پر استرس ترین شغل های ایران
پر استرس ترین شغل های ایران
خانه » پر استرس ترین شغل های ایران

پر استرس ترین شغل های ایران

آیا شما هم از آن دست آدم هایی هستید که هر روز در محل کارتان با استرس روبه‌رو می شوید و احساس می‌کنید شغل شما پر استرس ترین شغل دنیا است؟ آیا دارید زیر بار فشار کاری خرد می‌شوید؟ اگر واقعا این‌گونه فکر می‌کنید پس ببیند که آیا شغل شما در فهرست پر استرس ترین شغل های ایران قرار دارد یا خیر. در این نوشتار شغل های پر استرس ایران را به شما معرفی می‌کنیم که به معنای واقعی کلمه اعصابی پولادین می‌خواهند.
” تحمل استرس” برای هر شغل، نرخی بر اساس مقیاس از ۱ تا ۱۰۰ را شامل می شود، که نرخ پایین تر از استرس کم تر خبر می دهد. نرخ تحمل استرس، چگونگی دفعات پذیرش انتقاد توسط کارکنان و نیز مواجهه ی اثربخش آنان با استرس در شغل مربوطه را بیان می دارد.
شاید باورتان نشود اما در کنار تعداد افراد بیکاری که سر به فلک کشیده است، تعدادی مشاغل در کشور وجود دارند که به دنبال نیروی کار هستند، اما این شغل ها به خاطر نداشتن طرفدار، خالی از منابع انسانی مانده اند! این مشاغل بدون متصدی، شغل ‌های سخت و فیزیکی هستند که خریداری ندارند. در حالی بیش از دو میلیون بیکار در ایران وجود دارد که طبق برخی آمارها تقریبا به همین میزان نیز فرصت شغلی در کشور وجود دارد که متقاضی ندارند.
میزان درآمد با میزان رضایت مندی از شغل نسبت مستقیم دارد. البته برای تعیین مناسب بودن یا نبودن یک شغل، فقط داشتن یک درآمد خوب کافی نیست. داشتن ساعات کاری مناسب، محیط کاری خوب، تفاهم با همکاران و … از دیگر دلایل مهم در انتخاب یک شغل هستند.

 

پر استرس ترین شغل های ایران

 

کار در معادن

به مانند دیگر نقاط دنیا، بیشتر مشاغل سخت و پر استرس مربوط به‌ کار در معادن می ‌شود. این جمله ی معروف که بیان می دارد “سخت ترین کار در دنیا، کار در معدن است” بیانگر جایگاه کارگران معدن و استرسی است که آنها در هنگام فعالیت کاریشان تحمل می کنند. کارگرانی که در تونل‌ها و راهروهای سرپوشیده ی معادن به کند و کاو و استخراج می ‌پردازند. کار استخراج شامل جدا کردن و منفجرکردن مواد از سطح کار، حمل مواد و عملیات مربوط به انفجار و انجام امور تأسیسات داخل معدن، حفر قنات، چاه فاضلاب، کار در مخازن سربسته و تخلیه و حمل مواد مذاب از کوره به‌ نحوی که کارگر در معرض مستقیم حرارت یا بخار زیان‌ آور کوره باشد، جزو این بخش از مشاغل سخت و استرس زا به‌ حساب می‌ آیند.
اما فراموش نکنید بعضی از کارگران معادن در ایران، علاوه بر شرایط سخت و پر استرس کاریشان، باید شرایط ویژه حقوق و دستمزد را نیز به مصایب شغلی خود اضافه کنند. برخی از آن ها حتی دو یا سه شیفت کاری به صورت مداوم در ۱۵روز کار می کنند تا درآمدی نرمال و متوسط داشته باشند. در حالی که کار در اعماق زمین به دلیل آثار زیان‌ بارو خطرناکی که در دراز مدت بر سلامت جسمانی کارگران می‌ گذارد طبق ماده ۵۲ قانون کار، نباید در روز از ۶ ساعت و در هفته از ۳۶ساعت تجاوز کند!

آتش نشان ها نیز بدون شک از افرادی هستند که به واسطه شغل سخت ، طاقت فرسا و پر خطرشان همواره در معرض آسیب های جسمانی و روانی جبران ناپذیر قرار دارند. آتش نشان هایی که با فداکاری هایشان جان خود را به خطر می اندازند تا دیگران را از دل خطر برهانند.

شغل هایی با احتمال ابتلا به بیماری

از دیگر شغل های سخت و استرس زا می توان برخی از مشاغل خدماتی در اماکنی نظیر رفتگران، حمل و دفن کننده های زباله های شهری، کار در کارگاه‌های دباغی و گندآبروها، کارگر های طویله و سالن ‌های پرورش طیور را نام برد. با اینکه رفتگران شهرداری یک گروه پرخطر برای ابتلا به بیماری های عفونی همچون ایدز و هپاتیت هستند، اما مطالعات کمی در زمینه رفتارهای شغلی پرخطر رفتگران انجام شده است.

 

پر استرس ترین شغل های ایران

 

یافته ها نشان دهنده ی وجود رفتارهای شغلی پرخطر جهت ابتلا به عفونتهایی چون هپاتیت و ایدز در میان رفتگران می باشد. رفتگرانی که جدا از ساعت کاری نامناسبشان و یا حتی درآمد های نا کافیشان، بعضا تجهیزات ایمنی مانند دستکش و چکمه نیز در اختیارشان قرار نمی گیرد.
دیگر کسانی که شغل مناسبی ندارند، کسانی هستند که در فضای باز و ارتفاعات بلند روی دکل، اتاقک‌ های متحرک، داربست و اسکلت‌ ها، کار می کنند. کسانی که احتمال سقوط و از دست دادن جانشان، هر لحظه تهدیدشان می کند. همچنین کار مستمر روی خطوط و پست‌های انتقال برق، مشاغل شن‌پاشی، پخت آسفالت دستی، قیرپاشی، جوشکاری در داخل مخازن، کار مستمر با اشعه‌ های زیان‌آور مانند رادیو اکتیو، کار مستمر در محیط‌ هایی که با وجود رعایت ایمنی موجب بروز بیماری های گوشی می شود، سمپاشی باغ‌ ها، مزارع، اماکن پرورش دام و طیور، تولید و ترکیب سموم و حشره‌ کش‌ ها و کار با وسایل دارای ارتعاش زیان‌آور، جزو مشاغل سختی هستند که معمولا اتباع خارجی در این بخش‌ ها مشغول به‌ کار هستند.

 

پر استرس ترین شغل های ایران

 

طبق آیین‌ نامه اجرایی قانون مشاغل سخت و زیان‌ آور، کار در زندان‌ ها و ندامتگاه‌ ها که مستقیما با زندانی در ارتباط است نیز جزو مشاغل سخت محسوب می شود.

 

پرستاری

یکی دیگر از مشاغل طاقت فرسا و سخت، پرستاری است. نتایج بررسی‏ ها نشان می‌دهد پرستاران بیشتر از صاحبان مشاغل دیگر، از کار خود به دلیل بیماری و یا آسیب های جسمی مرخصی می‌گیرند. پرستارانی که در بخش توان ‌بخشی مشغول به کار هستند، عمدتا با بیمارانی سر و کار دارند که توانایی کنترل بدن و وزن خود را ندارند و در حین جا به ‌جا کردن آنها یا کمک به توان ‌بخشی ‌شان، فشار زیادی بر بدن ‌پرستاران وارد می‌شود که ممکن است تعادل آن ها نیز به هم بخورد، زمین بخورند و حتی دچار آسیب شوند.
جدای از آن، دیدار هر روز با بیمارانی که شاید بیشتر آن ها در وضعیت جسمانی یا روانی مناسبی به سر نبرند شرایط سخت روحی را برای پرستاران به وجود می آورد.
با توجه به آن که این شغل ها نمی توانند خالی بمانند و همواره هستند کسانی که با علم به همه ی این مشکلات در این شغل ها فعالیت دارند، بهتر است سپاس گزار این افراد باشیم. افرادی که وضعیت جسمانی و روانی خود را در معرض خطر می دهند اما دست از فعالیت نمی کشند.

آیا هنوز فکر می کنید شغلتان، سخت ترین شغل دنیاست؟!

 


 

اگر حادثه ای پیش آید، شما وقت کافی برای کسب اطلاعات لازم در آن مورد را ندارید و لازم است تا قبل از رساندن بیمار به مراکز درمانی، خودتان اقداماتی را انجام دهید.

امدادرسانی به بیماران و مصدومان در شرایط بحرانی، در فطرت و نهاد تمامی انسان هاست و لزوم وجود مؤسسات امدادرسانی در چنین شرایطی از ضروریات عملکرد مناسب در هر جامعه ای می باشد. اما اگر حادثه ای پیش آید، شما وقت کافی برای کسب اطلاعات لازم در آن مورد را ندارید و لازم است تا قبل از رساندن بیمار به مراکز درمانی، خودتان اقداماتی را انجام دهید. بنابراین مهارتهایی که در این سامانه بدست می آورید شاید روزی در نجات و احیای زندگی انسانی دیگر به شما کمک کند.
پس از تماس با این سامانه، ابتدا از بین کلیدهای زیر، موضوع مورد نظر خود را انتخاب نموده سپس عدد انتخابی را شماره گیری فرمائید.

کلید ۱: گزش و گاز گرفتگی
کلید ۲: سرمازدگی، گرمازدگی و یخ زدگی
کلید ۳: غش، شوک، صرع و تشنج
کلید ۴: برق گرفتگی و صاعقه زدگی
کلید ۵: مسمومیت ها
کلید ۶: سوختگی ها
کلید ۷: زخم ها و خونریزی ها
کلید ۸: شکستگی ها
کلید ۹: احیای قلبی و تنفسی
کلید ۰: حمل مصدوم

 

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۲۹

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی