منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
خانه » منفور های لعنتی

منفور های لعنتی

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

فیلم های سینمایی را معمولاً با شخصیت های دوست داشتنی اشان می شناسیم که بر روی آن ها سرمایه گذاری شده و به اصطلاح قهرمـان داستان هستند. اما در بسیـاری از این فیلم ها نیز شخصیت هایی شرور و منفی وجود دارند که بـاید با آن ها مقابله شود و این وظیفه ، بر عهده قهرمان داستان است. شاید صحیت کردن درباره شخصیت های مثبت جذاب تر باشد اما نباید فراموش کرد حضور و قدرت شخصیت های منفی فیلم باعث جذابیت و قدرت بیشتر فیلم ها شده اند. در همین رابطه قصد داریم تا به معرفی منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا بپردازیـم.

۲۰- مایکل مایرز ( هالووین )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

مایکل مایرز با آن ظاهر ترسناک خود و مشکلات خانوادگی که داشت یک قاتل سریالی خوفناک بود که در سری فیلم های «هالووین» ، بسیاری را تا سرحد مرگ می ترساند. این اوج هنر جان کارپنتر بود که یک ماسک ساده قدیمی را با تغییراتی عمدی و نه ترسناک به نماد یکی از ترسناک ترین و منفورترین شخصیت های قاتل سینما تبدیل نمود. مایکل مایرز برای ترساندن تماشاگران نیازی به شخصیت پردازی یا نقل داستان هایی از گذشته خود نداشت. همانند بسیاری از هم کیشان ترسناک خود، خوفناک بودن او نیز در طی سال ها کمرنگ شد اما در فرم اورجینال خود و در فیلم اول سری فیلم های «هالووین» او هنوز نیز می تواند ترس و وحشت را در سخت ترین قلب ها وارد نماید.

 

۱۹- الکس دلارج ( پرتقال کوکی )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

در مورد الکس دلارج همیشه این سوال مطرح بوده که او یک شرور است یا قربانی؟! شاید هم هر دو. به هر حال او رئیس یک گنگ خلافکاری بوده. پس می تواند در فهرست قرار گیرد. نقل های زیادی در مورد «پرتقال کوکی» شنیده می شود. مثل این که مالکوم مک داول، التماس کرده تا کوبریک این نقش را به او بدهد. یا این که کویینتین تارانتینو در «سنگ های انباری» به این فیلم ادای دین کرده است. ساخته سال ۱۹۷۱ کارگردان «غلاف تمام فلزی» و «درخشش» به خاطر موضوع و صحنه های شدید غیر اخلاقیش ۲۷ سال در بریتانیا توقیف بود و در آمریکا هم درجه X  گرفت تا این که کوبریک حاضر به تغییر بخش هایی از آن شد تا درجه فیلم برای اکران مجدد در سال ۱۹۷۳ به R کاهش یابد. با اکران فیلم اما تا همین امروز در فیلم ها، سریال ها، آلبوم های موسیقی و حتی فوتبال ارجاعات آن را می توانیم ببینیم. مثلا بد نیست بدانید که از جام جهانی ۱۹۷۴ به خاطر سبک بازی توتال فوتبال و رنگ پیراهن نارنجی تیم ملی فوتبال هلند به آنها لقب «پرتقال کوکی» را دادند. لقبی که تا امروز هم همراه آنها مانده است.

حتما مطالعه نماییـد : سوتی های بزرگ سینمایی

 

۱۸- تی-۱۰۰۰ ( ترمیناتـور )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

وقتی که جیمز کامرون به دنیال چیزی پیچیده تر، فعال تر و دارای توانایی تبدیل شدن به هر شکل و ترکیبی می گشت که می توانست توانایی های سایبرگی آرنولد شوارتزنگر در مجموعه فیلم های «ترمیناتور» را به چالش بکشد چاره ای جز زیر پا گذاشتن برخی از قوانین فیزیک نمی دید. رابرت پاتریک بازیگری بود که برای ایفای نقش این قاتل مرگبار آهنی انتخاب شد و همین موضوع به قسمت دوم «ترمیناتور» کمک کرد که در زمینه مقبولیت حتی فیلم اورجینال این مجموعه را نیز پشت سر بگذارد. شاید شهرت نسخه شوارتزنگر از این شخصیت هیچگاه کاهش نیابد اما با رابرت پاتریک با بازی خارق العاده خود در این نقش باعث شد که بینندگان تنها زمانی متوجه حضور متغیر او در صحنه شوند که دیگر خیلی دیر شده بود.

شاید برایتـان جالب باشد : ده فیلمی که باید پیش از عاشق شدن ببینید 

 

۱۷- مامور اسمیت ( مـاتریکـس )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

با آن دهانی که معمولاً به سمت پایین تمایل داشت و ابروهای بسیار ترسناکش، هوگو ویوینگ در نقش مامور اسمیت در فیلم های «ماتریکس» به خوبی توانست نقش مامور پلیسی را ایفا کند که با سردی و سخت کوشی فراوان تنها دستورات مافوق هایش را بدون کوجکترین ترحمی انجام می داد. البته او تنها یک واقعیت مجازی در دنیای هوش مصنوعی بود که برای بیهوش نگه داشتن انسان ها طراحی شده بود.

از این رو شاید نباید تا این حد از او متنفر می بودیم به خصوص با توجه به دیالوگ هایی که بین او و مورفیوس رد و بدل شده و وی اعلام کرد که از بودن در این مکان متنفر است. اما همین موضوع کلیدی باعث تاثیر گذار بودن شخصیت بد اسمیت در فیلم می شود. او نه تنها آلت دست یک رژیم سرکوب گر است بلکه از شغلی که دارد نیز متنفر می باشد.

 

۱۶- تامی ادو ( بوسه مرگ )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

اگر فقط بگوییم که این نخستین فیلم ریچارد ویدمارک به حساب می آید، به خودی خود دلیل خوبی برای حضور وی در این فهرست  بدمن های تاریخ هست. اما این همه ی ماجرا نیست. ویدمارک به خاطر این فیلم موفق شد در سال ۱۹۴۸ جایزه گولدن گلوب بهترین ستاره در حال ظهور را ببرد و نامزدی در اسکار را هم به عنوان نقش مکمل مرد در کارنامه اش ثبت کند. «بوسه مرگ» منبع الهام فیلمی به همین نام محصول سال ۱۹۹۵ هم شد اما با وجود بازی ستاره هایی مثل ساموئل ال جکسون و نیکلاس کیج، تقریبا هیچ جایی از تاریخ سینما قرار نگرفت تا ارزش های ویدمارک بیش از پیش مشخص شود.

 

۱۵- پالپاتین ( جنگ ستارگان )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

وقتی اولین بار با شکل ظاهری شخصیت پالپاتین در فیلم های «جنگ ستارگان» آشنا شدیم وی را با نام ساده «امپراطور» می شناختیم. او با آن چهره لک دار و صدای ترسناکش و با شنلی که به سیاهی قلبش بود در «بازگشت جدای» به بینندگان معرفی شد. اگر چه این نقش با استادی و مهارت تمام توسط یان مک دیارمید اسکاتلندی به تصویر درآمد اما رییس بیرحم دارث ویدر شخصیتی تاثیرگذار و سه بعدی بود. با این وجود در قسمت های بعدی بود که شخصیت واقعی این نقش برای تماشاگران شناسایی شد. اگر چه این فیلم داستانی تخیلی دارد اما نمی توان منکر این قضیه شد که شخصیت پالپاتین به شکل غیرقابل انکاری تاثیرگذار و به شکل ترسناکی واقعی به نظر می رسد.

 

۱۴- داروغه ناتینگهام ( رابین هود: شاهزاده دزدان )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

جای تعجب ندارد که آلن ریکمن بازیگری است که یکی بزرگ ترین و منفورترین شخصیت های شرور سینما را ساخته است. برخی می گویند که وی نقش داروغه ناتینگهام را آن قدر خوب بازی کرد که او را به حال خود رها کردند که هر چه می خواهد در قالب این نقش انجام دهد و بدین ترتیب وی توانست حتی در حضور کوین کاستنر به عنوان نقش مثبت و قهرمان فیلم نیز به عنوان بهترین نقش آفرینی فیلم «رابین هود: شاهزاده دزدان» انتخاب شود.

هر پوزخند، هر چشم غره رفتن و هر گونه ابراز شادی زایدالوصف و البته ترسناک او از ترسناک ترین صحنه های این فیلم کلاسیک بود که او را به یکی از خوفناک ترین شخصیت های منفی تاریخ سینما تبدیل می کرد.

 

۱۳- جانی فرندلی ( در بار انداز )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

ساخته الیا کازان نامزد ۱۲ جایزه اسکار شد و ۸ جایزه از جمله اسکارهای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به خودش اختصاص داد. با وجود این که هم مارلون براندو و هم اوا ماری سنت توانستند اسکار بگیرند، دست لی جی. کاب از جایزه کوتاه ماند. خیلی ها معتقدند به خاطر حوادث مربوط به مک کارتیزم کاب نتوانست جایزه اسکار را ببرد. او که متهم به داشتن عقاید کمونیستی شده بود، دو سال از حضور در برابر سناتور جوزف مک کارتی سر باز زد تا این که نامش در لیست سیاه هالیوود قرار گرفت. در نهایت کارش را از دست داد و هیچ پولی برای گذران زندگی نداشت تا این که سال ۱۹۵۳ به دادگاه رفت و مثل خود الیا کازان ۲۰ نفر از اعضای حزب کمونیزم را معرفی کرد. با این حال آمریکایی ها هیچ وقت به یک کمونیست اسکار نمی دهند. مگر این که به شیوه دالتون ترامبو آن را ببرید.

در همین ارتباط : پر افتخارترین بازیگران تـاریخ

 

۱۲-تامی دویتو ( رفقای خوب )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا


اگر کودکی شما هم با دو گانه «تنها در خانه» سپری شده باشد، حتما جو پشی را برای همیشه در خاطرتان به عنوان یک ابر شرور نگه می دارید. اما مارتین اسکورسیزی، خالق «راننده تاکسی» در دهه ۹۰ به جو پشی در «دوستان خوب» هم بازی می دهد تا یک شرور دیگر را در فیلم های خودش خلق کرده باشد. به نظر منتقدان و اعضای آکادمی هم جو پشی در «رفقای خوب» واقعا از پس کارش به خوبی برآمده. این فیلم نامزد ۶ جایزه اسکار از جمله جوایز بهترین فیلم، کارگردان، فیلمنامه و بازیگر نقش مکمل زن می شود اما از میان همه این جوایز فقط جو پشی توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای این اثر کسب کند.

 

۱۱- گالوم ( ارباب حلقه ها )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

اگر چه شخصیت ساورون را باید بدترین و شرورترین شخصیت مجموعه فیلم های «ارباب حلقه ها» دانست اما شاید بتوان شخصیت گالوم را رقت انگیزترین شخصیتی به حساب آورد که در تاریخ فیلم های علمی تخیلی به تصویر کشیده شده است. ساورون از همان ابتدا شخصیتی خوفناک و شرور بود اما گالوم در نتیجه قدرت یک حلقه به کلی تغییر کرده و به یک موجود بسیار خطرناک و منفور تبدیل شد؛ شخصیتی که شما را به دلسوزی وا می داشت اما هر زمان ممکن بود بدترین خطرات را برای شما رقم بزند. به محض این که وی با حلقه معروف تماس پیدا می کند، ذهنش وارونه شده و فکر و ذکرش به سمت قتل شخصیت های مثبت می رود. شاید بتوان برای او دل سوزاند اما اعتماد به او بزرگ ترین اشتباهی بود که شخصیت های فیلم های «ارباب حلقه ها» می توانستند بکنند.

 

۱۰– آنتون چیگور ( جایی برای پیرمردها نیست ) 

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

این شخصیت از رمان کورمک مک کارتی استخراج شده اما ظاهرش با آن مدل موی عجیب، اورجینال برادران کوئن است. اما نباید فراموش کنیم که او با تصویر خاویر باردم روی پرده سینماها جان گرفت. بدون شک آن خونسردی فوق العاده چیگور در کشتن آدم ها با روش های عجیبش یکی از مهم ترین دلایلی است که او توانسته در رتبه هفتم امپایر قرار بگیرد. یادمان باشد که از بین کاراکترهای بدمن قرن جدید فقط سه نفر توانسته اند در این فهرست باشند. یکی مریل استریپ با «شیطان پرادا می پوشد»، دوم هیث لجر در نقش جوکر «شوالیه تاریکی» و سوم خاویر باردم در فیلم «جایی برای پیرمردها نیست». باردم در نهایت موفق شد به خاطر بازی در این اثر اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خودش اختصاص دهد. مثل هیث لجر. با این تفاوت که او هنوز زنده است.
دیالوگ برگزیده: حدس بزن!

در همین ارتبـاط : بیوگرافی خاویر باردم

 

۹وولدمورت ( هری پـاتر )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

برخی می گویند که اسم شخصیت وولدمورت در فیلم های «هری پاتر» از شخصیت ام والدمار در داستان های ادگار آلن پو الهام گرفته شده است اما در واقع این علاقه جی کی رولینگ به زبان فرانسوی بود که به ساخت این واژه به معنای «پرواز مرگ» منجر شد. وی گفته که در واقع می خواسته اسمی انتخاب نماید که در عین قدرت و ابهت کمی نیز عجیب و غریب و نامانوس باشد. در واقع وی با این نام توانسته این دو مفهوم را به طور کامل به بیننده منتقل کند زیرا وولدمورت ترکیبی از انسان و مار است که با بینی صاف و قدرت و خونسردی بی نظیرش یک شخصیت عجیب و غریب و در عین حال ترسناک نیز هست. او جادوی سیاه را در دست دارد و آنچنان قدرتمند است که برای پرواز به هیچ چیزی نیاز ندارد. همین موضوع باعث می شود که حضور او را در هر گوشه ای در تاریکی حس کنید.

 

۸-لوکی ( ثور )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

حتی در دنیای فیلم های دنیای سینمایی مارول نیز که پر از قهرمانان دوست داشتنی و باهوش است، شانسی برای یک شخصیت شرور وجود دارد که تاثیر خود را نشان دهد. این همان چیزی بود که تام هیدلستون در نقش لوکی در فیلم های «ثور» بدست آورد. او در قسمت اول فیلم فوق العاده بود اما در ادامه بیش از پیش بر زیبایی و البته خوفناکی او افزوده شد. لوکی از یک عالم دیگر است و نباید این موضوع را هنگام تماشای این شخصیت فراموش کرد. شاید حذف شدن این شخصیت خوفناک اما دوست داشتنی در قسمت های بعدی مجموعه فیلم های «ثور» باعث طغیان طرفداران این فرانچایز شود.

 

۷-هانس گروبر ( جان سخت )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

«می خواهم تا سه بشمارم. چهاری در کار نخواهد بود». شاید بتوان ادعا کرد که بی نظیرترین ترکیب صوت و چهره برای یک شخصیت شرور در تاریخ سینما زمانی بود که آلن ریکمن در فیلم «جان سخت» این دیالوگ را از زبان شخصیت هانس گروبر ادا کرد. او یک شخصیت منفور و شرور است که می تواند به سرعت نقشه ی خود را تغییر دهد حتی زمانی که یک افسر پلیس شجاع، یکی پس از دیگری نقشه های او را نقش برآب می کند. شاید بتوان ادعا کرد که هیچ بازیگری در تاریخ سینما نتوانسته شخصیت های شرور را به اندازه آلن ریکمن با مهارت و خوفناکی اینچنینی به تصویر بکشد.

 

۶-هانس بکرت ( M )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

کارنامه فریتز لانگ کاملا به دو قسمت تقسیم می شود. سال های کار در آلمان و سال های کار در آمریکا. او در آلمان فیلم هایی ساخت که شاید سینمای این کشور سال ها نتواند مانند آنها را بسازد. در حالی که هنوز صدا وارد سینما نشده، دکور سازی سخت و طاقت فرساست، خبری از جلوه های ویژه نیست و فیلم ها همه سیاه و سفید هستند لانگ با استفاده از اکسپرسیونیزم آثار فاخری چون افسانه «نیبلونگن» و «متروپلیس» را می سازد. با این حال این کارگردان سرشناس بهترین فیلم کارنامه کاریش را M می داند. این اثر اولین فیلم ناطق لانگ است که پیتر لور، بازیگر اتریش- مجارستانی در آن نقش اصلی را ایفا می کند. فردی که کار خودش در فیلم را با قتل یک کودک آغاز می کند و پلیس برای به زانو در آوردنش به استفاده از روش های –آن موقع- جدید انگشت نگاری و تشخیص دست خط می پردازد. این اثر یکی از اولین نمونه فیلم هایی است که در آن بدمن فیلم به نوعی قهرمان آن به حساب می آید.

 

۵- هانیبال لکتر ( سکوت بره هـا )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

برایان کاکس و مدس میکلسن هر دو به خوبی توانسته اند نقش شخصیت هانیبال لکتر را بازی کنند اما این آنتونی هاپکینز بود که در فیلم «سکوت بره ها» شخصیت هانیبال لکتر را جاودانه ساخت. شخصیت های شرور با اعمالشان شناخته می شوند اما آن چه که شخصیت هانیبال لکتر با بازی هاپکینز را ترسناک می سازد آرامی و خونسردی وی است. نگاه آرام او به جودی فاستر چنان ترسناک است که به خوبی شخصیت شرور او را در چشمانش می بینیم. بیشتر اعمال خوفناک لکتر به طور ضمنی و انتزاعی به تصویر کشیده می شوند و نه به صورت تصویر واقعی اما زبان او به اندازه گلوله و تیغ تیز است.

 

۴- پرستار راچد ( پرواز بر فراز آشیانه فاخته )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

بدون شک مهم ترین نقش لوییز فلچر در کل کارنامه کاریش، پرستار راچد در فیلم «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» است. این فیلم که اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته کن کیسی است، یکی از سه فیلم تاریخ سینماست که توانسته ۵ جایزه اصلی اسکار را به خودش اختصاص دهد و از این جوایز سهم لوییز فلچر جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن بوده است. اگر شما هم از آن دسته مخاطبینی هستید که این فیلم را با رندال مک مرفی( با بازی جک نیکلسون) به خاطر می آورید فقط از خودتان بپرسید که اگر قدرتی مثل پرستار راچد نبود تا مک مرفی علیه او و قوانینش شورش کند، چه اتفاقی برای این فیلم می افتاد؟!

 

 

۳- دارث ویدر ( جنگ ستارگـان ) 

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

اینجاست که به شخصیت شروری می رسیم که بسیاری او را شرورترین و بزرگ ترین شخصیت منفی تمام دوران سینما می نامند. هر فهرستی که بخواهید در مورد ترسناک ترین شخصیت های شرور تاریخ سینما تهیه کنید بدون شک دارث ویدر در رتبه های بالای آن قرار خواهد گرفت. افشاگری در مورد سال های جوانی او در فیلم های «جنگ ستارگان» هیچ کمکی به بهبود چهره منفور او نکرد. وی ترکیبی از یک شخصیت تراژیک و حضور شیظان بوده و زندگی او پر از پیچیدگی ها و فراز و فرودهای ترسناک است. وی با صدای خاص و ظاهر ترسناکش در روی پرده سینما جولان می دهد و بینندگان را در ترس و وحشت فرو می برد.

 

۲-کیلو رن ( جنگ ستـارگان ) 

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

حضور در فیلمی که شخصیت هایی مانند پالپاتین و به خصوص دارث ویدر در آن حضور دارند به اندازه کافی برای نقش آفرینی شما مشکل ایجاد خواهد کرد اما آدام درایور به خوبی توانست نقش کیلو رن را بازی کند و شخصیت او همواره در حال تغییر و پیچیده شدن بوده است. تنها با حضور در دو فیلم وی توانست به یک شخصیت منفور و مرگبار تبدیل شود که می داند چه باید بکند و برای رسیدن به خواسته اش دست به هر کاری می زند. اگر چه ویدر سیاره ها را منفجر می کند و جان دشمنانش را می گیرد اما کیلو رن کسی است که در کمال خونسردی پدر خود را به قتل می رساند.

در همین ارتباط : بهتـرین فیلمنامه های قرن بیست و یکــم

 

۱- جوکر ( شوالیه تاریکی )

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا
منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

از ریشه های کمیک بوکی خود به عنوان یک شخصیت شرور تا حضور او در سریال های تلویزیونی با هنرنمایی سزار رومرو، جوکر همواره یکی از دوست داشتنی ترین شخصیت های شرور و منفی تاریخ سینما بوده است که تیم برتون و جک نیکلسون سایه های تاریک تری از این شخصیت را در بازسازی آ ندر سال ۱۹۸۹ یافتند. با این وجود جای هیچ مناقشه ای نیست که کریستوفر نولان و هیث لجر بهترین شکل را برای این شخصیت پیدا کردند و در سال ۲۰۰۸ در فیلم «شوالیه تاریکی» به نمایش گذاشتند. جوکر لجر یک زیبایی کریه بود، مردی که برای رسیدن به هدفش دست به هر کاری می زد و به گفته مایکل کین تنها می خواست نظاره گر سوختن جهان باشد.

 


 

دانلود فیـلم های روز دنیا

منفی ترین شخصیت های تـاریخ سینمـا

 

دسترسی به آرشیـو کامل فیلم ها و سریال های روز دنیا 

 همخونه

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی