زندگینامه ی لئوناردو داوینچی
زندگینامه ی لئوناردو داوینچی
خانه » زندگینامه ی لئوناردو داوینچی

زندگینامه ی لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی

همه فن حریف ِ مرموز

“لئوناردو داوینچی” در ۱۵ آوریل ۱۴۵۲ در روستایی در نزدیکی شهر فلورانس ایتالیا چشم به جهان گشود. وی در خانواده ای متوسط به دنیا آمد و پدرش کارمند دولت و مادرش نیز درمهمانخانه‌ای خدمتکار بود. از لئوناردو با القابی نظیر نقاش، موسیقی‌دان، مخترع، نقشه‌کش، مجسمه‌ساز، ریاضی‌دان، معمار و نویسنده ایتالیایی دوره رنسانس یاد می شود. زمانی که پا به مدرسه گذاشت، با آن که چندان در مدرسه موفق نبود، اما با حل مسائل دشوار ریاضی نشان داد که بسیارباهوش است و با خلاقیت های شگرفش از استعداد هنری اش پرده برداشت.

عده ای از او به عنوان برجسته ترین نقاش تاریخ و عده ای دیگر نیز او را با استعدادترین شخصی می‌دانند که تاکنون در این جهان زندگی کرده‌ است. درهرصورت نبوغ او شاید بیش از هر چیز دیگری مورد توجه بوده‌ است.

 

زندگینامه ی لئوناردو داوینچی

 

ابتدا درسن شانزده سالگی فنون نقاشی و پیکر تراشی سنگ مرمر، چوب و فلز را آموخت. او آنقدر با استعداد بود که درسن هفده سالگی در کار پیکر تراشی و سایر امور مربوط به آن، به استادی ماهر تبدیل شده بود و قادر بود ابزارهای پیچیده و ماشین‌های مورد نیاز را پدید آورد. لئوناردو در روزگار خویش، به عنوان یک پیکر تراش و معمار بسیار شهرت داشت، ولی هیچ‌یک از مجسمه‌های ساخت وی باقی نمانده‌ و هیچ ساختمانی وجود ندارد که بتوان ساختش را به وی نسبت داد.

پس از آن با علوم نورشناسی و ژرفا نمایی آشنا شد و همچنین به پژوهش دربارهٔ گیاهان و جانوران مختلف پرداخت تا بتواند از آن‌ها در تابلوهایش استفاده کند؛ همه ی این علوم کافی بود تا از هر نوجوان با استعدادی یک هنرمند بزرگ بسازد.

پس از مهاجرت به میلان، به عضویت گروهی درآمد که عمده ی اعضای این گروه را داروفروشان، پزشکان و هنرمندان تشکیل می دادند. عضویت در این گروه برای لئوناردو بهترین زمان بود تا با علم کالبدشکافی نیز آشنا شود. این شخصیت برجسته برای این‌که از چگونگی کارکرد بدن انسان سردرآورد‌، به کالبد شکافی اجساد می‌پرداخت و از همین راه به درک جدیدی از ساختار بدن انسان رسید.

داوینچی اولین فردی بود که متوجه شد سال‌های عمر هر درخت معادل تعداد حلقه‌هایی است که در مقطع افقی تنه آن پدید آمده است. او اولین کسی بود که اندام‌های بدن انسان را با برش مقطع طراحی کرد. گفته‌ می‌شود او برای درک بیشتر آناتومی بدن، اتودهای فیگوراتیو بسیاری از بدن مرده‌ها می‌زد.

قدیمی‌ترین نقاشی داوینچی، «منظره ی  دره ی آرنو» نام دارد که در سال ۱۴۷۳ کشیده شده و رودخانه، کوه‌ها، یک قلعه و مزارع کشاورزی را در جزئیاتی دقیق نشان می‌دهد. لئوناردو نقاشی پرکار نبود، در حقیقت او بیشتر یک نقشه‌کش و طراح بود. با این حال شهرت جهانی داوینچی بیشتر به‌خاطر نقاشی‌های شام آخر و مونالیزا بوده است.

 

زندگینامه ی لئوناردو داوینچی

 

داوینچی کشیدن نقاشی “مونالیزا” مشهور به لبخند ژوکوند را از سال ۱۵۰۳ آغاز کرد که تا سال ۱۵۰۷ به طول انجامید. تابلوی مونالیزا احتمالاً پر آوازه‌ترین شبیه‌سازی از چهرهٔ فردی در جهان است و شهرت داوینچی نیز به خاطر خلق اثری چون مونالیزا، بوده‌ است.

رازی که در پس این ” خنده ” ی پر آوازه وجود دارد واقعاً نتیجه ی شیفتگی و علاقه ی  لئوناردو به علم نورها و مهارتش در نمایاندن آن است. این اثر یکی از تابلوهای محبوبش بود و هیچگاه نمی‌توانست آن را از خودش جدا کند.

نکته ی جالب درباره ی این نقاشی آن که، درسال ۱۹۱۱ تابلوی مونالیزا توسط یک سارق ایتالیایی دزدیده و به ایتالیا برده می‌شود. پس از گذشت دو سال این تابلو در زادگاه خود یعنی فلورانس دیده می‌شود و پس از انجام برخی فعالیت‌های اداری و قانونی تابلو دوباره به موزه لوور بازگردانده می‌شود. یک بار نیز در سال ۱۹۵۶ شخصی اقدام به پاشیدن اسید به قسمت پایینی تابلو نمود که مرمت آن سال‌ها به طول انجامید.

دیگر نقاشی بنام و فاخر لئوناردو، نقاشی “شام آخر” است که آن را برای سفره خانه ی کلیسای سانتاماریا نقاشی کرد. این اثر هنری، نشانگر صحنه‌هایی از شام آخر روزهای پایانی عمر مسیح است، آنطور که درانجیل به آن اشاره شده ‌است. مسیح و دوازده حواریش در اتاقی بزرگ و ساده، پشت میزی بلند به موازات سطح تصویر نشسته‌اند. صحنه ی فوق‌العاده نمایشی این نقاشی، با گنجاندن گروه حواریون در محیطی عبوس و آرام، تأثیر بیشتری یافته‌است. این نقاشی پرآوازه‌ترین تابلوی مذهبی تاریخ به‌شمار می‌رود.

 

زندگینامه ی لئوناردو داوینچی

 

داوینچی علاوه بر نقاش به عنوان یک مهندس نیز مشهور است. از داوینچی به عنوان اولین طراح هواپیما و هلی کوپتر، خالق لباس غواصی و زیر دریایی جنگی و سازنده ی ساعتی که به ساعت داوینچی معروف است، یاد می شود.

داوینچی یک «ذوالیمینین» بود؛‌ یعنی می‌توانست با دست راست معمولی و با دست چپ، برعکس بنویسد. او برای طرح‌های خود به‌وسیله‌ خط معکوس، یادداشت‌هایی را نوشته که فقط آن‌ها را در آیینه می‌توان خواند. مقالات داوینچی شامل تعداد بسیار زیادی از اختراعات عملی و قابل اجرا و غیرعملی شامل آلات موسیقی، پمپ‌های هیدرولیک، توپ‌های بخار، سپرهایی خاص و … است. دیگر اختراعات او شامل مسلسل، بادسنج، ساعت و تلمبه است.

 

زندگینامه ی لئوناردو داوینچی

 

لئوناردو یک گیاهخوار سفت و سخت بود. او این رژیم غذایی خاص را در زمانی که اصلا معمول نبود، پیش ‌گرفت. پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ درباره زندگی و رژیم غیرمعمول او انجام شد، نشان داد احتمالا او به‌خاطر سکته قلبی که پشت سر گذاشت، گیاهخوار شد.

این هنرمند و مخترع بزرگ ایتالیایی اولین فردی بود که علت آبی بودن رنگ آسمان را توضیح داد. اگر برای‌تان جالب است، علت این پدیده علمی این‌گونه توضیح داده شده است: نور خورشید به‌وسیله مولکول‌ها و ذرات گرد و غبار موجود در آسمان که معمولا در مقایسه با طول‌ موج‌های نور مریی بسیار کوچک هستند، پراکنده می‌شود. به این ترتیب، نور طول‌ موج‌های کوتاه (مانند نور آبی) بسیار شدیدتر از نور طول‌ موج‌های بلندتر به‌وسیله این ذرات پراکنده می‌شوند.

وقتی به آسمان صاف نگاه می‌کنیم، بیشتر این نور پراکنده شده است که به چشم ما می‌رسد. بنابراین دامنه طول‌ موج‌های کوتاه پراکنده‌شده و حساسیت چشم انسان به رنگ، به دیدن رنگ آبی منجر می‌شود.

داوینچی یک عادت خیلی بد در زندگی اش داشت و آن هم تنبلی بود و به همین دلیل بسیار آرام و سر حوصله نقاشی می کرد. این باعث شد خیلی از کارهایش هیچ وقت تمام نشوند

سرانجام لئوناردو به میلان بازگشت و به خدمت فرانسویان درآمد. آنگاه به دعوت فرانسوای، شاه فرانسه، راهی آن کشور شد و آنجا به سال ۱۵۱۹ در کاخ کلو، بی‌آنکه اثری بر هنر آن روز فرانسه گذاشته باشد، چشم از جهان فروبست.

 


 

با سامانه دانستنی ها، اطلاعات خود را به روز نگه دارید. 

زندگینامه ی لئوناردو داوینچی

در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده، انجام داده باشیم. سامانه دانستنی ها با هدف سرگرمی و اطلاع رسانی، جهت افزایش اطلاعات عمومی شما مشترکین گرامی، طراحی و اجرا گردیده است و برای سهولت دسترسی، از لحاظ موضوعی تقسیم بندی شده است.

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۸۴

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی