بمب اتم یا سلاح هسته‌ای
بمب اتم یا سلاح هسته‌ای
خانه » بمب اتم

بمب اتم

مخرب ترین جنگ افزار ساخته شده به دست بشر

« بمب اتم یا سلاح هسته‌ای » یکی از مرگبارترین تکنولوژى های جنگى است که اولین بار پل هارتک شیمیدان و استاد دانشگاه هامبورگ به توان بالقوه آن در کاربردهای نظامی پی برد. بمب‌های اتمی بر مبنای شکافت هسته‌ای کار می‌کنند که در آن‌ها از انرژی آزاد شده در فرایند شکافت هسته‌ای یا گداخت هسته‌ای برای تخریب استفاده می‌شود.

آثار زیان بار حاصل از انفجار بمب اتمی حدوداً تا شعاع پنجاه کیلومتری وجود دارد و موج انفجار آن می‌تواند میلیون‌ها دلار تجهیزات الکترونیکی پیشرفته نظیر ماهواره‌ها و یا سیستم‌های مخابراتی را به چندی آهن پاره تبدیل کند و همه آنها را از کار بیندازد. اما این‌ها همه آثار ظاهری و فوری بمب‌های هسته‌ای است. پس از انفجار تا سال‌های طولانی تشعشعات زیان بار رادیواکتیو، مانع از ادامه ی حیات موجودات زنده در محل‌های نزدیک به انفجار می‌شود.

ایالات متحده ی آمریکا، تنها کشوری است که از بمب اتم استفاده کرده ‌است. نیروی هوایی آمریکا در حین جنگ جهانی دوم، دو بار از جنگ‌افزار هسته‌ای برای تسلیم کردن مردم ژاپن استفاده کرد. تلفات این جنایت جنگی، بیش از ۸۰٬۰۰۰ نفر بوده‌است.

 

بمب اتم یا سلاح هسته‌ای
بمب اتم یا سلاح هسته‌ای

 

نکاتی درباره بمب اتم

منطقه ی انفجار بمب‌های اتمی به پنج قسمت تقسیم می‌شود:

۱- منطقه تبخیر که در آن درجه حرارتی معادل سیصد میلیون درجه سانتیگراد بوجود می‌آید و هر چیزی، از فلز گرفته تا انسان و حیوان، در این درجه حرارت آتش نمی‌گیرد بلکه بخار می‌شود.

۲- منطقه تخریب کلی

۳- منطقه آسیب شدید گرمایی

۴- منطقه آسیب شدید انفجاری

۵- منطقه آسیب شدید باد و آتش

 

پدافند هسته‌ای

مهم ترین دلایل استفاده از بمب اتم ، اثرات و ویژگی‌های خاصی بوده که سایر جنگ افزارها از آن ها بی بهره بوده اند. از جمله آن ها می توان به ایجاد خسارت‌های سنگین جانی و مالی، آلوده کردن محیط و غیر قابل استفاده کردن آن، وسعت شعاع تخریب و نفوذ اثرات تخریبی آن در تاسیسات و … اشاره کرد.

البته با وجود این قابلیت‌ها کشورها و دولتمردان دارنده ی بمب های اتمی با مشکلاتی رو به رو اند که مهم ترین آن عدم توانایی کنترل شعاع آلودگی است. در اثر کم بودن شعاع آلودگی ممکن است آن خسارت مورد نظر وارد نشود و همچنین با زیاد شدن شعاع آلودگی ممکن است به نیروهای خودی آسیب برسد.

 

نخستین بمب اتم

اولین سلاح اتمی که در سال ۱۹۴۵ آزمایش شد، قدرتی برابر ۲۰ کیلوتن داشت، به این معنی که قدرت انفجار ناشی از آن برابر با قدرت انفجار ۲۰ هزار تن TNT بود. بعد از حدود ۲۰ سال، ایالات متحده و شوروی سابق سلاح‌های هسته‌ای با قدرت ۱۰ مگاتن، معادل ۱ میلیون تن TNT، آزمایش کردند. برای مقایسه‌ی بهتر به این نکته توجه کنید که سلاح‌های آزمایش‌شده حداقل ۵۰۰ برابر قوی‌تر از اولین بمب اتمی بودند.

برای درک اندازه‌ی بزرگ‌ترین انفجارهای اتمی تاریخ، از نقشه‌ی اتمی Alex Wellerstein استفاده کرده‌‌ایم. این نقشه به ما کمک می‌کند قدرت واقعی و خوف‌آور یک انفجار اتمی را به تصویر بکشیم. در نقشه‌های آمده در این مقاله، اولین حلقه، نشانگر کره‌ی آتش حاصل از انفجار است، دومین حلقه شعاع تشعشع را نشان می‌دهد. در شعاع صورتی‌رنگ تقریبا تمام ساختمان‌ها به‌طور کامل تخریب‌ می‌شوند و میزان تلفات به حدود ۱۰۰ درصد می‌رسد. در شعاع خاکستری‌رنگ، ساختمان‌های محکم می‌توانند در مقابل موج انفجار مقاومت کنند، اما تقریبا تمام موجودات در این ناحیه‌ی دچار آسیب شدید می‌شوند. در شعاع نارنجی‌رنگ نیز تمام افراد در معرض تشعشع، به سوختگی درجه ۳ دچار می‌شوند و مواد آتش‌زا نیز آتش می‌گیرند، به‌گونه‌ای که احتمال وقوع آتش‌سوزی‌های وسیع بسیار بالا است.

 

بمب اتم
بمب اتم

 

شدیدترین انفجار اتمی

در ۳۰ اکتبر سال ۱۹۶۱ میلادی، شوروی سابق بزرگ ‌ترین بمب اتمی ساخته ‌شده را آزمایش کرد و باعث ایجاد بزرگ‌ترین انفجار ساخت دست بشر شد. این بمب ۳۰۰۰ بار قوی‌تر از بمب منفجرشده در هیروشیما بود و باعث شکسته شدن شیشه‌ها در فاصله‌ی ۹۰۰ کیلومتری شد. قدرت این سلاح، ۵۰ مگاتن بود. تنها یک بمب از این نوع ساخته و در تاریخ ۳۰ اکتبر سال ۱۹۶۱ در مجمع‌الجزایر نوایا زملیا آزمایش شد.

 

اثرات و مراحل انفجار هسته‌ای

تشعشع حرارتی:

گوی آتشین تشکیل شده که دمای مرکز آن به چند میلیون درجه سانتیگراد می‌رسد که هرچیزی را در نزدیکی خود به خاکستر سفیدی تبدیل می‌کند.

تشعشع هسته‌ای:

این تشعشعات بسیار خطرناک هستند و به محض انفجار بمب اتم در تمام نقاط پخش می‌شوند که شامل چهار دسته‌اند:

آلفا این ذره برد و قدرت نفوذ کمتری نسبت به سایر ذرات دارد و توسط یک ورق کاغذ یا پارچه یا پوست انسان متوقف می‌شود.

بتا این ذره از ذرات آلفا قدرت نفوذ بیشتری دارد ولی دارای برد کمتری می‌باشد و توسط یک صفحه فلزی با ضخامت بیش از سه میلیمتر متوقف می‌شود.

گاما این اشعه مانند امواج رادیویی دارای برد بسیار زیادی می‌باشد، قدرت نفوذ و تخریب این اشعه بسیار زیاد است. یک لایه ۱۵سانتیمتری بتن یا یک لایه ۲۰ سانتیمتری خاک فقط نیمی از این اشعه را می‌گیرد و همان نیمی دیگر اثرات زیان بار خود را بر جای می‌گذارد.

نوترون نیز مانند گاما هم بسیار زیان بار است هم دارای برد بسیار زیادی می‌باشد و قدرت نفوذ و تخریب بسیار زیادی دارد با این تفاوت که نوترون ذره است و گاما اشعه. اثر تخریبی آن در موجودات زنده بیشتر است تا اشیاء. در صورت انفجار بسیار کشنده خواهد بود.

 

 

در ویدیو زیر می توانید بازسازی صحنه حمله اتمی به هیروشیما را ببینید. 

 

 


 

سامانه دانستنی ها

بمب اتم

این سامانه با هدف سرگرمی و اطلاع رسانی، جهت افزایش اطلاعات عمومی شما مشترکین گرامی، طراحی و اجرا گردیده است و برای سهولت دسترسی، از لحاظ موضوعی تقسیم بندی شده است.

 

تماس با سامانه دانستنی ها از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۸۴

 

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی