مکان های اسرارآمیز جهــــان
مکان های اسرارآمیز جهــــان
خانه » مکان های اسرارآمیز جهان

مکان های اسرارآمیز جهان

مکان های اسرارآمیز جهــــان

یکی از دلایـل مهمی که تصمیـم به سفر گرفته و کوله بارمان را می بندیـم، آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردمان مختلف و تماشـــای زیبایی های امـاکـن گـوناگـون دنیـــــاست. جهانگردان زیادی همه ی عمرشان را در سفر می گذرانند و عقیده دارند مسافرت، تجربه های جدیدی را برایشان می آفریند. همیشه در طول سفرهایمان نکات جذاب و جالبی یاد می گیریم که در تمام طول عمر در خاطرمان ثبت می شوند؛ اما این دفعه قصد داریم به مکان های اسرارآمیز برویم که هنوز هم رازهای سر به مهر بسیاری را در خود نهان داشته اند و برای گشت و گذار در آن ها باید کمی از قوه ی تخیلمان کمک بگیریم.

با پیشرفت سرسام آور تکنولوژی و اختراع ابزارآلات مختلف، هنوز هم باستان شناسان و محققین نتوانسته اند رموز برخی از مکان های جهان را کشف کنند؛ بناهای تاریک و پیچ در پیچی وجــــود دارند که حتی نمی دانیــم چه کسی آن ها را ساخته و چرا هنوز سالـــم و پـابرجـا هستند.

فهـــرست جدیـدی در سال ۲۰۱۷ توســط شبکـه ی امریکن اکسپرس (American Express) منتشر شده که در آن رمـزآلودترین مکان های اسرارآمیز روی کره ی زمین را مشخص کرده اند. ما هم امروز این لیست را بررسی می کنیم و بیشتر با راز آلودترین مناطق جهان آشنا می شویم.

 

۱- استون‌هنج | Stonehenge

استون هنج نام بنایی تاریخی در شهرستان ویلتشایر (Wiltshire) انگلستان است. این بنا از روی هم قرار گرفتن چندین سنگ با وزن بیش از ۵۰ تن ساخته شده و هنوز هم مشخص نیست که چه کسی آن ها را روی هم قرار داده و اصلا چطور این کار را انجام داده است.

 

مکان های اسرارآمیز جهان
مکان های اسرارآمیز جهان

 

تاریخ ساخت این بنا به عصر برنز و نوسنگی باز می گردد و اصلا مشخص نیست که در آن زمان چطور چنین بنای عظیمی را ساخته اند. امروزه استون هنج یکی از نمادهای فرهنگی انگلستان به حساب می آید که گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. از سال ۱۹۸۶ این بنا را جزو فهرست جهانی یونسکو قرار دادند و از همان دوران حفاظت ویژه ای از آن می شود تا راز آن را کشف کنند.

محققان معتقدند که اینجا در قدیم قبرستان بوده است؛ زیرا استخوان های زیادی در زمین های اطراف آن پیدا شده است که قدمتشان به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسند؛ اما هیچ تاییدی برای این نظریه وجود ندارد.

آدرس: انگلیس، شهر سالزبری، منطقه آمسبری، استون هنج.

۲- مجسمه های موآی | Moai Statues

مجسمه های موآی در جزیره ی ایستر (Easter Island) و در میان اقیانوس آرام قرار دارند. این جزیره حدودا ۱۶۳.۶ کیلومتر مربع مساحت دارد و هنوز هم حدود ۴۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند.

سرنوشت موآی ها هنوز هم به درستی مشخص نیست. می دانیم که با صدها مجسمه ی سنگی غول پیکر رو به رو هستیم که حتما با دلیل و قصد خاصی ساخته شده اند. شاید با خود تصور کنید که وجود چند مجسمه در میان جزیره ای دور افتاده آن قدرها هم جذاب و راز آلود نیست؛ اما باید بدانید که موآی ها را در بین سال های ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ میلادی ساخته اند و سازندگان هنرمندش با همان امکانات اولیه، مجسمه ها را حدود ۱۹.۳ کیلومتر جا به جا و حمل کردند تا به مکان های مورد نظرشان برسند.

 

مجسمه های موآی
مجسمه های موآی

 

موضوع وقتی جذاب تر می شود که بدانید، هر موآی به طور متوسط ۱۰ متر ارتفاع و بیش از ۵۰ تن وزن دارد و برای حرکت دادن آن ها باید از ابزارهای مدرنی استفاده کنند؛ اما هیچ وسیله ی مدرنی در آن زمان وجود نداشته و حتی در جزیره هیچ درختی هم نمی روییده است که از چوبش به عنوان الوار استفاده کنند؛ به همین خاطر هنوز هم دانشمندان در پی کشف حقایق این مجسمه ها هستند.

آدرس: شیلی، منطقه والپارسیو، جزیره ایستر.

۳- سنگ های توپی کــــاستاریکا | The Stone Spheres

 

مکان های اسرارآمیز جهان
مکان های اسرارآمیز جهان

 

کاستاریکا کشوری در آمریکای مرکزی است که یکی از جالب ترین جاذبه های دنیا را در خود جای داده است. در این سرزمین جزیره ای به نام ایسلا دل کانو (Isla del Caño) وجود دارد که زادگاه سنگ های رازآلود و توپی است. بیش از ۳۰۰ سنگ دایره ای شکل و بزرگ در این جزیره به چشم می خورند که علت وجود آن ها اصلا مشخص نیست. قطر این سنگ ها از چند سانتی متر تا دو متر برآورد شده و تعجب جهانیان را بر انگیخته است.

امروزه ساکنان کاستاریکا در کنار این سنگ های کره ای به راحتی زندگی می کنند و هنوز هم نمی دانند علت وجود آن ها چیست.

آدرس: کاستاریکا، جزیره ایسلا دل کانو، محله ی پالمار سور.

۴- جزیره اوک | Oak Island

اوک نام جزیره ای است که با مساحت ۵۷ هکتار در جنوب کانادا قرار دارد، این سرزمین با درختان سرسبز و انبوه کاملا پوشیده شده و در چند سال گذشته مورد توجه گردشگران واقع شده است.

 

مکان های اسرارآمیز جهان
مکان های اسرارآمیز جهان

 

از سال ۱۸۵۰ گنجینه های ارزشمند زیادی در این جزیره یافت شده که هر سال هم بر شمار آن ها افزورده می شود؛ گنج هایی مانند گودال سکه، تخته سنگ صلیبی و… . هنوز کسی نمی داند که چه کسانی این گنج ها را در این جزیره ی نسبتا دور افتاده دفن کرده اند. وجود همین گنجینه های گران مایه باعث شده است تا دزدان دریایی و قاچاق چیان عتیقه نیز به سوی این مکان بروند و فضای اوک کمی ناامن شود؛ اما با همه ی این تفاصیل هنوز از مالک گنج ها اطلاعاتی در دست نیست.

آدرس: کانادا، نوا اسکوشیا، جزیره اوک.

۵- هــرم بزرگ جیـزه | Great Pyramid of Giza

حتما نام اهرام مصر را شنیده اید و احتمالا باید بدانید که بزرگترین هرم این مجموعه جیزه نام دارد و به آن خوفو هم می گویند؛ دلیل این نام گذاری پیکر پادشاهی مصری به نام خوفوست که در این هرم یافت شد.

 

هــرم بزرگ جیـزه
هــرم بزرگ جیـزه

 

هرم جیزه در قاهره قرار دارد و سال ها از ساخت آن می گذرد؛ اما هنوز دقیقا مشخص نیست که آن را چگونه ساخته اند. تا چند سال پیش حتی امکان ورود به جیزه نیز وجود نداشت تا این که نهایتا توسط رباتی مدرن داخل آن کشف شد و محققان متوجه شدند که این هرم ۳ اتاق دارد.

در ساخت این هرم غول پیکر از تخته سنگ های بزرگ قرمز رنگ استفاده شده است و باستان شناسان معتقدند که سازنده ها ابتدا سنگ ها را از معدن استخراج کرده و سپس به سوی هرم آورده اند؛ اما این که چطور چنین اجسام سنگی را حمل نمودند نیز هنوز مشخص نیست.

آدرس: مصر، استان جیزه، منطقه الهرم، محله نصرت المسلمین، هرم جیزه.

۶- خطوط نازکا | Nazca

آنچه امروزه با نام نازکا شناخته می شود، مجموعه خطوطی هستند که در صحرایی به همین نام در کشور پرو واقع شده اند. اگر به تصاویر دقت کنید، خطوط ساده اما گوناگونی را خواهید یافت که روی صحرا کشیده شده اند و اشکالی شبیه به میمون، عنکبوت، دست انسان و… دارند.

 

مکان های اسرارآمیز جهان
مکان های اسرارآمیز جهان

 

جالب اینجاست که این خطوط حدود ۲۰۰ الی ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح خلق شده اند؛ درست زمانی که نه از تصاویر هوایی خبری بود و نه از هلیکوپتر و هواپیما. اصلا معلوم نیست که چه کسانی این شکل ها را خلق کرده اند و انگیزه ی آن ها از این کار چه بوده است.

آدرس: پرو، نازکا.

۷- گوبکلی‌تپـــه | Göbeklitepe

گوبکلی‌تپه نام منطقه ای تاریخی در ترکیه است که نزدیک مرز سوریه قرار دارد. قدمت این منطقه به چیزی در حدود دوازده هزار سال می رسد و باستان شناسان معتقدند که اینجا اولین پرستشگاه آدمیان بوده است.

متاسفانه امروزه جز خرابه هایی از این مکان باقی نمانده است؛ اما با این اوصاف هنوز هم دیدنی و جذاب به نظر می رسد. با حفاری های انجام شده به این نتیجه رسیدند که ساخت چنین مکان عظیمی باید کار دسته ی بزرگی از انسان ها باشد و همین موضوع هم برای چندین سال پیش، امری تفکر برانگیز است.

نکته ی جالب درباره ی گوبکلی‌تپه، مرکز آن است؛ درست در وسط این منطقه سازه ای به صورت دایره ای شکل به چشم می خورد که احتمالا محل اصلی پرستش مردمان این دیار بوده است و تا فرسخ ها دورتر از این مکان، هیچ خانه ای ساخته نشده است که این خود نشان از اوج قدرت خدای آن ها دارد و البته اطلاعات خوبی درباره ی او در دست نیست.

آدرس: ترکیه، استان شانلیورفا، منطقه اورنچیک.

۸- آبشــــار شعله ابدی | Eternal Flame Falls

 

آبشــــار شعله ابدی
آبشــــار شعله ابدی

 

آبشار شعله ابدی در حفاظت گاه شیل کریک (Shale Creek) واقع در پارک ریج چستنات (Chestnut Ridge Park) در غرب نیویورک قرار دارد. غار کوچکی در پایین و پای آبشار به چشم می خورد که محل انتشار گاز طبیعی است و باعث روشن ماندن یک شعله کوچک می‌شود. جالب آن است که تقریبا در تمام طول سال می‌توان این آتش کوچک را مشاهده کرد. هرچند این شعله گاهی در طی سال خاموش می‌شود، اما خود بر حسب اتفاق دوباره روشن می گردد. با همه این ها، ابهامات زیادی درباره نحوه انتشار این گاز وجود دارد و همین موضوع سبب شده است تا نام این مکان در فهرست رازآلودترین مکان های دنیا قرار گیرد.

آدرس: ایالت نیویورک، پارک ارکارد، پارک چستنات، آبشار شعله ابدی.

۹- دشت کـوزه ها | The Plain of Jars

 

مکان های اسرارآمیز جهان
مکان های اسرارآمیز جهان

 

در میان کوه ها و تپه های پر فراز و نشیب جمهوری لائوس (Laos)، دشت عجیبی وجود دارد که توجه جهانیان را به خود جلب کرده است. لائوس در آسیای شرقی قرار دارد و به دلیل طبیعت زیبایش گردشگران زیادی به آن علاقه دارند. این دشت عجیب را با نام پلین آو جارز یا دشت کوزه ها می شناسند؛ زیرا در آن حدود ۴۰۰ کوزه ی سنگی به چشم می خورد که قدمتشان به عصر آهن باز می گردد.

این کوزه ها بر اثر حفاری های باستان شناسان کشف شدند و هنوز اطلاعات دقیقی از چگونگی ساخت آن ها در دست نیست؛ و حتی نمی دانیم که چه کسی دستور خلق چنین اشیای عجیبی را داده است. حرف و حدیث های زیادی درباره ی این ظرف های جالب وجود دارد؛ اما مستندترین آن ها، این ظرف ها را محلی برای دفن خاکستر مردگان می داند.

آدرس: لائوس، فلات شانگکوانگ.

۱۰- بنای یوناگــــونی | Yonaguni Monument

 

مکان های اسرارآمیز جهان
مکان های اسرارآمیز جهان

 

یوناگونی نام بنایی شبیه به هرم است که در جنوب جزایر ریوکیو (Ryukyu) در ژاپن قرار دارد. نکته ی جالب توجه درباره ی یوناگونی قرار گرفتن آن داخل آب های شفاف دریا و قدمت بسیار زیادش است. محققان هنوز متوجه تاریخ دقیق ساخت آن نشده اند؛ اما بدون شک بنای یوناگونی از قدیمی ترین بناهای ژاپن به حساب می آید.

دلیل نامگذاری این بنا هم، محل کشف آن است که در نزدیکی ساحلی به همین نام، در نزدیکی تایوان، قرار دارد. افراد زیادی معتقدند که این سازه ی عجیب کار دست بشر نیست و آن را به آدم فضایی ها نسبت می دهند.

آدرس: ژاپن، جزایر اوکیناوا، منطقه یائیاما، ساحل یوناگونی.

با هم مروری داشتیم بر برخی از مکان های رمزآلود و جذاب دنیا. مطمئنا جاذبه های دیدنی رازآلود دیگری نیز در سراسر جهان وجود دارند که نامشان در این فهرست بیان نشده است. اگر با مکان های دیگری از این دست آشنایی دارید، نظرات و دیدگاه هایتان را با ما در میان گذارید. منتظر پیشنهادات شما خوبان هستیم.

 


 

سـامـانــه ایــران شنــاسی

ایران شناسی
ایران شناسی

ایران، سرزمین آریاییان با نام رسمی جمهوری اسلامی ایران، کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه می باشد و به عنوان یک سرزمین و یک ملت، پیشینه ای کهن دارد. از خصوصیات مهم سرزمین ایران که از نظر جهانگردی بسیار با اهمیت می باشد، وجود رشته کوه های سر به فلک کشیده، جلگه ها، دشت های هموار، ناحیه های کویری، رودها و دریاچه های گوناگون است. به گونه ای که در زمستان، در دریای جنوب به ورزش های آبی همچون شنا و اسکی روی آب و در همان زمان، در کوهستان های شمال و غرب کشور، به ورزش های زمستانی مانند اسکی و کوهنوردی پرداخت. وجود ابنیه، اماکن تاریخی، جاذبه های طبیعی و گردشگری نیز، ایران را به یکی از زیباترین کشورهای جهان تبدیل کرده است.

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۴۵

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی