تو هرگز واقعا اینجا نبودی
تو هرگز واقعا اینجا نبودی
خانه » تو هرگز واقعا اینجا نبودی

تو هرگز واقعا اینجا نبودی

 معرفی و بررسی فیلم You Were Never Really Here

فیلم “تو هرگز واقعا اینجا نبودی” فیلمی در سبک درام – جنایی و به نویسندگی و کارگردانی “لین رمزی” می باشد که بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده است. کارگردانی که آثار با کیفیتی همچون فیلم “باید درباره کوین صحبت کنیم” و فیلم “شکارچی موش”، را در کارنامه فیلمسازی خود دارد. تمام فیلم‌های قبلی این کارگردان، فروپاشی ذهنی یک انسان را با تمام جزئیات نشان می‌دادند. «تو هرگز واقعا اینجا نبودی» اثری است که فروپاشی یک شخصیت را با تاکید بر روی بی‌رحمی او و با هنر خاصی به تصویر کشیده است.
در این فیلم که تولیدی از کمپانی “آمازون” می باشد، ستارگانی چون “واکین فینیکس” و “الساندرو نیوولا” حضور دارند و فیلم منتخب شرکت در هفتادمین دوره جشنواره کن شد. بازی هنرمندانه فینیکس در این فیلم آن چنان چشم گیر و تاثیرگزار بود که داوران جشنواره را مجاب کرد تا جایزه ی بهترین بازیگر مرد را به او اختصاص دهند.

جهت دانلود فیلم “تو هرگز واقعا اینجا نبودی” اینجا کلیک کنید.

 

تو هرگز واقعا اینجا نبودی

 

جو با بازی فینیکس، یک مامور سابق سازمان اف‌بی‌آی که دارای اختلال استرسی پس از ضایعه روانی است و دیگر هیچ ترسی نسبت به اعمال خشونت ندارد، تصمیم می‌گیرد که دختران قاچاق‌شده را پیدا کند و تا جایی که می‌تواند تعدادی از آنها را نجات بدهد. واکین فینیکس در این فیلم نقش مردی ریشو و درون گرا دارد که زندگی اش خالی از هر شور و شوقی و اتفاق زیبایی است. زندگی‌ تا آن حد کسل کننده که حتی وقتی با شرایطی سخت مواجه می‌شود و زندگی اش به خطر می افتد هم از میزان کسالتش نمی کاهد (نقشی که فونیکس در بازی کردنش تبحر خاصی دارد). تا آن که سناتوری (الکساندرو نیولا) او را استخدام می کند که دختر خردسالش، نینا (اکاترینا سامسونوف) را از بردگی جنسی نجات دهد. جو در مسیرش با مشکلات و درگیری های زیادی رو به رو می‌شود ولی بزرگترین دشمنش رغبت و میل خودش به مرگ است.

داستان  فیلم تو هرگز واقعا اینجا نبودی براساس رمانی با همین نام توسط جاناتان ایمس نوشته شده است و به‌ نوعی شکل گرفته که همه چیز از زاویه دید «جو» روایت می‌شود. گاها ما شاهد صحنه‌هایی هستیم که او به طور کل در قاب تصویر حضور ندارد، درحالیکه ما در سر او هستیم.

فیلم شباهت زیادی از نظر ساختاری و موضوعی به فیلم “راننده تاکسی” شاهکار مارتین اسکورسیزی دارد. هنگامی که “جو” را می‌بینیم که در خیابان‌‌های شهر پرسه می‌زند، سخت است که به یاد “تراویس بیکل” و فیلم “راننده تاکسی”(Taxi Driver) نیفتیم. در آن فیلم، “رابرت دنیرو” در نقش یک کهنه سرباز در شرایط سیاسی سخت تصمیم می‌گیرد تا حد توانی دختران زیر سن قانونی که مورد سواستفاده قرار می گیرند را از خیابان ها نجات دهد.

 

تو هرگز واقعا اینجا نبودی

 

چند سکانس اول فیلم”تو هرگز واقعا اینجا نبودی” ، توجه و مراقبت جو از مادر سالخورده اش را نشان می دهد. قراردادهای خشونت آمیز کمتری قبول می کند. فیلم رابطه‌های نمادین پسر و مادر را در رابطه جو و مادرش تداعی می‌کند. پدر جو مصداق همان پدر سرکوب کننده‌ است. مادر جو او را از پدرش مخفی می‌کند و جو حتی در میان سالی نیز از مادر پیرش نگه‌داری می‌کند و انتقام مادر را نیز به دهشتناک‌ترین حالت می‌گیرد. اما از همان لحظات ابتدایی که جو می‌خواهد خودش را با کیسه ای پلاستیکی خفه کند، مشخص می‌شود که خشمی تاریک را در خود می پروراند که میزان اهمیت او به همه چیز را زیر سؤال می برد.

تو هرگز واقعا اینجا نبودی“،  فیلمی گیرا و درگیر کننده است که بیشتر از جذب کردن مخاطب خود، از نظر ذهنی او را آزار می‌دهد. از داستان فیلم که به واقع چه در ذات، چه در روایت و چه در فلسفه‌سرایی عالی است گرفته تا فیلم‌برداری و صد البته تدوین آن که استادانه ذهن بینندگان اثر را به بازی می‌گیرند، همه و همه در کنار یکدیگر، نمایش‌دهنده‌ی قدرت فیلم‌سازی لین رمزی محسوب می‌شوند. شخصی که مشخصا ترسی از نگاه انداختن به کهن‌الگوهای سینما البته با دوربین یگانه و مخصوص به خودش ندارد و با You Were Never Really Here، ثابت می‌کند که موفقیت‌هایش اتفاقی نبوده‌اند و آثار او، لیاقت انتظار کشیدن را دارند.

واکین فینیکس اعجاب انگیز

اما از همه ی این مطالب که بگذریم باید به سراغ آن نکته‌ی خارق‌العاده‌ای برویم که اگر نبود، احتمالا تمام تلاش‌های رمزی برای فضاسازی این فیلم با یک شکست اساسی مواجه می‌شد. نکته‌ای که اگر با لفظ بازیگری توصیفش کنید، سطح آن را در حد و اندازه‌ی بسیاری از بازیگری‌های دیگر سینما تقلیل داده‌اید. واکین فینیکسی که در سکوت بازی می‌کند. واکین فینیکسی که می‌تواند با یک نگاه، هفتاد هزار خط داستانی اتفاق‌افتاده پیش از آغاز شدن روایت داستانی فیلم را فاش کند. واکین فینیکسی که وسط دقایق You Were Never Really Here نمی‌درخشد، بلکه در طول پیش‌روی تمامی آن دقیقه‌ها، سبب درخشش فیلم می‌شود. واکین فینیکسی که بدون ادا و اصول‌های اضافه، به بار هنری اثر می‌افزاید و همیشه در طول فیلم، شبیه به زوایای متفاوت پرتره‌ی ثابت و مشخصی است که نقطه به نقطه‌ی آن را می‌توان باور کرد. این‌ها، همه و همه تنها توصیفات کوچکی از اجرای سنگین و به یاد ماندنی او در فیلم جدید رمزی هستند. اجرایی که در کنار همه‌ی بازی‌های حاضر در فیلم و به عبارت بهتر بر بالای تک به تک آن‌ها، دست «تو هرگز واقعا اینجا نبودی» را می‌گیرد و آن را به جایگاه فعلی‌اش می‌رساند.

 

تو هرگز واقعا اینجا نبودی

 

در طی چندین سال اخیر، “واکین فینیکس” نقش‌های به‌یادماندنی بسیار زیادی از کومودوس در فیلم “گلادیاتور” (Gladiator) گرفته تا جانی کش در فیلم “سر به راه باش” (Walk the Line) ایفا کرده که برخی از آنها شخصیت‌هایی تاریک و ضعیف محسوب می‌شدند. در این فیلم، او واقعا عالی ایفای نقش کرده است. او به‌عنوان مردی که از دنیا ضربه خورده و حالا قصد دارد این ضربه خورده و حالا قصد دارد این ضربه را تلافی کند، کاملا قانع‌کننده است.برای باور کردن این ادعا فقط کافی است سکانس‌های انتهایی اثر را ببینید و از خودتان بپرسید که به جز او، چند نفر دیگر از مشاهیر هالیوود، توانایی خلق آن تصاویر را دارند؟

فیلم به خوبی توانایی های جو را در کارش به نمایش می گذارد. این سوال در فیلم پیش می آید که چه چیزی باعث ایجاد چنین موجود بدبین و ترحم انگیزی می‌شود که در دنیایی ناآرام قدم بر می‌دارد و مبارزه می کند؟ تو واقعاً هرگز اینجا نبودی پاسخ روشن تری از عنوان فیلم ارائه نمی دهد، اما رمزی با افزودن جنبه های معمایی و رازآلود به فیلم، جذابیت خاصی به آن اضافه کرده است. “رمزی” تا به امروز فیلم‌های هیجان‌انگیز پرطرفداری را ساخته، اما در این فیلم، دقت بسیار بیشتری به‌کار رفته است. در این فیلم هیچ نما یا کاتی، بیهوده و بی‌حساب نبوده است.

 

 دانلود فیلم ” تو هرگز واقعا اینجا نبودی ” 


 

جدید ترین فیلم ها و سریال های روز دنیا 

http://hamkhooneh.ir/video/

دسترسی به جدید ترین فیلم ها، سریال ها و مستند های روز دنیا در سایت همخونه 

 

 

بیشترین نظرات دریافتی