افسوس پیر
افسوس پیر
خانه » پیری و پشیمانی

پیری و پشیمانی

۱۵ چیز که وقتی پیر شی افسوسش رو می خوری

پرستاری به نام «برونی ویر» در یکی از بیمارستان‌های استرالیا که ویژه نگهداری از بیماران پیر و مریضی که در شرف مرگ بوده، بر اساس گفته‌های بیماران در آخرین لحظات عمر، عمده‌ترین موارد پشیمانی و حسرت آنان را جمع آوری و دسته‌بندی کرده است. به‌گفته ی وی، متداول‌ترین مورد پشیمانی افراد این بوده که «ای کاش آن‌قدر سخت و طولانی کار نکرده بودم» .

جوانی یکی از مهمترین مراحل زندگی ماست. نشاط، نیرو، انرژی و زیبایی، بسیاری از جزئیات داستان های ما را رقم می زنند، به همین دلیل جوانان می باید این مرحله را به شکل مفید و متفاوت تری پر کنند تا در دوران پیر ی حس بهتری داشته باشید.

آنها باید جوانی را سنگ بنای پیشرفت های خود در آینده قرار دهند و از انجام کارهای عجولانه و بدون دقت و بررسی اجتناب نمایند تا در دوران میانسالی و سالخوردگی پشیمان نشوند.

جوانی رفت و پنداری بخواهد کرد بدرودم

بخواهم سوختن دانم که هم اینجا بپرهودم

به مدحت کردن مخلوق ، روح ِ خویش بشخودم

نکوهش را سزاوارم که جز مخلوق نستودم

 

۱. سفر نرفتن وقتی که موقعیتش رو داشتی

ممکن است دلایل زیادی مانند نداشتن پول، مرخصی، وقت و یا همسفر باعث شود تا شما قید رفتن به سفر را بزنید اما مطمئن باشید که بابت آن حسرت زیادی خواهید خورد. همه سفر کردن را دوست دارند،اگر کسی از شما بپرسد که اگر ۱ میلیون دلار داشته باشید با آن چه می کنید؟ شاید جوابتان خرید یک خانه و یا ماشین باشد. اگر اینطور است پس جوابتان اشتباه است! چرا؟ چون سفر کردن است که شما را به کشف کردن و آشنا شدن با دنیای ورای دنیای خودتان وا می دارد و بسیاری از چیزها را به شما می آموزد.

 

۲. زبان جدید یاد نگرفتن

یادگیری یک زبان خارجی می‌تواند زندگی شما را به شیوه‌های زیادی بهبود بخشد و بر مواردی مانند سلامتی، فرصت‌های شغلی، روابط و رشد و توسعه‌ی فردی اثر بگذارد. متاسفانه عموما آدم‌ها در یادگیری زبان‌های دیگری غیر از زبان مادری‌شان بسیار تنبل هستند. وقتی زبان دیگری را بدانید درهای زیادی به روی‌تان گشوده می‌شود. افزایش ضریب هوش، موقعیت های شغلی، دوستان جدید و …

یادگیری یک زبان جدید کمک می کند تا در دوران پیر ی آلزایمر نگیرید.

 

۳. در رابطه ی نامناسب ماندن

گاهی بهتر است خودمان یک رابطه نامناسب را تمام کنیم. این جور وقت‌ها شکست عاطفی خوردن، بسیار بهتر از ماندن در یک رابطه با یک تلخی مزمن است. واقعیت ناراحت کننده این است که بسیار کم پیش می آید که روابط ناسالم بهبود بیابند و در عوض، هر روز بدتر نیز می شوند. سعی کنید از این زخم ها که بهبود آنها سخت است، دوری کنید.

متاسفانه بیرون آمدن از روابط عاطفی ناسالم به این سادگی نیست که ما متوجه نقاط ضعف شویم و خیلی منطقی با هم خداحافظی کنیم. اما داشتن آگاهی از اینکه چرا نمی توانید رابطه را تمام کنید می تواند کمک بزرگی برای برخورد منطقی تر با این قضیه باشد.

 

در همین ارتباط : رضایت از زندگی در ۱۰ قدم

 

۴. هراس از انجام کارها

با هر مشکلی که روبه رو می شدند از آن به عنوان فرصتی برای تلاش بیشتر استفاده می کردند. تفاوت مردم موفق با افراد عادی در این است که جاهایی که همه کم می آورند و ناامید می شوند، آنها با اراده قوی تر ادامه می دهند. آنها همیشه تلاش، مبارزه و آزادی را انتخاب می کنند.

این مسئله به شکل های مختلف بروز داده می شود: باور نداشتن خود، جواب رد دادن به احتمالات، تعویق، کمال گرایی، تحت تاثیر صحبت های درونی منفی قرار گرفتن. این ها همه نشانه های ترس هستند.

 

۵. رها نکردن کار مضخرفی که دوسش نداشتی

گاهی اوقات ما می دانیم چقدر از کار فعلیمان بدمان می آید و چقدر با دل سردی و بی توجهی انجامش می دهیم، اما به خاطر مسائل مالی، ترس از نیافتن کار جدید و … از ترک آن خودداری می کنیم. بدون هیچ شکی حضور هر روزه در محیط کاری که ما را خوشحال نمی کند، باعث ناامیدی، دل سردی و حتی افسردگی خواهد شد.

سعی کنید بدانید چه کاری را دوست دارید و به دنبال علاقه تان بروید.

 

۶. بیشتر تلاش نکردن در مدرسه و دانشگاه

احتمالا در دوران مدرسه آن قدر متوجه نیستیم که چه دوران مهمی را داریم هدر می دهیم، اما باید تا قبل از انتخاب رشته متوجه شویم. از دست دادن این دوران ها و شروع مسیر اشتباه، پشیمانی و حسرتی را برای ما بوجود خواهد آورد.

 

۷. پی نبردن به اینکه چقدر خوب و زیبایی

هرکدام از ما یک استعداد کاملاً خاص و منحصر به فرد داریم. استعداد طبیعی شما ممکن است در ورزش، نویسندگی، هنر، سفالگری، ارتباطات و … باشد. این فهرست بی انتهاست. اما مسئله اینجاست که نمی توانید آن توانایی خود را تشخیص دهید چون تصور می کنید بقیه هم می توانند مثل شما آن کار را انجام دهند.

ببینید صدای درونتان چه می گوید. گاهی وقت ها قبل از اینکه آن صدا را بشنویم راه میافتیم و سقوط می کنیم.

 

۸. هراس از گفتن « دوستت دارن »

ابراز علاقه و گفتن دوستت دارم برای بسیاری از افراد سخت می باشد اما آنان نمی دانند که با بیان همین کلمه می توانند به بسیاری از مشکلات خود پایان دهند و زندگی خوبی را برای خود رقم بزنند. دختران و پسرانی که با هم ازدواج کرده اید عشق و علاقه بین شما و ابراز آن بسیار مهم بوده و باید انجام شود. از گفتن دوستت دارم نترسید نه طرفتان پر رو می شود و نه چیزی از شما کم می شود بلکه می تواند زندگی شما را شیرین تر کند.

 

۹. گوش ندادن به توصیه ها و پند های پدر و مادرت

همه ی انسان ها روز هایی دارند که احتمالا با غرور تصور می کنند که بیشتر والدینشان می فهمند و بهتر مسائل را درک می کنند. این در حالیست که در بیشتر موارد به سرعت به همه مان ثابت می شود که اشتباه کرده ایم. احتمالا این یکی از بزرگترین حسرت های زندگیمان خواهد بود.

بی تردید، اگر انسان به زحمت ها و رنج های بی شائبه ی والدین توجه کند، هرگز نیکی های آنان را از یاد نمی برد.

 

در همین ارتباط : ۵ نیاز اساسی انسان

 

۱۰. زیاد اهمیت دادن به اینکه مردم درباره شما چه می گویند

همه ما عیب و ایراد هایی داریم.  یکی از بهترین و در عین حال ساده ترین ذهنیت ها برای احساس آزادی این است که به چیز هایی که مردم درباره ی شما فکر می کنند و حرف مردم توجه نکنید. بعضی وقت ها باید بیرون بروید، قدم بزنید ، هوای تازه بخورید و با خود مرور کنید که چه کسی می خواهید باشید و از زندگیتان چه می خواهید، بدون در نظر گرفتن تایید دیگران.

 

۱۱. کینه نگه داشتن، مخصوصا در مورد افرادی که دوستشان داشنید

کینه‌ورزی نسبت به دیگران از روی جهل و ناآگاهی است و این کینه‌ورزی سبب شود از نظر اجتماعی، روحی و حتی جسمی به انسان‌ها آسیب وارد شود.

وقتی که آدم از یک نفر کینه به دل می‏گیرد؛ به ویژه اگر آن یک نفر نسبت نزدیکی با آدم داشته باشد، ذهن آدم بخش بیشتر انرژی خودش را صرف فکر کردن به ظلمی می‏کند که بر او روا رفته است. آن وقت است که کم‏کم تمام فکر و ذکر و هیجان و در نتیجه رفتار آدم حول یک چیز می‏چرخد؛ خاطره رنجش و حس کینه. باور نمی‏کنید که کینه بتواند اینقدر زندگی آدم را به هم بریزد، نه؟ آخرین باری که از یکی خیلی رنجیدید و روزهای سیاه بعدش را یادتان بیاورید تا دستتان بیاید ابعاد بزرگ‏ترش می‏تواند با آدم چه کار کند.

 

۱۲. زیاد کار کردن

ساعات کار طولانی در سلامتی، آسایش و روحیه‌ی افراد اثرات منفی دارد. برخی افراد بدون مشخص کردن زمان دائم در حال کار کردن هستند غافل از اینکه خود را از بین می برند و موجب ایجاد افسردگی و ناراحتی های جسمی در بدن خود می شوند!

 

۱۳. بازی نکردن کافی با بچه هات

هر پدر و مادری که بهترین آرزوها را برای فرزندان خود دارند، همه تلاش خود را می کنند تا اطمینان حاصل نمایند که کودکانشان سالم هستند و در شرایط روحی و جسمی مناسبی به سر می برند. اما این فرصتی است که شما فقط یک بار به دست می آورید. کودکان تان بزرگ می شوند و شما پیر .  اگر زمان کافی برای آن ها خرج نکرده باشید، حسرت بزرگی را برای خود باقی خواهید گذاشت.

 

۱۴. هرگز ریسک بزرگ نکردن ( به خصوص در مورد عشق )

شاید اگر پا پیش می گذاشتم، الآن پیشم بود. این مهم ترین حسرتی است که بیشتر ما درگیر آن هستیم و خواهیم بود. در مواردی که احساس می کنید شاید دیگر فرصتش برایتان بوجود نمی آید یا کسی که دوستش دارید، غرور را کنار بگذارید و برای به دست آوردنش از هیچ تلاشی دربغ نکنید. نگذارید وقتی پیر شدید حس کنید در دوران جوانی ضعیف و سست بوده اید.

 

۱۵. نگرانی بیش از حد

نگرانی بیش از حد نه‌تنها سلامت روان را تهدید می‌کند، بلکه می‌تواند سلامت جسمی فرد را به مخاطره بیندازد. بسیاری از افرادیکه دچار نگرانی مزمن هستند از یک حس برای یک اتفاق شوم قریب‌الوقوع یا ترس‌های غیرواقعی حرف می‌زنند که فقط نگرانی‌هایشان را بیشتر می‌کند. این افراد که به محیط خود و انتقادات دیگران بیش از اندازه حساس هستند، همه چیز و همه کس را یک تهدید بالقوه می‌بینند.

 


 

سامانه انرژی مثبت

پیری و پشیمانی

در اطراف کل موجودات هاله ای از انرژی وجود دارد که موجب جذب اشیا و افراد می شود. اشیا قادر به کنترل این هاله و انرژی نیستند در حالیکه انسان هم می تواند آن را کنترل کند و هم می تواند با آن بر دیگران اثر بگذارد. به همین دلیل است که روانشناسان تأکید دارند همواره مثبت فکر کنید و نسبت به دیگران نیز خوش بین باشید و حتی به شوخی افکار منفی را به یکدیگر منتقل نکنید.

تماس با سامانه انرژی مثبت از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۳۶

 

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی