تکنولوژی با زندگی ما چه می کند؟
تکنولوژی با زندگی ما چه می کند؟
خانه » تکنولوژی با زندگی ما چه می کند؟

تکنولوژی با زندگی ما چه می کند؟

بی شک تکنولوژی زندگی را برای انسان آسان تر کرده و در زندگی امروزه از اهمیت بالایی برخوردار است، به طوری که توجه همگان را به خود جلب نموده، زیرا برای هر کاری مورد استفاده قرار می گیرد، ولی نباید از تأثیرات منفی تکنولوژی نیز چشم پوشی کرد. بی شک تکنولوژی در بسیاری زمینه ها بر روی انسان ها و زندگی آن ها تأثیراتی منفی نیز گذاشته است.

تکنولوژی با اختراع سیستم‌های شبکه‌ای آغاز شده است. از این طریق ارتباطات افزایش یافته و شرکت‌های داخلی و خارجی به راحتی ارتباط برقرار می‌کنند. همچنین کار برای پژوهشگران نیز ساده شده است. تکنولوژی هر روز و حتی هر دقیقه در حال پیشرفت است و زندگی ما نیز تحت تأثیر آن قرار می گیرد. در جهان امروز انسان‌ها بدون تکنولوژی هایی مانند تلویزیون، تلفن همراه، رایانه و … نمی توانند به زندگی ادامه دهند. تکنولوژی های جدید نقش مهمی در زندگی روزمره مردم ایفا می‌کنند و بسیاری از افراد، زندگی بدون آن را غیرقابل تصور می دانند.

 

تکنولوژی با زندگی ما چه می کند؟

 

ما حتی می توانیم با فشردن یک کلید، غذای خود را اینترنتی سفارش داده و غذا را درب منزل تحویل بگیریم. با همه این اوصاف تکنولوژی تأثیرات منفی نیز بر زندگی انسان گذاشته است و یکی از واضح‌ترین تأثیرات آن، اضافه شدن وزن انسان ها است که این راحت‌طلبی آدمی باعث به خطر افتادن سلامتی انسان شده است. برای درک تکنولوژی، باید مزایا و معایب آن را نیز در نظر گرفت. در این مقاله به بررسی تأثیرات منفی و مثبت تکنولوژی بر روی زندگی انسان خواهیم پرداخت.

 

مزایای تکنولوژی

پیشرفت تکنولوژی به دلایل گوناگونی به نفع انسان‌هاست. در سطح پزشکی، می‌تواند به درمان مبتلایان به بیماری‌های خطرناک کمک کند و به این ترتیب زندگی بسیاری از مردم را نجات دهد. تکنولوژی برای کسب درآمد نیز مفید بوده، در زمان صرفه‌جویی شده و راه رسیدن به پول نزدیک‌تر شده است. تبادلات از طریق اینترنت به سرعت انجام می‌شود. در حال حاضر خرید و فروش در سراسر جهان تسهیل شده و امکان‌پذیر است. با این امکانات در کسب و کارهای تجاری می توان پیشرفت داشت و مواد اولیه را همراه با تخفیف و یا با قیمت کمتری تهیه کرد. به طور مشابه، گردشگری جهانی نیز افزایش یافته است که تمام این موارد در رفاه و درآمدزایی بی‌تأثیر نیست.

فناوری، بهره‌وری صنعت جهان را نیز افزایش داده است. ما حتی می‌توانیم بیت کوین ها را بدون نیاز به بانک‌ها پرداخت کنیم. هرچه زمان می‌گذرد جهان با کشفیات جدید مواجه می‌شود. به عنوان مثال وقتی امواج رادیویی کشف شد، بلافاصله پخش رادیو دنبال شد. همین امر به تلویزیون و برق مرتبط است. تکنولوژی زندگی روزمره را بهبود بخشیده است؛ مخترعان نیز قادر به ارسال فضانوردان به ماه هستند.

 

معایب تکنولوژی 

در کنار همه ی مزایای ارزشمند، مطمئنا تکنولوژی‌های مدرن دارای معایبی نیز می باشند

یکی از این معایب، وابستگی مردم به تکنولوژی های جدید است. برای مثال، با اختراع ارزشمند ماشین حساب، انسان‌ها دیگر بدون فکر کردن و انجام محاسبات ذهنی کارهای خود را انجام می‌دهند و حافظه خود را کمتر درگیر محاسبات خواهند کرد. در برخی مناطق، ماشین‌های دیجیتالی می‌توانند جایگزین ذهن انسانها شوند. قطعا استفاده از تکنولوژی نیاز به قانون و قوانین جدید دارد. در نهایت، اکثر اکتشافات تکنولوژیکی به منظور کاهش تلاش‌های انسانی است، به این معنا که کارها بیشتر با دستگاه‌های دیجیتالی انجام می‌شود. بیش از حد شغل‌های کاذب ایجاد شده است. در نهایت از تأثیر منفی تکنولوژی در کودکان نیز نباید غافل شد.

 

  • شبکه های اجتماعی

یکی از جنبه های زندگی امروزه ما در شبکه های اجتماعی تعریف می شود. بی شک همه ما دوست هایی در شبکه های اجتماعی داریم که شاید حتی آن ها را نشناسیم وفق دوستان اینترنتی هستند. بسیاری از روابط نزدیک نیز امروزه توسط شبکه های اجتماعی تعریف می شود. شاید از نظر بسیاری از افراد شبکه های اجتماعی در راحت تر شدن ارتباط بسیار مؤثر است ولی براساس تحقیقات می توان گفت که اثر شبکه های اجتماعی بر روی افراد و روابط بیشتر اثر منفی است تا اثر مثبت!

 

تکنولوژی با زندگی ما چه می کند؟

 

حتی در بسیاری از اوقات دیده شده است که گروه بندی ها در شبکه های اجتماعی تأثیرات منفی نیز در اجتماع گذاشته است، شاید امروزه بتوان شبکه های اجتماعی را نیز نوعی رسانه دانست که در این رسانه هر خبری بدون هیچ تأییدی منتشر می شود و این موضوع می تواند در تشویش اذهان عمومی تأثیر گذار باشد. حتی در بسیاری از موارد، برخی افراد سودجو دست به هک کردن صفحه های شخصی افراد محبوب می زنند و این موضوع می تواند اطلاعات و زندگی شخصی آن ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

 

  • تکنولوژی و چاقی

امروزه در ایالات متحده آمریکا آمار اضافه وزن رو به افزایش است. یکی از دلایل اصلی اضافه وزن گوشی های هوشمند، تبلت ها، بازی های ویدئویی، تلویزیون‌ها هستند. براساس تحقیقات موسسه Milken Institute  امروزه در ۱۰ کشور برتر دنیا مهم ترین عامل اضافه وزن، تکنولوژی و کم تحرکی اعلام شده است.

 

تکنولوژی با زندگی ما چه می کند؟

 

علت اصلی این موضوع آن است که تکنولوژی به اندازه ای جذاب است که به راحتی می تواند شما را ساعت ها بر روی صندلی تان بچسباند. تکنولوژی و جنبه های آن بسیار وسوسه برانگیز و جذاب هستند و انسان به خصوص کودکان و نوجوانان به راحتی به آن اعتیاد پیدا می کنند.

 

  • تکنولوژی تمرکز شما را کاهش می دهد

شاید این جمله شما را متعجب کرده باشد ولی حقیقت دارد، تکنولوژی میزان دقت و تمرکز شما را کاهش می دهد. براساس تحقیقات موسسه‌ای در کانادا، این موضوع به اثبات رسیده است. این گروه تحقیقاتی، پروژه خود را بر روی ۲۰۰۰ نفر انجام دادند و برای این ۲۰۰۰ نفر هر روز وظایفی مشخص می شد که این وظایف در ارتباط با تکنولوژی بود و افراد برای انجام دادن این وظایف باید در طول روز یکسره با دنیای تکنولوژی کلنجار می رفتند.

در آخر نتیجه این تحقیقات نشان داد که قدرت تمرکز این افراد از ۸ ثانیه به ۱۲ ثانیه افزایش یافت، این به معنی است که قدرت تمرکز در ارتباط یکسره با تکنولوژی کاهش پیدا می کند. در این پروژه قدرت یادآوری و به خاطر سپردن را به ماهی قرمز تشبیه کرده اند، این تشبیه به این دلیل است که ماهی قرمز دارای قدرت حافظه بسیار کوتاهی است. این ارتباط مستقیم با تکنولوژی در قدرت حافظه نیز تأثیر مستقیم دارد.

 

  • تکنولوژی آستانه صبر شما را کاهش می دهد

فرض کنید در اینترنت به دنبال یک ویدئوی سرگرم کننده می گردید و سرانجام در سایتی آن را پیدا می کنید، توقع شما این است که این ویدئو به سرعت باز شود و شما سریع ویدئو را نگاه کنید و از آن لذت ببرید، ولی داستان و روال کار این گونه پیش نمی رود! بسیاری از وب سایت های ویدئویی مانند یوتیوب، معمولاً دارای ویدئو هایی با حجم های بالا هستند و اگر شما بخواهید یک ویدئو را با کیفیت بسیار بالا مشاهده کنید باید کمی صبر کنید تا ویدئو بارگذاری شود. تحقیقات نشان می دهد که این زمان برای بسیاری از افراد عذاب آور است و نمی توانند این چند ثانیه یا چند دقیقه کوتاه را با آرامش سپری کنند تا فیلم بارگذاری شود. این موضوع باعث خشم و عصبانیت در افراد می شود و همین موضوع بر روی انسان تأثیر منفی می گذار و آستانه صبر را نیز کاهش می دهد.

 

تکنولوژی با زندگی ما چه می کند؟

 

این موضوع فقط در تماشای ویدئوها در اینترنت نیست و بسیار گسترش یافته است، امروزه سرویس هایی برای تاکسی گرفتن اینترنتی و حتی غذا سفارش دادن اینترنتی رایج شده است که در این سرویس ها عامل انسانی نیز دخیل است. بی شک شاید پخت یک غذا از ۳ دقیقه تا ۴ دقیقه طول بکشد و موضوع یک اتوماسیون نیست که همه چیز سر ساعت اتفاق بیفتد. در این سیستم ها نمی توان انتظار دقت بسیار را داشت و باید احتمال چندین دقیقه تأخیر را داد ولی انسان ها در بسیاری مواقع دیگر تحمل چند ثانیه صبر را نیز ندارند و این مورد را می توان تا حدی به گردن تکنولوژی انداخت که ما را عجول کرده است.

 

  • تکنولوژی خلاقیت شما را کمتر می کند

بی شک تکنولوژی در بسیاری از زمینه های طراحی و هنر مؤثر بوده است و کار را بسیار آسان تر کرده است، ولی در بسیاری شرایط نیز شما تبدیل به برده ماشین تبدیل می شوید و کمپانی ها و مرکز های قدرت شما را مجبور به انجام کاری می کنند. براساس تحقیقات Johns Hopkins در دانشگاه Illinois، تکنولوژی نه تنها به افزایش خلاقیت کمک نکرده است بلکه قدرت خلاقیت را نیز کاهش داده است. محققان به این نتیجه رسیده اند که هرچه منابع کمتری در اختیار انسان قرار بگیرد قدرت خلاقیت انسان بیشتر پرورش می یابد، شاید این جمله معروف به گوش شما خورده است که در محدودیت ها انسان رشد می کند.

 

  • گوشی های هوشمند الگوی خواب شما را تغییر می دهند

براساس تحقیقات مجله تایم در سال ۲۰۱۲ الگوی خواب افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله به کلی تغییر یافته است، میل و اشتیاقی در انسان وجود دارد که ناخودآگاه شب هنگام خواب انسان گوشی هوشمند خود را در دست می گیرد و شروع به چرخیدن در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی می کند. در بدن انسان سیستمی وجود دارد که از سیگنال های نوری که در هنگام غروب آفتاب می تابد لذت می برد. نور صفحه گوشی هوشمند نیز سیگنالی شبیه به نور آفتاب هنگام غروب دارد و این موضوع را شاید بتوان دلیل این اشتیاق دانست. اطلاعات ذکر شده براساس تحقیقات گروهی از محققان دانشگاه میشیگان آمریکا است.

نور آبی که از گوشی های هوشمند و تبلت ها منتشر می شود، مانند نوری که در صبح گاه در آسمان وجود دارد؛ ماده شیمیایی با عنوان ملاتونین را در بدن کاهش می دهد که کاهش این ماده یکی از علل بی خوابی است.

 

  • گوگل شما را تنبل می کند!

گوگل یکی از بهترین موتورهای جستجو است که بی شک گزینه اول بسیاری از افراد برای جستجو است. براساس تحقیقات گروه تحقیقاتی در کمپانی گوگل، در واقع گوگل تبدیل به بانکی از اطلاعات شده است و افراد و سطح یادگیری به شدت کاهش یافته است و همه گوگل را به عنوان دستیار همراه خود در نظر می گیرند.

این موضوع می تواند به شدت بر روی دانش و علم بشر تأثیر بگذارد، شاید امروز این تأثیر ملموس نباشد ولی در آینده ای نه چندان دور این تأثیر به وضوح دیده می شود. بی شک تکنولوژی در حال تبدیل شدن به عضوی از زندگی انسان شده است که به سختی بتوان این عضو را از زندگی امروزه جدا کرد و این موضوع زندگی انسان را به شدت تهدید می کند.

 


 

دانستنی های علمی و فناوری

تکنولوژی با زندگی ما چه می کند؟

 

در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده، انجام داده باشیم. سامانه دانستنی ها با هدف سرگرمی و اطلاع رسانی، جهت افزایش اطلاعات عمومی شما مشترکین گرامی، طراحی و اجرا گردیده است و برای سهولت دسترسی، از لحاظ موضوعی تقسیم بندی شده است.

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۸۴

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی