از حجامت چه می دانید ؟!
از حجامت چه می دانید ؟!
خانه » از حجامت چه می دانید ؟!

از حجامت چه می دانید ؟!

حجامت چیست ؟

حجامت یا  کوزه‌اندازی تر (Cupping) به یک روش درمانی سنتی عربی و موجود در طب اسلامی گفته می‌شود که ریشه در طب سنتی چین و همچنین مصر باستان دارد. در حجامت با استفاده از انواع بادکش ، اقدام به ایجاد خلا بر روی بعضی نقاط خاص پوست مـی کنند  امـا پیش از آن ، خراش هایی روی سطح پوست ایجاد می کنند تا خلا باعث خروج خون از بدن شـود. تــا پیش از فـراگیر شـدن دانش پزشکی ، حجامت عـلاوه بـر جهـان اسـلام در اروپـا نیـز مـورد استفـاده بــوده است ولـی امـروزه، حجـامـت در کشورهـای عـربی و مسلمـان مقبولیت بیشـتری دارد. به نظـر می رسد بقـراط حکیـم در یونان باستـان نیز از ایـن روش درمانـی استفاده می‌کرده اسـت.

علمـای طب سنتـی معتقدنـد اثـرات مثبـت حجامت بـر درمان کـامل یـا نسبی حـدود ۲۰۰ بیماری مشاهده شده است. آنها می‌گویند بیشتر بیمـاری‌ها حتی برخی بیماری‌های روحی با حجامـت به طور کامل یـا نسبی قابــل درمان هستنـد یــا حـداقل حجامت می تواند به‌عنوان یک طب مکمل به سایر روش‌های درمانی کمک کند. این بیماری‌ها شامل چربی بالای خون،دردهای عضلانی، کمردرد، سردردهای عصبی و میگرنی،بیماری‌های پوستی و برخی بیماری‌های عفونی، هورمونی و غدد است.

انواع گوناگونی از علم کاپینگ در دنیا وجـود دارد که دو نوع حجامت خشک (که فقط از بادکش استفاده می شود) و حجامت مرطوب (که ترکیبی از بادکش و خراش های روی پوست است) محبوب ترین آنها هستند.

 

از حجامت چه می دانید ؟!

حجامت چگونه کار می کند ؟

بعد از سن چهل سالگی، سلول های بدن ما شروع به تخریب شدن می کنند، یعنی مرگ سلولی شروع می شود. این فرایند شامل کاهش عضلات بدن، گرفتگی عروق و در نتیجه کاهش جریان خون است که نتیجه این تغییرات به صورت کاهش قدرت عضلانی، احساس سفتی در عضلات و مفاصل و نیز چروک و کدر شدن پوست قابل مشاهده است. قرار دادن لیوان، ایجاد فضای گرم، خلاء و مکش نهایی بافت به درون لیوان باعث افزایش جریان خون در منطقه خاصی از بدن می شود.

زدن تیغ و دفع مقداری از خون باعث افزایش جریان خون در آن ناحیه می شود. زمانی که جریان خون جدید به آن منطقه بافتی می رسد، بدن تلاش می کند که برای ترمیم عروق پاره شده، مویرگ های جدید بسازد و شبکه مویرگی را گسترش دهد. خون حاوی قطرات ریز چربی و لخته های مستعد کوچکی راکه میل به هم پیوستگی در آنها زیاد است را به عضلات پشت(نزدیکترین مسیر عروقی)پمپ مینماید و حجامت در محل مذکور آنها را به دام انداخته از بدن خارج می نماید زیرا عوامل تشکیل لخته های مخاطره آمیز از این گلوگاه بسوی سایر نقاط بدن روانه میشود و حجامت آنجا را پاک میکند. . حجامت در واقع اعمال یک شوک به سیستم ساکن دفاع عمومی بدن است تا آن را علیه کلیه عوامل درونی وبیرونی هوشیار و فعال نماید.

 

از حجامت چه می دانید ؟!

 

مزایا و معایب حجامت

با شروع فصل بهار عده ای برای تصفیه شدن خون و همچنین درمان برخی بیماری ها به حجامت روی می آورند اما برخی معتقدند حجامت نه تنها برای بدن سود ندارد بلکه در برخی اوقات همراه با عوارض است.  زنان باردار، افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند و نیز بیماران هیموفیلی می بایست از حجامت خودسر خودداری نمایند. همچنین افرادی که کم خون، لاغر و تکیده با بدن خشک هستند حتماً باید تحت نظر پزشک حجامت نمایند.

حجامـت کاهـش دهنده فـشار خون است وبه مقدار قابل توجه ای از استعداد سکته های آنی دربیماران می کاهد. همچنین حجامت عوامل حساسیت زای درونی وبیرونی کسانی را که کهیر دارند یا از کم کاری کبد رنج می برند وبه حساسیت های متعددی گرفتارند را از مسیر مخرب وآزار دهنده به مسیری فرعی منحرف می نماید و فرصت سامان دهی مجدد به سیستم دفاعی می بخشد . حجامت به سرعت تیرگی دید را در بیماران دیابتی و فشارخونی کاهش می دهد.

 

توصیه های پیش از حجامت

قبل از حجامت حتماً غذا بخورید؛ مخصوصا صبحانه.
یک ساعت پیش از حجامت آب اناریا انار، شربت عسل ، ماء الشعیر و مایعات فراوان مصرف کنید.
هشت ساعت قبل از حجامت از مصرف غذاهای سرد،تخم مرغ و ماهی پرهیز کنید.
از۱۲ ساعت قبل از حجامت سیگار کشیدن ممنوع است.

توصیه های پس از حجامت

تا ۱۲ ساعت پس از حجامت سیگار نکشید.
تا ۲۴ ساعت از انجام ورزش و کارهای سنگین خودداری نمایید.
تا ۲۴ ساعت پس از حجامت از مصرف موادغذایی مانند ماهی و لبنیات و غذای شور ، سرد و تند و تیز پرهیز کنید.

 


 

طب سنتی برای پیشگیری از بیماری ها، به روش زندگی صحیح تأکید دارد.

از حجامت چه می دانید ؟!

 

طب سنتی مجموعه علوم نظری و علمی است که در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری های جسمی و روحی به کمک ما می آید. قدمت طب سنتی ایران تقریبا به ۳۰۰۰ سال قبل بر می گردد. کتاب های طب سنتی افرادی چون زکریای رازی و مخصوصا ابن سینا شهرت زیادی دارند تا جایی که قریب به ۵۰۰ سال در دانشکده های اروپایی و آسیایی توسط اساتید مجرب تدریس شده اند. طب سنتی برای پیشگیری از بیماری ها، به روش زندگی صحیح تأکید دارد. طب سنتی بر این اصل که بر افراد لازم است تا تغذیه ای متناسب با مزاج خود داشته باشند، استوار است.

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۳۰

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی