ دارند یا افرادی که به هر یک از عناصر واکسن های استنشاقی حساسیت دارند

 

سرماخوردگی و آنفولانزا
سرماخوردگی و آنفولانزا

۱۰- اگر جلوتر واکسن آنفولانزا را نزنیم، زدن آن دیگر بی فایده است ؟!

هیچوقت برای تزریق واکسن آنفولانزا دیر نیست. فصل شیوع آنفولانزا اغلب در اواسط زمستان به اوج می رسد اما ممکن است تا اواسط بهار هم ادامه پیدا کند، بنابراین تا زمانی که واکسن موجود باشد، زدن آن هرگز دیر نیست.

۱۱- لازم نیست هر سال واکسن بزنیم ؟! 

ویروس های آنفولانزا هر سال تغییر می کنند. به همین دلیل است که در طول زندگی تان بارها به آنفولانزا مبتلا می شوید. مصونیتی که با ابتلا به آنفولانزا در برابر یک نوع ویروس آن در بدن ایجاد می شود، در برابر دیگر انواع ویروس آنفولانزا کارساز نیست. بنابراین، واکسن آنفولانزایی هم که سال قبل زدید ممکن است از شما در برابر انواع جدیدتر ویروس های این بیماری محافظت نکند. به همین دلیل هر سال باید واکسن جدیدی بزنید.

علت دیگر این مسأله این است که بعد از ترزیق واکسن، با گذشت زمان از میزان مصونیتی که در بدن ایجاد شده کم می شود. بنابراین بعد از گذشت یک سال ممکن است این مصونیت به قدری کم شده باشد که دیگر از شما در برابر بیماری آنفولانزا محافظت نکند.

 

۱۲- داروهای مخصوص آنفولانزا، سرماخوردگی را هم خوب می کند ؟! 

داروهای ضد ویروس آنفولانزا تنها روی ویروس هاس آنفولانزا اثر دارند. این داروها کمکی به تسکین علائم سرماخوردگی یا دیگر بیماری های شبیه به آنفولانزا که عاملی غیر از ویروس های آنفولانزا دارند نمی کنند. به علاوه، اگر در فکر آن هستید که باقیمانده ی داروهای آنفولانزای خود را به کس دیگری بدهید که ظاهرا به آنفولانزا مبتلا شده، باید بدانید که این کار کاملا اشتباه است.

در حقیقت هرگز نباید داروهایی که برای شما تجویز شده اند را به کس دیگری بدهید. تنها پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا شخصی مبتلا به آنفولانزا است و چه نوع داروی آنفولانزایی به او کمک می کند.

 


 

فوریت های پزشـکی 

درباره سرماخوردگی و آنفولانزا چه می دانید ؟

امدادرسانی به بیماران و مصدومان در شرایط بحرانی، در فطرت و نهاد تمامی انسان هاست و لزوم وجود مؤسسات امدادرسانی در چنین شرایطی از ضروریات عملکرد مناسب در هر جامعه ای می باشد. اما اگر حادثه ای پیش آید، شما وقت کافی برای کسب اطلاعات لازم در آن مورد را ندارید و لازم است تا قبل از رساندن بیمار به مراکز درمانی، خودتان اقداماتی را انجام دهید. بنابراین مهارتهایی که در این سامانه بدست می آورید شاید روزی در نجات و احیای زندگی انسانی دیگر به شما کمک کند.

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۲۹

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی