اسکار
اسکار
خانه » پرافتخارترین بازیگران جهان

پرافتخارترین بازیگران جهان

پر اسکار ترین بازیگران تاریخ

تاریخِ سینما در طول حیاتِ خود صحنه ی هنرمندیِ بازیگران و هنرمندانی در سراسر جهان بوده که با خلقِ شخصیت‌های گوناگون و خارق العاده در ذهن ها مانده اند. اما در این میان هستند استعداد‌هایی فوق‌العاده که مرز میان تخیل و واقعیت را برای مخاطبانشان به حداقل رسانده اند و نام خود را برای همیشه به عنوان هنرمندی وَرای دیگران ثبت کرده اند و یا جوایز مهمی چون اسکار و گلدن گلوب و … برده اند.

عناوین، جوایز و افتخارات سینمایی به نوعی شناسنامه ی سینمایی بازیگرانی است که در سینمای امروز فعالیت دارند. اگرچه همواره بیان شده است که جشنواره ها، جوایز و … به صورت سلیقه ای انتخاب و برگزار می شوند و همیشه هنرمندانی وجود دارند که در عین شایستگی به حق خود نرسیده اند، با این حال زمانی که بخواهیم افتخارات را مرور کنیم به ناچار باید به سراغ همین جشنواره های سلیقه ای و انتخابات گاهاَ سفارشی برویم.

در زیر نگاهی خواهیم داشت به بازیگرانی که در طول فعالیت های هنری خود بیشترین جوایز و افتخارات سینمایی را از آن خود کرده‌اند.

 

  • کاترین هپبورن

«کاترین هوتون هپبورن» متولد سال ۱۹۰۷ یکی از پرافتخار ترین بازیگران آمریکایی سینما، تلویزیون و تئاتر بود. کاترین هپبورن یک نماد مد است، اما اقدام او سبب تغییر باور مردم نسبت به زنانگی شد. یکی از اقدامات او این بود که پوشش زنان را به چالش کشید.

هالیوود در بین سالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ بیشتر زنان را با پیراهن و دامن نشان می داد، اما کاترین شلوار می پوشید. او همچنان به عنوان یک زن مستقل در حین بازی، خودش کنترل کار را به دست می گرفت، موضوعی که تا آن زمان معمول نبود.

 

بازیگران اسکار

 

او زمانی گفت: من زندگی بسیار خوبی دارم اما در مقایسه با زندگی پدر و مادرم، من بسیار خسته کننده و حوصله سر بر هستم.

این بازیگر بی همتا در طول عمر پربارش فیلم های زیادی بازی کرد و ۱۲ نامزدی اسکار به دست آورد که چهار تای آنها را برد. فیلم هایی که او در آنها نقش آفرینی نموده جزو تحسین شده ترین فیلم های تاریخ سینما محسوب می شوند. از میان آنها می توان به «داستان فیلادلفیا» (۱۹۴۰)، «ملکه آفریقایی» (۱۹۵۱)، «سفر دراز روز در شب» (۱۹۶۲)، «حدس بزن چه کسی برای شام می آید» (۱۹۶۷)، «شیر در زمستان» (۱۹۶۸) و «روی گلدن پاند» (۱۹۸۱) اشاره کرد.

کاترین هپبورن با ۴ بار دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن و ۲ بار دریافت جایزه ی اسکار بهترین بازیگر نقشِ مکمل زن و ۸ بار نامزدی آن، رکورددار دریافت جایزه اسکار است.

 

 

  • دانیل دی‌لوئیس

«سر دانیل مایکل بلیک دی-لوئیس»، بازیگر ایرلندی – بریتانیایی متولد ۲۹ آوریل ۱۹۵۷ تنها بازیگر برنده سه جایزه اسکار نقش اول مرد در تاریخ سینماست. او متولد و بزرگ شده در لندن است و قبل از درخشش روی صحنه نمایش «تئاتر ملی جوانان» انگلیس، سه سال را در «مدرسه ی بریستول الد ویک» به تحصیل بازیگری پرداخت.

او از سبک متد اکتینگ در بازیگری پیروی می‌کند و به تحقیق درباره نقش‌های خودش مشهور است و معمولاً در طول دورهٔ فیلمبرداری به طور کامل در نقش خود باقی می‌ماند.

 

بازیگران دی‌لوئیس

 

در کارنامه سینمایی «دی‌لوئیس» آمار خیره‌کننده ی یکصد و بیست وهفت جایزه ی سینمایی و سی و شش نامزدی کسب جوایز از رویداد‌های سینمایی به چشم‌ می‌خورد تا به شایستگی او را پرافتخارترین بازیگر مرد تاریخ سینما بنامیم.

«دی لوئیس» در سال ۱۹۹۰ و برای خلق شخصیتی تکرار نشدنی و شاهکار در فیلم «پای چپ من» اولین اسکار خود در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را بدست آورد. دنیل موفق شد در سال ۲۰۰۸ برای فیلم «خون به پا خواهد شد» این افتخار را تکرار کند. در سال ۲۰۱۳ دی لوئیس برای سومین ‌بار موفق به کسب اسکار بهترین بازیگر برای نقش‌آفرینی درخشان در فیلم خاطره انگیز«لینکلن» ساخته ی «استیون اسپیلبرگ» شد تا تنها بازیگر تاریخ سینما با سه جایزه اسکار در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد باشد.

دی لوئیس دوبار نیز برای فیلم‌های «دار و دسته نیویورکی‌ها» ساخته «مارتین اسکورسیزی» و «به نام پدر» نامزد کسب جایزه اسکار نیز شده است.

همچنین دو جایزه ی بهترین بازیگری نقش اول مرد برای بازی در فیلم های «لینکلن» و «خون به پا خواهد شد» و پنج نامزدی، کارنامه ی سینمایی «دی لوئیس» در جوایز گلدن گلوب آمریکا است. وی همچنین چهار بار در جوایز بافتا موفق به کسب جایزه شده و سه بار دیگر نیز نامزد کسب این جایزه بوده است.

جایزه ی دوربین طلای جشنواره برلین، جایزه ی انجمن منتقدین بوستون، کسب دو جایزه از جوایز فیلم ساتلایت، سه جایزه از انجمن منتقدین نیویورک، بهترین بازیگر خارجی جوایز اتحادیه منتقدان روسیه، دو جایزه از جوایز فیلم ایرلند، کسب پنج جایزه از انجمن منتقدین نیویورک ، کسب سه جایزه از انجمن منتقدین فیلم لندن، سه جایزه از انجمن منتقدین سینمایی لس‌آنجلس، جایزه بهترین بازیگری از جشنواره‌های فیلم مراکش و مونتریال، جایزه دستاورد بازیگری از جشنواره فیلم پالم اسپرینگز، جایزه دستاورد سینمایی از جشنواره سانتا باربارا، سه جایزه و یک نامزدی در جوایز انجمن بازیگران آمریکا و جایزه دستاورد بازیگری از جشنواره فیلم تلورید از دیگر افتخارات این سوپراستار سینما می باشد.

 

  • مریل استریپ

«مری لوئیز استریپ» متولد ۲۲ ژوئن ۱۹۴۹ در شهر سامیت در ایالت نیوجرسی می باشد. او ابتدا به خاطر علاقه ای که به خوانندگی در اپرا داشت در این زمینه پا به دنیای هنر گذاشت ولی بعدها در دوران جوانی به بازیگری گرایش پیدا کرد. وی حرفه ی بازیگری را در سال ۱۹۷۷ با فیلم «جولیا» شروع کرد.

 

بازیگران اسکار

 

از دیگر آثار مشهور او می‌توان به خانه ی ارواح، اتاق ماروین، شکارچی گوزن (که با اولین نامزدی اسکار زندگی او همراه بود)، انتخاب سوفی و ساعت‌ها اشاره کرد. مریل استریپ به طور کلی ۲۱ بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار شده و برای بازی در فیلم های «کرامر علیه کرامر» ،«انتخاب صوفی» و  «بـانوی آهنین» شایسته ی دریافت جایزه ی اسکار شناخته شده است.

استریپ از دیدگاه بسیاری از منتقدینِ سینما به عنوان برترین بازیگر در قید حیاتِ دنیا شناخته می شود.

 

دانلود مراسم اسکار ۲۰۱۸ 

 

  • جک نیکلسون

«جان جوزف نیکلسون» زاده ی ۲۲ آوریل ۱۹۳۷ در نیویورک هنرپیشه ی آمریکایی است که با دو جایزه ی اسکار در نقش اول و یک جایزه ی اسکار در نقش مکمل و شش جایزه ی گلدن گلوب در کارنامه ی حرفه‌ایِ خود، عموماً به آفریدن شخصیت‌های عصبی مزاج و بعضاً شریر شهرت دارد. وی که بیشتر به خلق شخصیت‌های عصبی مزاج و بعضا شرور شهرت دارد، تاکنون موفق به کسب بیش از یکصد جایزه ی سینمایی شده است.

 

بازیگران

 

نیکلسون اولین جایزه ی اسکار خود را در سال ۱۹۷۶ برای بازی در فیلم «دیوانه از قفس پرید» کسب کرد. وی هشت سال بعد با فیلم «شرایط مهروزی» اسکار بهترین بازیگری نقش مکمل را نیز بدست آورد. نیکلسون که این روزها با وسواس زیاد نقش قبول می‌کند، سومین جایزه اسکار خود در سال ۱۹۹۸ و برای فیلم «بهترین شکل ممکن» به کارنامه سینمایی خود اضافه کرد.

نیکلسون در طول دوران فعالیت سینمایی خود تاکنون هشت بار نیز نامزد کسب جایزه اسکار شده است که آخرین‌ آنها به سال ۲۰۰۲ و فیلم «درباره اشمیت» بازمی‌گردد.

همچنین جک نیکلسون موفق شده است شش جایزه و هفت نامزدی در جوایز سینمایی گلدن گلوب را به نام خود ثبت کند. «درباره اشمیت» (۲۰۰۳)، «بهترین شرایط ممکن» (۱۹۹۸)، «شرافت پریتزی» (۱۹۸۶)، «شرایط مهرورزی» (۱۹۸۴)، «دیوانه از قفس پرید» (۱۹۷۶) و «محله چینی‌ها» فیلم‌هایی هستند که جایزه بهترین بازیگر جوایز گلدن گلوب را برای «نیکلسون» به ارمغان آورده اند.

آکادمی هنرهای تلویزیونی و سینمایی انگلیس (بافتا) نیز سه بار برای فیلم‌های «سرخ‌ها»، «دیوانه از قفس پرید» و «محله چینی‌ها» نیکلسون را شایسته دریافت بهترین بازیگر مرد این رویداد سینمایی معرفی کرد.

 


 

دسترسی به آرشیو کامل فیلم ها و سریال های روز دنیا 

http://hamkhooneh.ir/video/

 

شما می توانید با ورود با سایت همخونه به کامل ترین و به روزترین آرشیو فیلم و سریال های روز دنیا دسترسی داشته باشید .

همخونه 

فیلم ، سریال ، کلیپ ، مستند 

 

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی