ميگوئل هيدالگو كاستيلا ، پدر مکزیک
ميگوئل هيدالگو كاستيلا ، پدر مکزیک
خانه » استقلال مکزیک

استقلال مکزیک

جنگ استقلال مکزیک

سی ام ژوئیه سال ۱۸۱۱ «میگوئل هیدالگو کاستیلا» رهبر استقلال طلبان مکزیک که به پدر این کشور معروف است در «چی واهواهوا» در ۵۸ سالگی تیرباران شد. وی یک کشیش کاتولیک بود که مکزیکی ها را برضد حکومت اسپانیا (اصطلاحا کشور مادر) که به زعم او مقامات اعزامی اش به مکزیک بی عدالتی و ستمگری می کردند، فراخواند و به پیروزی هایی هم نائل آمد. کشیش «هیلداگو» در مکزیک همان انقلاب مسلحانه ای را به راه انداخت که جورج واشیگتن چند سال پیش از او در ایالات متحده به آن دست زده بود و علت عدم پیروزی او در این بود که مانند واشنگتن تجربه نظامی نداشت و در مکزیک بیش از ایالات متحده خائن و خبرچین وجود داشت.
پدر هیلداگو که پس از اتمام دروس الهیات، کشیش کلیسا شده بود از همان آغاز کار طبعی سرکش داشت. وی به رغم تعهدی که سپرده بود که ازدواج نکند دارای دو دختر از یک ازدواج غیر رسمی شده بود. او که مردی انسان دوست و میهن دوست و بر ضد ستمگری بود، همچنین آن دسته از کتابهای فلسفی را که مورد تحریم پاپ قرار گرفته بود می خواند. در اقامتگاهش اش کلاس شبانه دایر کرده بود و راه پیشرفت را به مراجعین می آموخت.

 

میگوئل هیدالگو کاستیلا ، پدر مکزیک

پس از این که کشیش کلیسای شهر «دولورس» شد جلسات بحث روشنفکری را تبدیل به بحث سیاسی و استقلال خواهی کرد. در این جلسات، وی ژوزف بناپارت را که از جانب برادرش ناپلئون حکمران اسپانیا شده بود مردی جاه طلب، زورگو و تشنه قدرت خواند و برای کاستن از محبوبیت ناپلئون نیز به مکزیکیان گفت که ناپلئون انقلاب فرانسه را که محصول مغز روشنگران و خون بینوایان و مردم بود از صاحبان اصلی اش ربوده است و شایسته احترام نیست و نباید نسبت به او اعلام وفاداری کرد.
کشیش هیلداگو با گفتن سخن از ظلم و ستم و روابودن ایستادگی در برابر ظالم در خطبه ها و موعظه هایش، گروه بی شماری از مکزیکی ها به ویژه روستائیان و بومیان (سرخپوستان) را به دور خود جمع کرد و یکی از پیروانش به نام «ایگناشیو آلنده» که اطلاعات نظامی مختصری داشت به مسلح کردن آنان پرداخت.

 

استقلال مکزیک
استقلال مکزیک

پس از آماده شدن پیروان مسلح، کشیش هیلداگو هشتم دسامبر ۱۸۱۰ را «روز بپاخیزی مکزیکیان» تعیین کرد. هیلداگو چون بعدا شنید که جاسوسان حکمران اسپانیایی مکزیک این تاریخ را به گوش او رسانیده اند تا آماده پیشگری شود، پیروانش را به تشکیل اجتماع بزرگی دعوت کرد و در این اجتماع در ساعت ۱۱ بامداد ۱۵ سپتامبر ۱۸۱۰ استقلال مکزیک را اعلام داشت که روزملی مکزیک بشمار می آید. وی در همین اجتماع از مردم خواست که با هر وسیله ای که دارند مسلح و آماده آزاد کردن وطنشان به صورت هر شهر پس از شهر دیگر شوند.

 

شاید برایتان جالب باشد : عملیات مرصاد

 

حکمران اروپایی مکزیک

استقلال طلبان مسلح به فرماندهی «ایگناشیو آلنده» بسیاری از شهرهای مکزیک را به همان ترتیب ـ یکی پس از دیگری گرفتند و به نزدیکی مکزیکو سیتی رسیدند. در اینجا شمار پیروان مسلح کشیش هیدالگو ۸۲ هزار تن بود ولی فاقد اسلحه سنگین و نظم لازم بودند.
حکمران اروپایی مکزیک که چنین دید بر ضد پدر هیدالگو به سراسقف کلیساهای مکزیک که نماینده مستقیم پاپ بود متوسل شد و وی ۲۴ سپتامبر آن کشیش استقلال طلب را تکفیر کرد. اکثریت مردم نه تنها به تکفیر سراسقف اعتناء نکردند بلکه به او عنوان قدّیس دادند و سن میگوئل خطاب کردند. علاوه بر آن ژنرالیسیمو و لیبراتور (آزادیبخش) خواندند.
گوستین د ایتروبیده فرماندهی شورشیان را در دست گرفت و با ویسنته گوره رو که خواهان اتحاد گروه‌های استقلال طلب بود ملاقات کرد او خواهان حکومت سلطنتی در یک مکزیک مستقل بود. سرانجام در ۲۷ سپتامبر سال ۱۸۲۱ مکزیک استقلال را بدست آورد.
باوجود این، بر سر چگونگی حمله به مکزیکو سیتی میان پدر هیدالگو و آلنده اختلاف نظر بروز کرد و جاسوسان جریان را به گوش حکمران رسانیدند و وی دستور حمله داد و استقلال طلبان که آماده نبودند زیر آتش توپخانه قرار گرفتند و ناچار به عقب نشینی به «گوادا لاجارا» شدند. نیروهای دولتی این شهر را محاصره کردند و چون فرماندهان استقلال طلبان تجربه جنگی در برابر یک ارتش منظم و مجرب را نداشتند بیشتر افراد را مامور دفاع از یک پل نزدیک شهر کردند که در اینجا زیر آتش توپ قرار گرفتند، شهر تصرف و کشیش هیدالگو دستگیر شد و چون روحانی بود او را جهت مجازات به سراسقف مکزیک تحویل دادند.

 

سرنوشت پدر

در جلسه محاکمه مذهبی، کشیشهای شرکت کننده او را «زورو به معنای روباه» حطاب کردند که سی ام ژوئیه ۱۸۱۱ به اعدام محکوم و چند ساعت بعد حکم اجرا گردید. پدر هیدالگو کشته شد، ولی نام او باقی مانده و مکزیکیان می دانند که وی پدر استقلال کشورشان بوده است.
پس از این رویداد سرزمین‌های مستقل بعنوان امپراطوری مکزیک نام گذاری شد. سلطنت کاتولیک ائتلافی در سال ۱۸۲۳، به دلیل درگیری‌های داخلی و جدایی از آمریکای مرکزی از مکزیک، به یک جمهوری فدرال تبدیل شد. پس از چند بار تلاش اسپانیا برای باز پس گیری مکزیک، استقلال این کشور در سال ۱۸۳۶ به رسمیت شناخته شد.

 

 


 

سامانه دانستنی ها

جنگ استقلال مکزیک

 

در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده، انجام داده باشیم. این سامانه با هدف سرگرمی و اطلاع رسانی، جهت افزایش اطلاعات عمومی شما مشترکین گرامی، طراحی و اجرا گردیده است و برای سهولت دسترسی، از لحاظ موضوعی تقسیم بندی شده است.

 

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۸۴ 

 

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی