جنگ جهانی اول
جنگ جهانی اول
خانه » شروع جنگ جهانی اول

شروع جنگ جهانی اول

سالگرد آغاز جنگ جهانی اول

۲۸  جولای ۱۹۱۴ مصادف با ۶ مرداد ۱۲۹۳، امپراتوری اتریش به صربستان اعلان جنگ داد و این جنگ باعث به راه افتادن جنگی عالم گیر شد، زیرا که روسیه به کمک کشور همنژادش صربستان شتافت و آلمان نیز برای دفاع از همنژادان اتریشی خود در برابر روسیه وارد جنگ شد. از میان رفتن امپراتوری های اتریش و عثمانی، کمونیست شدن روسیه، پیدایش کشورهای عربی شرق سوئز (آسیا)، ورود دولت واشنگتن به صحنه سیاست جهان، تغییر نقشه های جغرافیایی، شیوع آنفلوآنزا در چند قاره و مرگ دست کم ۲۳ میلیون انسان و … از نتایج جنگ جهانی اول بودند.

جنگ جهانی اول که از آن با نام‌های جنگ بزرگ و جنگ برای پایان همه ی جنگ‌ها نیز نام برده می شود، نخستین نزاع بزرگ بین المللی در قرن بیستم به شمار می رود.  تلفات جنگ جهانی اول تا آن زمان در تاریخ بی‌سابقه بود. از سلاح‌های شیمیایی برای نخستین بار در این جنگ استفاده شد. برای نخستین بار، به گونه‌ای انبوه مناطق غیرنظامی بمباران هوایی شدند و نیز برای نخستین بار در این سده کشتار غیرنظامیان در ابعادی گسترده رخ داد.

 

چگونگی آغاز اولین جنگ جهانی

جرقه ی شروع جنگ جهانی اول در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ (درست یک ماه پیش از آن) که گاوریلو پرینسیپ، وطن دوست صرب، در شهر سارایوو ولیعهد اتریش «گراندوک فرانتس فردیناند » و زنش را ترور کرده بود زده شد. در این فاصله، ارسال اولتیماتوم های اتریش به صربستان ادامه داشت. اروپا از سالها قبل از این با تشکیل اتحادیه های نظامی دوگانه برای جنگ آماده می شد که مورخان این دوره را «دوران صلح مسلح» نوشته اند.

در این ویدیو می توانید علت شروع جنگ جهانی را ببینید.

 

رقابت قدرت های اروپایی بر سر استعمار سایر کشورها باعث دشمنی آنها شده بود زیرا که آلمان دیرتر از دیگران پا به میدان استعمار گذارده بود و سهم خواهی می کرد.

مهمترین صحنه ی جنگ اروپا در فرانسه بود. آلمانی‌ها از خاک بلژیک گذشتند و به فرانسه حمله بردند. نقشه ی جنگی ارتش آلمان این بود که برق آسا به فرانسه هجوم ببرد، پاریس را اشغال کند و آن گاه، به رای نابود ساختن روسیه بدان کشور حمله ور شود.

مقصران شروع جنگ جهانی
مقصران شروع جنگ جهانی

 

شاید برایتان جالب باشد : عملیات مرصاد

 

مقصران شروع جنگ جهانی

مسلما هیچ کشوری به تنهایی مسئول درگرفتن جنگ نیست، اما به نظر می‌رسد سهم آلمان از همه بیشتر باشد. این کشور در ژوئیه ۱۹۱۴ (تیر و مرداد ۱۲۹۳) به تنهایی قادر بود جلوی وقوع فاجعه را بگیرد. برای این کار کافی بود “چک سفیدی” را که در حمایت از حمله احتمالی اتریش به صربستان در اختیار این کشور قرار داده بود، پس بگیرد. آلمان در حالی اعلام حمایت بدون قید و شرط از اتریش کرد که به‌خوبی از عواقب احتمالی این اقدام آگاه بود. آلمان سعی کرد اتحاد فرانسه و روسیه را بشکند و کاملا آماده ی پذیرفتن خطر ناشی از وقوع یک جنگ بزرگ بود.

با این حال شمار معدودی از تصمیم‌گیرندگان سیاسی و نظامی جنگ‌طلب در اتریش- مجارستان، آلمان و روسیه باعث وقوع جنگ جهانی اول شدند. قتل اعضای خاندان سلطنتی پیش از سال ۱۹۱۴ کار نسبتا متداولی بود و معمولا به جنگ منجر نمی‌شد. اما در اتریش- مجارستان نظامیان جنگ‌طلب، از قتل دوک اعظم فرانتس فردیناند، ولیعهد اتریش، و همسرش به دست صرب‌های بوسنی به‌عنوان دستاویزی برای تسخیر و نابودی صربستان استفاده کردند.

بریتانیا نیز مثل آنچه در جریان بحران بالکان کرده بود، در میانجی‌گری میان طرف‌ها کوتاهی کرد، زیرا از بلند پروازی‌های اروپایی و جهانی آلمان بیمناک بود.  این در حالی بود که بریتانیا در آن زمان هنوز بر اقیانوس‌ها و نظام مالی جهانی مسلط بود.

دلیل سرایت جنگ به سراسر اروپا این بود که شخصیت‌های سیاسی و نظامی آلمان متحد خود، اتریش- مجارستان را به حمله به صربستان تحریک کردند. این کار آنها باعث نگرانی روسیه، حامی اصلی صربستان شد. روسیه پیش از آنکه همه راه‌های مسالمت‌آمیز را بیازماید، نیروهای نظامی‌اش را آماده جنگ کرد. این کار باعث ترس آلمان شد و در پی آن، آلمان به روسیه و متحدش، یعنی فرانسه، اعلان جنگ داد و تهاجمی بی‌رحمانه را آغاز کرد. بخشی از نیروهای آلمانی از خاک بلژیک به فرانسه حمله کردند، و به این ترتیب، پای بریتانیا که حافظ بی‌طرفی بلژیک و حامی فرانسه بود هم به جنگ باز شد.

 

از دلایل آغاز جنگ جهانی اول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  1. رقابت اتریش و روسیه در بالکان
  2. اختلاف بین فرانسه و آلمان از سال ۱۸۷۰ درباره آلزاس ولرن
  3. رقابت اقتصادی و دریایی بین آلمان و انگلیس

 

اما بهانه ی اصلی شروع جنگ جهانی اول ترور ولیعهد امپراتوری اتریش – مجارستان به دست یک ناسیونالیست صرب در سارایوو بوسنی بود. اتریش ادعا کرد صربستان در این کار دخالت داشته و تقاضا نمود تحقیقاتی با شرکت نمایندگان اتریش صورت پذیرد که دولت صربستان تحقیقات را قبول نمود ولی با حضور نمایندگان خارجی مخالفت کرد.

دولت اتریش به صربستان اعلان جنگ داد و روسیه بسیج عمومی اعلام کرد و آلمان هم به حمایت از اتریش به روسیه و فرانسه اعلان جنگ داد. قوای آلمان به بلژیک حمله کرد و این اقدام یعنی حمله به یک کشور بی‌طرف موجب دخالت انگلیس در جنگ شد.

 

در همین ارتباط : مهم ترین جنگ های تاریخ ایران

 

ورود ژاپن و ایالات متحده

با ورود ژاپن به جنگ و به ویژه ایالات متحده در سال ۱۹۱۷ میلادی، جنگ واقعا ابعاد جهانی پیدا می کند. در مجموع ۳۵ کشور جهان درگیر جنگ جهانی اول می شوند. جنگی که دادن تلفات در آن برای طرفین اهمیتی نداشت، بلکه هدف فقط شکست دشمن بود. دامنه ی جنگ حتی به مستعمرات، به ویژه در آفریقا نیز گسترش می یابد.

هر طرف جنگ تمام تلاشش را به کار می برد تا سلاح هایی مطابق با آخرین تکنولوژی موجود بسازد، یا شیوه های نوین جنگی ابداع کرده و به امید آنها جنگ را پیروز شود. از دستگاه های شنود گسترده گرفته، تا ماشین های زرهی و تانک هایی که می توانستند از مواضع سیم های خاردار و سنگرها عبور کنند. از تلفن ها و دستگاه های ارتباط از راه دور خورشیدی گرفته تا هواپیماهایی که ارابه ی مرگ نامیده می شدند. همه و همه فن آوری هایی بود که جنگ را پیش می برده و برنده را تعیین می کرده است.

سربازان آمریکایی در حال شنود مخابراتی دشمن

سربازان آمریکایی در حال استفاده از یک یابنده ی صوتیِ تازه توسعه یافته هستند که بر روی یک سکوی چرخ دار قرار گرفته است. در این تصویر سربازانی را می بینید که به وسیله ی هدفون هایی در حال شنود علائم رمزی مخابراتی به وسیله ی شیپورهای عظیم تقویت کننده صدا هستند.

جنگ جهانی اول
جنگ جهانی اول

 

درون یک واگن قطار زرهی در سال ۱۹۱۸

این تصویر که در بهار ۱۹۱۸ در روستای چاپلینو، استان دنیپروپتسک اوکراین، گرفته شده، داخل یک واگن قطار زرهی را می بینید. حداقل ۹ مسلسل سنگین به همراه تعداد زیادی جعبه های مهمات در تصویر دیده می شود.

دلایل آغاز جنگ جهانی اول
دلایل آغاز جنگ جهانی اول

 

پس از ۴ سال جنگ بی رحمانه سرانجام در روز ۱۱ نوامبر سال ۱۹۱۸ میلادی با تسلیم آلمان جنگ جهانی اول خاتمه می یابد.  در پایان جنگ جهانی اول نقشه اروپا کاملا دگرگون می شود.

 

 


 

سامانه دانستنی ها

جنگ جهانی اول

در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده، انجام داده باشیم. این سامانه با هدف سرگرمی و اطلاع رسانی، جهت افزایش اطلاعات عمومی شما مشترکین گرامی، طراحی و اجرا گردیده است و برای سهولت دسترسی، از لحاظ موضوعی تقسیم بندی شده است.

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۸۴ 

 

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی