راه کارهایی برای آن که دیگران به شما احترام بگذارند
راه کارهایی برای آن که دیگران به شما احترام بگذارند
خانه » راه کارهایی برای آن که دیگران به شما احترام بگذارند

راه کارهایی برای آن که دیگران به شما احترام بگذارند

آیا شما کسی را می شناسید که علاقه نداشته باشد دیگران به او احترام بگذارند؟! یا کسی که مورد بی احترامی واقع شود و ناراحت نگردد؟! چنین چیزی نزدیک به بعید است. تقریبا همه‌ی افراد در هر سن ‌و‌سال و موقعیت اجتماعی‌، دوست دارنداز طرف دیگران مورد احترام واقع شوند و جایگاه‌شان به‌عنوان یک انسان محترم حفظ شود. اما همه ی ما می دانیم که احترام خودبه‌خود ایجاد نمی‌شود. احترام به‌دست آوردنی است و برای همین لازم است، رفتار مناسبی داشته باشید تا دیگران برای شما احترام قائل شوند. شاید تیم کاری شما به عادت‌های کاری‌تان، هوش‌تان یا توانایی شما برای بستن قرارداد احترام بگذارند، اما چیزهای بیشتری برای احترام‌گذاشتن وجود دارد. اگر به‌عنوان یک فرد احترام لازم را دریافت کنید، برنده هستید. درادامه نکاتی برای کسب احترام بیشتر آورده شده است.

۱. مهربان باشید

همیشه سعی کنید با هرکسی که در طول روز می‌بینید، از همسر و فرزندان‌تان گرفته تا همکار یا حسابدارِ فروشگاه و راننده ی تاکسی مؤدبانه و محترمانه رفتار کنید. شاید به حرف ساده باشد، به‌خصوص اگر روز بدی را گذرانده باشید، اما اگر می‌خواهید با شما هم محترمانه رفتار شود، باید با همه درست رفتار کنید و مهربان باشید. به دیگران همان‌طور احترام بگذارید که دوست دارید به شما احترام بگذارند. می‌توانید کارهایی انجام دهید که همراه با ادب و نزاکت باشد. با انرژی و مهربان سلام کنید و لبخند زدن را فراموش نکنید. کلمات لطفا ، خواهش می کنم ، ممنونم و … به دایره لغاتتان اضافه کنید.

 

راه کارهایی برای آن که دیگران به شما احترام بگذارند

 

۲. محترمانه رفتار کنید

رفتارهای غیر‌محترمانه ای استفاده‌ی بیش‌از‌حد از تلفن‌همراه در حضور دیگران، سیگار کشیدن در اماکن سر بسته، مسخره کردن دیگران و … را کنار بگذارید و برای درمان پرحرفی خود چاره‌ای بیندیشید. این کارها نه‌ تنها بیانگر بی‌احترامی به فردی است که با او ارتباط دارید، بلکه مانعی بزرگ بر سر برقراری ارتباط بیشتر و حل مسئله نیز خواهد بود. به‌جای آن، سعی کنید مؤدبانه به دیگران گوش دهید. این حق طبیعیِ هر فردی است که به حرف هایش گوش داده شود.

۳. خوب گوش کنید

گوش‌دادن به این معنی است که شما افکار و عقایدتان را از ذهن‌تان خارج می‌کنید و واقعا به چیزهایی که دیگران می‌خواهند به شما منتقل کنند، گوش می‌دهید. بیشتر اوقات در گفت‌و‌گوهای امروزی، نظرات یک فرد سبب می‌شود افکار شنونده تحریک شود و او هم داستان خود را در روند مشابهی مطرح می‌کند. به‌جای اینکه نظر خودتان را بگویید، با مطرح‌کردن چند سؤال گوینده را تشویق کنید تا چیزهای بیشتری به شما بگوید. زمانی که مهارت گوش دادن مؤثر را تمرین می‌کنید، به دیگران کمک می‌کنید تا احساس کنند، مهم هستند. این را بیاموزید که حتی اگر با ایده یا نظر کسی موافق نیستید، باز هم می‌توانید به حرف او گوش دهید. این را درنظر بگیرید که اگر خودتان حرفی برای گفتن داشته باشید، دوست دارید چطور با شما رفتار شود.

 

راه کارهایی برای آن که دیگران به شما احترام بگذارند

 

۴. مفید باشید

افرادی که همیشه آماده‌ی کمک‌کردن به دیگران هستند یا در موقعیت‌های لازم به دیگران گوش می‌دهند یا به دنبال فرصتی برای کمک‌کردن هستند، احترام بیشتری نیز دریافت می‌کنند. سعی کنید همیشه به‌دنبال فرصتی برای کمک‌کردن به دیگران باشید، حتی اگر قبلا این موقعیت‌ها را نادیده می‌گرفتید. مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشید. منتظر نمانید تا کسی درخواست کمک کند آنگاه یاری‌اش کنید، اگر می‌بینید کسی کمک لازم دارد، کمکش کنید. ببینید که چندبار در روز می‌توانید برای دیگران مفید واقع شوید.

۵. بهانه‌تراشی نکنید

فعالیت‌های شما به‌جز در بعضی موارد پیش‌بینی نشده، براساس انتخاب‌هایتان صورت می‌گیرد و دلیلی برای بهانه‌تراشی وجود ندارد. سعی کنید کارتان را به نحو احسن انجام دهید. اگر معمولا دیرتر از موعد به جایی که باید می‌رسید، احتمالا به این دلیل است که در مدیریت زمان خود مشکل دارید. درصورتی که کاری را به اتمام نرسانده‌اید به احتمال زیاد به این دلیل است که روی آن تمرکز نکرده‌اید یا به نظرتان انجام آن کار غیرضروری بوده است. اشتباهات خود را بپذیرید و به‌جای اینکه در آن اشتباه باقی بمانید، به‌دنبال فرصتی باشید که آن اشتباه را کنار بگذارید و کار را به شکل بهتری انجام دهید.

۶. خشم را کنار بگذارید

عصبانیت و ناراحتی بیشتر از همه به خودتان آسیب می‌زند. بیشتر از چند لحظه خشم را در خودتان نگه ندارید، کار خود را جبران کنید یا از آن بگذرید. در حالت خشمگین باقی نمانید. توجه داشته باشید که استرس سبب ایجاد هیجان می‌شود و می‌تواند به سلامتی شما آسیب جدی برساند. هیچ‌کس ایده‌آل نیست و هرکسی مشکلاتی دارد. به خودتان و دیگران اجازه دهید تا حال بهتری داشته ‌باشید. تمرکز روی اهداف جدیدِ مثبت، بخشیدن دیگران و نیز فراموش کردن کینه و کدورت را تمرین کنید.

 

راه کارهایی برای آن که دیگران به شما احترام بگذارند

 

۷. مشتاق تغییر باشید

این را بدانید که لجبازی شما را به‌جایی نمی‌رساند. قبول کنید که تغییر، جزئی از روند تکامل است. مهارت‌های رشد فردی را در خودتان تقویت کنید. برای مثال به یادگیری مهارت‌های جدید بپردازید، فعالیت‌های جدید را امتحان کنید و به‌خصوص رفتارهای غیرارادی خود را بررسی کنید و به خاطر این سعی و تلاش در مسیر بهترشدن خودتان را تحسین کنید.

 


 

 

با انرژی مثبت، دیگران را مجذوب خود کنید. 

راه کارهایی برای آن که دیگران به شما احترام بگذارند

در اطراف کل موجودات هاله ای از انرژی وجود دارد که موجب جذب اشیا و افراد می شود. اشیا قادر به کنترل این هاله و انرژی نیستند در حالیکه انسان هم می تواند آن را کنترل کند و هم می تواند با آن بر دیگران اثر بگذارد. به همین دلیل است که روانشناسان تأکید دارند همواره مثبت فکر کنید و نسبت به دیگران نیز خوش بین باشید و حتی به شوخی افکار منفی را به یکدیگر منتقل نکنید.
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که این خود ما هستیم که از طریق بسیاری از اعمالی که انجام می دهیم یا اندیشه هایی که در سر داریم و حرف هایی که بر زبان می آوریم، مجازات و تنبیه خود را تعیین و مشخص می کنیم؟! یعنی اگر تفکرات و اندیشه های ما مثبت باشند، ما انرژی مثبت موجود در پیرامونمان را به خود جذب می کنیم و اگر تفکرات و اندیشه های ما منفی باشند، به تناسب، انرژی منفی موجود در پیرامونمان را جذب می کنیم.

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۳۶

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی