چگونه بدون کبریت ، آتش روشن کنیم
چگونه بدون کبریت ، آتش روشن کنیم
خانه » چگونه بدون کبریت ، آتش روشن کنیم

چگونه بدون کبریت ، آتش روشن کنیم

۹ روش درست کـردن آتش در طبیعت

یکـی از نیـازهایی که در سـفر همـواره وجود دارد، آتش است. با استفـاده از آتـش می توانید کـارهـایی نظیـر خالص نمودن آب آشـامیدنی، استـریل کردن بانـداژ، تهیـه بعضی از غـذاها، گـرم کردن خود و همچنین در صورت گـم شدن در طبیعت می توانید اعلام وجود کنید، تا شما را پیدا کنند. از همین رو آتـش نیـاز مهمی است در سفر اما اگر ما کبریتمان تمام شـده باشد یا که از شانس بدمان تمام وسیله های آتـش زایمـان گـم شده باشد. آن وقت باید چه کار کنیم؟

برای اینکه این مشکل در سفر برایتان پیش نیاید در این مطلب چند روش برای تهیه آتـش در طبیعت پیشنهاد می شود.

۱-روش مته کمانی

 

روشن کردن آتش
روشن کردن آتـش

 

روشی برای تهیه آتـش بدون وسایل آتش زا وجود دارد که بسیار هم کارآمد است. در این روش شما می توانید در طول انجام آن سرعت و فشار لازم را برای درست کردن آتش حفظ کنید. وسایل مورد نیاز برای این کار علاوه بر تخته آتش و چوب باریک و بلند است، همچنین یک کمان و یک تکه سنگ هم لازم می باشد. این تکه سنگ یا چوب کوچک برای ایجاد فشار روی انتهای چوب باریک ما است، البته اگر از چوب استفاده می‌کنید، سعی کنید نمونه‌ای را انتخاب کنید که از چوب باریک و بلندتان سخت‌تر باشد. و این که اگر چوبی با عصاره درخت باشد، انتخاب مناسبی است؛ زیرا سبب می‌شود که حرکت بین تکه چوب کوچک و چوب باریک و بلندتان راحت‌تر شود.

۲-روش شخم زدن

 

روشن کردن آتش
روشن کردن آتش

 

یک تخته برای آتـش خود آماده نمایید، شیاری بر روی آن ایجاد نمایید و سپس چوب باریکی را درون آن قرار دهید و به سمت بالا و پایین بکشید. در انتها تخته آتش خود نیز همان برگ خشک وچیزهایی که از این قبیل را قرار دهید. در اثر کشیدن چوب باریک روی تخته خاکستر ایجاد می شود. زمانی که کمی خاکستر را مشاهده کردید به آهستگی در آن بدمید تا آتش شما شکل گیرد.

۳-روش مته دستی

 

روشن کردن آتش
روشن کردن آتش

 

یکی از سخت ترین و ابتدایی ترین راه های درست کردن آتـش روش استفاده از مته دستی می باشد. روشی که با استفاده از اصطحکاک بین دو سنگ باعث ایجاد آتش می شود. نکته مهم در این روش این است نوع چوب مورد استفاده برای تخته آتش و برای تکه چوب باریک و بلندی (البته سخت) است که روی تخته آتش می‌چرخانید. سروکوهی، صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو بهترین نمونه‌ها برای تخته آتش و چوب باریک هستند، البته قبل از آن که از چوب برای درست کردن آتـش استفاده کنید، مطمئن شوید که خشک است.

روش کار

به این صورت ای که مقداری خار و خاشاک جمع آوری کنید سپس یک شکاف V شکل روی تخته ایجاد کنید. یک چوب باریک و سخت را در شکاف قرار دهید. آن را باید حداق ۲۵ سانتی متر باشد. با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن را بین دستان تان بچرخانید. این کار را باید با سرعت ادامه دهید تا خاکستر داغ ایجاد شود، زمانی که این خاکستر داغ ایجاد شد تکه های کوچکی که از خار و خاشاک آماده کرده بودید برای اشتعال به خاکسترها نزدیک کنید.

۴-سنگ چخماق (سنگ آتش‌زنه) و فولاد

 

روشن کردن آتش
روشن کردن آتش

 

روش قدیمی دیگری که برای تهیه آتـش بدون وسایل آتش زا مورد استفاده قرار می گیرد سنگ چخماق است. با زدن آهنی از جنس فولاد به سنگ چخماق می توانید برای درست کردن آتش چرقه ایجاد کنید. اما توجه داشته باشید که کمی برگ و تکه های کوچکی از کاغذ که قابلیت اشتعال را دارند دم دستتان باشد تا در صورت بروز جرقه آنها آتش بگیرند و آتش برایتان آماده شود.

۵- استفاده از ذره‌ بین

 

روشن کردن آتش
روشن کردن آتش

 

برای تهیه آتش می توانید در این روش از نوعی عدسی استفاده کنید، روش ذره بین به این صورت عمل می کند که باید با استفاده از ذره بین، شیشه عینک و لنز دوربین شکاری تمرکز نور خورشید را بر روی یک نقطه برقرار کنید. برگ خشک و خار و خاشاک را در زیر همین نقطه قرار دهید، تا در صورتی که جرقه ای ایجاد شد آنها سری آتش بگیرند.

 

حتما مطالعه کنید : احساس خوش شانسی کنیم 

۶-استفاده از بادکنک

 

روشن کردن آتش
روشن کردن آتش

 

بادکنک هم می تواند همانند یک عدسی برای تولید آتـش عمل کند. به این صورت که بادکنک را پر از آب نمایید و سر آن را محکم ببندید.از باد کردن و بیش از اندازه پر آب کردن بادکنک پرهیز کنید، به دلیل این که فاصله‌ی کانونی افزایش می‌یابد و در محل مورد نظر شما آتش ایجاد نمی‌شود. بادکنک را به داخل فشار دهید تا به شکلی برسد که یک دایره از نور برای شما ایجاد کند. البته به این موضوع توجه داشته باشید که بادکنک دارای فاصله کانونی کمتری نسبت به عدسی است، پس آن‌ها را خیلی دورتر از مواد اشتعال‌زای خود نگیرید ۳ تا ۴ سانتی‌متر کافی است.

 

شاید برایتــان جالب باشد : پیری و پشیمانی از کارهای نکرده

۷-تهیه آتش با استفاده از یخ

 

روشن کردن آتش
روشن کردن آتش

 

برای روشن آتـش با استفاده از یخ تنها چیزی که لازم است یک تکه یخ به شکل عدسی می باشد. حتما توجه داشته باشید که تکه یخ باید روشن و شفاف باشد، سپس لبه یخ خود را در مقابل نور خورشید بگیرید، یخ مانند عدسی عمل می‌کند و نور را در یک نقطه متمرکز کرده و سبب ایجاد آتش در برگ‌هایی می‌شود که در زیر قرار دارد.

۸-روش قوطی نوشابه و شکلات

 

روشن کردن آتش
روشن کردن آتش

 

آیا تا به حال این فکر کرده بودید که با استفاده از قوطی نوشابه و یک تخته شکلات می توانید آتش تهیه کنید؟ در این روش تنها چیزی که نیاز دارید یک تخته شکلات و یک قوطی نوشابه است. شکلات را به ته قوطی نوشابه بمالید به طوری مانند آینه درخشان شود. اگر شکلات به همراه ندارید، خمیردندان نیز همین کار را می‌کند. پس از این کار تنها چیزی که لازم است یک آینه سهمی شکل است که نور خورشید را منعکس نماید. در مسیر انعکاس آن مقداری برگ خشک و یا چیزی شبیه به آن را قرار دهید پس از چند ثانیه شما یک شعله آتش خواهید داشت.

۹-باتر‌ی‌ها و سیم ظرفشویی

 

باتر‌ی‌ها و سیم ظرفشویی ، روشن کردن آتش
باتر‌ی‌ها و سیم ظرفشویی ، روشن کردن آتش

 

در آخر هم می رسیم به روش تهیه آتـش با استفاده از باتری و سیم ظرفشویی؛ در این روش شما تنها یک سیم ظرف شویی که حدود ۱۳ سانتی متر و حدود ۱٫۵ سانتی عرض داشته نیاز دارید. سیم را در یک دستتان بگیرید و باتری را در دست دیگر خود قرار دهید، سر دارای contacts باتری را به سیم ظرفشویی بمالید، سیم شروع به درخشان شدن و سوختن می کند. در این زمان آرام آرام در آن بدمید با این کار باعث ایجاد شعله می شوید کمی برگ های خشک و مواد اشتعال زا در کنار خود داشته باشید تا در صورت بروز شعله آنها آتـش بگیرند و آتش برایتان تهیه شود.

 

در همین ارتباط : کــارهایی که در سفر تنهایی باید انجام دهید

 


 

ایرانشنـــاسی

چگونه بدون کبریت ، آتش روشن کنیم

ایران، سرزمین آریاییان با نام رسمی جمهوری اسلامی ایران، کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه می باشد و به عنوان یک سرزمین و یک ملت، پیشینه ای کهن دارد و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. از خصوصیات مهم سرزمین ایران که از نظر جهانگردی بسیار با اهمیت می باشد، وجود رشته کوه های سر به فلک کشیده، جلگه ها، دشت های هموار، ناحیه های کویری، رودها و دریاچه های گوناگون است که موجب شده در هر زمان از سال، در هر گوشه از آن، یکی از چهار فصل را بتوان دید. به گونه ای که در زمستان، در دریای جنوب به ورزش های آبی همچون شنا و اسکی روی آب و در همان زمان، در کوهستان های شمال و غرب کشور، به ورزش های زمستانی مانند اسکی و کوهنوردی پرداخت. وجود ابنیه، اماکن تاریخی، جاذبه های طبیعی و گردشگری نیز، ایران را به یکی از زیباترین کشورهای جهان تبدیل کرده است.

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۴۵

 

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی