تاریخچه جام جهانی فوتبال
تاریخچه جام جهانی فوتبال
خانه » تاریخچه جام جهانی فوتبال

تاریخچه جام جهانی فوتبال

همانطور که می دانید تا چند روز دیگر جام جهانی فوتبال، بزرگترین رویداد فوتبالی جهان، شروع خواهد شد. مسابقاتی که علاقه مندان به فوتبال چهار سال منتظرش می مانند تا از گردهمایی و رقابت بهترین تیم های ملی فوتبال در هر قاره دیدن کنند. در این پرونده سعی داریم به معرفی تاریخچه ی جام جهانی و اتفاقات مهیج دوره های قبل بپردازیم. با ما همراه باشید تا با هم سری به دوره های قلی جام های جهانی بزنیم. این شما و این هم یک پرونده تمام فوتبالی.

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

چرا اصلا جام جهانی ؟!

جام جهانی، پربیننده‌ترین رویداد ورزشی است، آنقدر پر بیننده ‌که بازی فینال جام جهانی ۲۰۰۶ را که در کشور آلمان برگزار شد، بیش از ۷۱۵ میلیون نفر در سرتاسر دنیا به صورت زنده تماشا کردند. آماری عجیب که نشان از عظمت و جایگاه مسابقات جام های جهانی دارد. هر چهار سال یک بار ۳۲ کشور با فرهنگ های متفاوتی دور هم جمع می شوند و یکی بزرگترین کارناوال های فرهنگی-ورزشی دنیا را به راه می اندازند. به همین خاطر است که کشور ها از کوچکترین تلاشی برای کسب میزبانی جام جهانی دریغ نمی کنند.

جام جهانی فوتبال از سال ۱۹۳۰ شروع شد و پس از آن بطور مرتب و هر ۴ سال یک بار برگزار می‌شود و فقط در سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ برگزار نشد که آن هم به خاطر جنگ جهانی دوم بود. جام جهانی فوتبال، در طی نزدیک به یک ماه و با حضور برگزار می شود. این مرحله، مرحله نهایی جام جهانی است که تیم ها برای حضور در آن با کشور های دیگر قاره خودشان به رقابت می پردازند و بهترین تیم ها به مرحله نهایی صعود می کنند.

تا الآن و پیش از جام جهانی روسیه، ۲۰ جام جهانی برگزار شده‌ که تنها ۸ کشور موفق به فتح این مسابقات شدند که کشور برزیل با ۵ قهرمانی، پرافتخارترین تیم این رقابت هاست. همچنین برزیلی‌ها تنها تیم در دنیا هستند که در تمام ۲۰ دوره رقابت‌ها حضور داشتند. ایتالیا و آلمان هم با چهار قهرمانی، در تعقیب برزیل هستند. آرژانتین و اوروگوئه با ۲ قهرمانی و کشورهای انگلیس، فرانسه و اسپانیا هر کدام با یک قهرمانی، دیگر تیم های فاتح جام های جهانی می باشند.

میزبان دوره ی بعدی جام جهانی نیز مشخص است. بعد از همین جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ که در روسیه برگزار خواهد شد ، تیم ها دوباره تلاش خواهند کرد تا بتوانند در سال ۲۰۲۲ در قطر، میزبان بعدی جام جهانی، حضور داشته باشند. گفته می شود که شاید در رقابت های بعدی جام های جهانی، تغییراتی در ساختار برگزاری آن به وجود آید.

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

نخستین دوره رقابت‌ها

اولین دوره مسابقات جام جهانی به میزبانی اروگوئه برگزار شد. ایتالیا، هلند، اسپانیا، مجارستان و اروگوئه برای میزبانی جام جهانی ۱۹۳۰ اعلام آمادگی کرده بودند. ۷ تیم از آمریکای جنوبی، ۲ تیم از آمریکای شمالی به همراه ۴ تیم اروپایی، ۱۳ تیم حاضر در نخستین دوره رقابت‌های جام جهانی فوتبال بودند. بلژیک، فرانسه، رومانی و یوگسلاوی تنها کشور های اروپایی حاضر در اولین دوره رقابت های جام جهانی بودند. در این دوره از مسابقات، مرحله گروهی وجود نداشت و تیم ها از همان ابتدا به صورت حذفی با هم رقابت می کردند.

اولین بازی تاریخ جام جهانی ما بین فرانسه و مکزیک در ۱۳ ژوئیه ۱۹۳۰ برگزار شد و فرانسه موفق شد با نتیجه ۴–۱ تیم مکزیک را شکست دهد. “لوسین لورنت” فرانسوی، زننده نخستین گل تاریخ رقابت‌های جام جهانی است.

در بازی فینال نیز اروگوئه میزبان توانست در حضور ۹۳ هزار تماشاگر، با نتیجه ۴–۲ آرژانتین را شکست داده و به عنوان نخستین قهرمان جام جهانی فوتبال شناخته شود. جامی که با نام جام “ژول ریمه” نیز از آن یاد می‌شود و شکل جام هم با جام معروفی که الآن در اختیار آلمان، قهرمان دوره قبلی، است تفاوت داشت.

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

جام‌های جهانی قبل از جنگ جهانی

دوره ی بعدی جام جهانی در سال ۱۹۳۴ و به میزبانی کشور ایتالیا برگزار شد. در این دوره از مسابقات ۱۶ تیم حضور داشتند. (تا سال ۱۹۸۲ این تعداد تغییری نکرد). از این دوره تیم ها ابتدا در مرحله گروهی به رقابت می پرداختند و بعد از آن تیم های برتر هر گروه به صورت حذفی با هم برخورد می کردند. مصر اولین تیم آفریقایی حاضر در جام جهانی بود که در این دوره حضور داشت.

به مانند دوره قبل، باز هم تیم میزبان موفق به فتح جام شد. تیم ایتالیا با غلبه بر دیگر رقیبان توانست خود را به عنوان اولین فاتح اروپایی تاریخ جام های جهانی معرفی کند.

دوره ی بعدی جام جهانی، باز هم در اروپا و در کشور فرانسه برگزار شد که موجب اعتراض کشورهای آمریکایی شد و اروگوئه و آرژانتین مسابقات را تحریم کردند. این اولین دوره بعد که تیم قهرمان بدون برگزاری مسابقات مقدماتی می توانست در مرحله نهایی حضور داشته باشد. با آنکه طبق قرار قبلی قرار بود تا مسابقات با شانزده تیم برگزار شود اما به علت آن که اتریش عضوی از آلمان شده بود، با آنکه توانسته بود به جام جهانی صعود کند، نتوانست در رقابت ها حاضر شود تا این دوره از مسابقات با ۱۵تیم برگزار شود. فرانسه اولین میزبانی بود که قهرمان نشد و ایتالیا مجددا موفق به فتح جام شد.

دوره بعدی جام جهانی که قرار بود در آلمان برگزار شود به علت وقوع جنگ جهانی و دوره بعد آن به خاطر خرابی های ناشی از جنگ لغو شد.

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

جام‌های جهانی بعد از جنگ جهانی

سال ۱۹۵۰ بعد از دو دوره وقفه ، دوباره مسابقات از سر گرفته شد. این دوره به میزبانی برزیل برگزار شد و انگلیس باری اولین بار در این رقابت ها حضور پیدا کرد. شاید جالب باشد بدانیم که چرا انگلیس در دوره های قبلی حضور نداشته است. انگلیسی‌ها که فوتبال را اصولا ورزشی انگلیسی می‌دانستند، دوست نداشتند تا در رقابت با تیم‌های غیرانگلیسی شرکت کنند چرا که باور داشتند بازی با کشور های غیر انگلیسی اصالت را از این ورزش می گیرد. اما سرانجام در سال ۱۹۴۶ بود که انگلیسی ها دعوت فیفا را پذیرفتند و در این رقابت‌ها شرکت کردند.

یکی از مهم ترین بازی های این مسابقات، مابین انگلیس و آمریکا برگزار شد که با برتری آمریکا به پایان رسید. هر چند اعلام اشتباه نتیجه پایانی که در رسانه ها که به اشتباه انگلیس را به عنوان برنده بازی معرفی کرده بودند حاشیه های زیادی را به وجود آورد.

یکی از تلخ ترین اتفاقات مربوط به این دوره، سقوط هواپیمای مربوط به بازیکنان تیم ملی ایتالیا بود که خبری دردناک برای دنیای فوتبال و فوتبال دوستان بود. با این حال ایتالیا در مسابقات شرکت کرد. در نهایت نیز اروگوئه‌ای‌ها، برزیل میزبان را شکست دادند و برای بار دوم قهرمان شدند.

جام جهانی ۱۹۵۴ که در کشور سوئیس برگزار می شد اولین دوره از رقابت ها بود که از طریق تلویزیون پخش شد. شوروی سابق که توانسته بود در مسابقات المپیک شگفتی ساز شود، در این رقابت‌ها موفق نبودند. مهم ترین اتفاق این دوره شاید وجود پرگل ترین بازی تاریخ جام جهانی باشد، جایی که اتریش با وجود آنکه با ۳ گل از سوئیس میزبان عقب افتاده بود، در نهایت موفق شد با نتیجه ۷–۵ سوئیس را شکست دهد. این دوره با قهرمانی آلمان غربی پایان یافت. در بازی فینال آلمانی ها موفق شدند با نتیجه ۳–۲ برابر قهرمان المپیک، یعنی مجارستان جام قهرمانی را به خانه ببرند. این قهرمانی در حالی بدست آمد که آلمانی‌ها ابتدا با ۲ گل از حریف مجاری خود عقب افتاده بودند. به همین دلیل این مسابقه در آلمان، به «معجزه برن» معروف شده‌است.

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

جام جهانی ۱۹۵۸ در سوئد برگزار شد. در این دوره “پله”، اسطوره فوتبال جهان، اولین حضور خود در جام های جهانی را تجربه کرد و به دنیای فوتبال معرفی شد. وی در فینال ۲ بار موفق به گلزنی شد. برزیلی‌ها تبدیل به نخستین تیم تاریخ مسابقات شدند که در حالی قهرمان می‌شدند که مسابقات در یک قاره دیگر برگزار می‌شد. همچنین برای اولین بار، هر چهار تیم بریتانیایی موفق به حضور در مرحلهٔ نهایی مسابقات شدند. اتفاقی که دیگر هرگز رخ نداد.

“ژوست فونتن” فرانسوی نیز با زدن ۱۳ گل، آقای گل رقابت‌ها شد که رکورد بیشترین گل زده در یک تورنومنت جام جهانی است.

دوره بعدی رقابت ها به میزبانی شیلی در سال ۱۹۶۲ برگزار شد. مهم ترین اتفاق بازی ها نه در طول رقابت ها که پیش از آن رخ داد. جایی که قبل از آغاز مسابقات، زلزله ی ویرانگر و ۹٫۵ ریشتری شیلی رخ داد و خسارات زیادی را به زیرساخت های این کشور وارد کرد. این دوره از رقابت ها که باز هم با قهرمانی برزیلی ها به پایان رسید به خاطر خشونت زیاد و بازی های تدافعیش بسیار مشهور شد. برای مثال بازی ایتالیا با شیلی که با برد ۲–۰ شیلی همراه بود، به نام “نبرد سانتیاگو” معروف شدنبردی که در آن بازیکنان به قصد مصدوم کردن رقیب همدیگر را می زدند و در نهایت دو بازیکن از تیم ایتالیا نیز از بازی اخراج شدند. “مارکوس کول” کلمبیایی نیز تبدیل به نخستین و تنها بازیکن تاریخ شد که از روی نقطه کرنر، موفق به زدن گل در جام جهانی شد. جالب آن که این گل را “لئو یاشین” دروازه بان افسانه ای شوروی دریافت کرده بود.

 

انگلیس، قهرمان جهان

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

هشتمین دوره جام جهانی در سال ۱۹۶۶ و به میزبانی کشور انگلستان برگزار شد. تیم های برزیل، آرژانتین، ایتالیا، آلمان، شوروی و شیلی از معروف ترین تیم های حاضر در این دوره از مسابقات بودند. کره شمالی نیز تنها نماینده آسیا در این رقابت ها بود. این مسابقات در نهایت، با قهرمانی تیم ملی فوتبال انگلستان به پایان رسید. در بازی فینال تیم انگلیس موفق شد با نتیجه پر گل چهار بر دو رقیب دیرینه و سنتی خودش آلمان را از پیش رو بردارد.

یکی از عجیب ترین اتفاقات این دوره در مرحله یک چهارم نهایی افتاد. “رودولف کریتلین” داور مسابقه، کاپیتان تیم ملی آرژانتین را از زمین بازی اخراج کرد اما او حاضر نشد زمین را ترک کند. این واکنش او باعث به وجود آمدن تاخیری طولانی در ادامه مسابقه شد.

 

ژول ریمه، در خانه برزیلی ها 

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

نهمین دوره جام جهانی فوتبال در سال ۱۹۷۰ و به میزبانی کشور مکزیک برگزار شد. یکی از مهم ترین بازی های تاریخ در این دوره ما بین تیم های ایتالیا و آلمان غربی برگزار شد که با نتیجه ۴–۳ به سود ایتالیا به پایان رسید. هرچند که ایتالیایی ها پس از این بازی سخت و نفس گیر در فینال و در مقابل برزیل با نتیجه چهار بر یک شکست خوردند. این قهرمانی که سومین قهرمانی برزیل به حساب می آمد باعث شد تا آن ها، بر طبق قوانین ژول ریمه، برای همیشه جام را به خانه ببرند. اتفاقی که می توانست برعکس و به سود ایتالیا رخ دهد چرا که آنها نیز سابقه دو بار قهرمانی جهان را داشتند. در نهایت برزیل به مقام اول، ایتالیا به مقام دوم، آلمان غربی به مقام سوم و اروگوئه به مقام چهارم رسیدند.

 

 

آلمان و کرایف  

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

دهمین دوره جام جهانی فوتبال در کشور آلمان غربی برگزار شد. این بازی‌ها از ۱۳ ژوئن ۱۹۷۴ آغاز شد و شانزده تیم در ۳۸ بازی به مصاف هم رفتند و با قهرمانی میزبان یعنی آلمان غربی به پایان رسید. این در حالیست که در مرحله گروهی هر دو آلمان در یک گروه بودند و اتفاقا آلمان شرقی با کسب ۵ امتیاز بالاتر از آلمان غربی ایستاده بود. آلمان غربی در فینال موفق به شکست هلند شد. در این دوره “یوهان کرایف” افسانه ای به عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد.

کشور های زئیر و هائیتی نیز در این مسابقات حاضر بودند که رتبه های آخر را به دست آوردند.

 

اولین صعود ایران به جام جهانی 

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

یازدهمین دوره جام جهانی در سال ۱۹۷۸و در کشور آرژانتین برگزار شد. شانزده تیم در این بازی‌ها حضور داشتند و در نهایت آرژانتین میزبان با پیروزی برابر هلند به قهرمانی رسید. این دومین نایب قهرمانی متوالی هلندی های بدشانس بود.

این دوره از رقابت ها، اولین حضور ایران در جام های جهانی به حساب می آید که به سختی توانسته بود مسیر صعب العبور رقابت های انتخابی را طی کند و در نهایت با کسب ۱۴ امتیاز از ۸ بازی (۶ پیروزی و ۲ تساوی) برای اولین بار به جام جهانی صعود نماید.

ایران در گروه چهارم با تیم های پرو، هلند و اسکاتلند همگروه بود و با کسب یک تساوی و دو باخت در رده چهارم گروه خودش قرار گرفت. دو گل زده و هشت گل خورده تفاضل منفی ۶ را برای ایران به همراه داشت. با این حال ایران توانست در بین شانزده تیم رتبه چهاردهم را کسب کند و بالاتر از مکزیک و مجارستان بیاستد.

 

قهرمانی ایتالیا در سرزمین ماتادورها 

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

دوازدهمین دوره رقابت های جام جهانی فوتبال به میزبانی اسپانیا برگزار شد. این بازی ها که در سال ۱۹۸۲ انجام گرفت با قهرمانی ایتالیا به پایان رسید. تیم های آلمان غربی، لهستان و فرانسه نیز به ترتیب رتبه های بعدی را کسب کردند. همچنین پائولو روسی بهترین گلزن و بهترین بازیکن این رقابت ها بود.

یکی از عجیب ترین اتفاقات این بازی ها در جریان مسابقه نیمه نهایی بین تیم های فرانسه و آلمان روی داد جایی که “شوماخر” دروازه بان تیم آلمان روی “پاتریک باتیستون” مدافع فرانسه خطا کرد. مدافع از شدت خطا بی هوش شد طوری که پزشکان مجبور شدند در زمین بازی به او اکسیژن بدهند. اما داور مسابقه خطا نگرفت و توپ را به تیم آلمان داد.

دست خدا 

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

سیزدهمین دوره رقابت های جام جهانی فوتبال در مکزیک برگزار شد. در ابتدا قرار بود کلمبیا میزبان این رقابت‌ها باشد اما بنا به دلایل اقتصادی این انتخاب لغو و مکزیک به عنوان میزبان انتخاب شد. در نهایت هم آرژانتینی ها توانستند دومین عنوان قهرمانی خود را در این رقابت‌ها بدست آورد.

ایران در بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۸۶ (۱۳۶۵) در دوران جنگ ایران و عراق به دلیل عدم پذیرش پیشنهاد فیفا مبنی بر بازی در زمین منطقه بی‌طرف، از دور مسابقات مقدماتی جام جهانی کنار گذاشته شد.

این دوره از رقابت ها با درخشش خیره کننده ی “دیگو آرماندو مارادونا” همراه بود که در نهایت هم به عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد. در مسابقه تیم‌های انگلستان و آرژانتین در مرحله یک چهارم نهایی، مارادونا جلوی دروازه انگلستان یک پاس هوایی را با دست وارد دروازه این تیم کرد. داور این خطا را ندید و در نتیجه این گل آرژانتین محسوب شد. بعدها مارادونا به خبرنگاران گفت که در آن مسابقه «دست خدا» به یاری او آمده بود. آرژانتین با گل دوم مارادونا که از زیباترین و عجیب ترین گل‌های تاریخ جام جهانی است به پیروزی رسید.

 

درخواست میزبانی ایران 

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

چهاردهمین دوره مسابقات جام جهانی در سال ۱۹۹۰ در ایتالیا برگزار شد. حکومت وقت پادشاهی ایران هم در سال ۱۹۷۸ آمادگی خود را برای میزبانی جام جهانی به فیفا اعلام کرد و پیش بینی می شد جدی ترین رقیب ایران در راه کسب میزبانی شوروی سابق باشد اما با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ میزبانی جام جهانی برای ایران منتفی شد.

در این دوره که با قهرمانی آلمان غربی به پایان رسید، “سالواتوره اسکیلاچی” مهاجم تیم ملی ایتالیا به عنوان آقای گل و بهترین بازیکن جام انتخاب شد. مهم ترین شگفتی جام زمانی رقم خورد که آرژانتین قهرمان دوره قبل مقابل تیم نه نفره ی کامرون شکست خورد. نکته جالب توجه آن که در پایان مرحله گروهی ، آرژانتین در گروه خود در جایگاه سوم قرار گرفت.

یکی از مهم ترین حاشیه های این دوره، درگیری “رودی فولر” آلمانی و “فرانک ریکارد” مهاجم تیم ملی هلند بود. جایی که داور هر دوی آنها را همزمان از زمین بازی اخراج کرد. فرانک ریکارد در لحظه خروج از زمین به صورت رودی فولر تف کرد.

در این دوره امارات متحده عربی برای اولین بار توانست به جام جهانی صعود کند.

 

حسرتِ باجو

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

پانزدهمین دوره از بازی‌های جام جهانی در ایالات متحده ی آمریکا و در سال ۱۹۹۴ برگزار شد. این دوره نخستین بار بود که برای برد هر تیم ۳ امتیاز به جای ۲ امتیاز به تیم پیروز تعلق می‌گرفت. برزیل و ایتالیا فینال این جام را برگزار کردند که پس از تساوی صفر صفر در ۱۲۰ دقیقه، کار به ضربات پنالتی کشید و برزیل موفق شد ۳ بر ۲ ایتالیا را شکست دهد. “روبرتو باجو” از ایتالیا آخرین پنالتی تیم خود را از دست داد. “هریستو استویچکف” از بلغارستان و “سالنکو” از روسیه با ۶ گل به طور مشترک آقای گل این دوره شدند. همچنین “روماریو” به عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد.

این دوره از یکی از پرتماشاگر ترین دوره بازی ها بود و  میانگین تعداد تماشاگران در هر بازی را به بیش از ۶۹ هزار نفر رسانید که این رقم از سال ۱۹۵۰ بی‌سابقه بود.

یکی از مهم ترین حواشی این بازی ها درباره ی مارادونای پر حاشیه بود. زمانی که  وی به دلیل استفاده از داروی لاغر کننده از حضور در این رقابت‌ها بازماند. اما عجیب ترین و دردناک ترین اتفاق این دوره درباره مدافع کلمبیا بود. “آندره اسکوبار” در بازیهای دور اول جام جهانی در برابر تیم ملی فوتبال آمریکا، به اشتباه یک گل به خودی زد و منجر به حذف کلمبیا شد. این بازیکن ده روز بعد به ضرب گلوله به قتل رسید.

محمد فنایی داور ارزنده کشورمان در این دوره حضور پر قدرتی داشت و در بازی فینال به عنوان کمک داور حضور داشت.

 

ایران-آمریکا، بازی قرن 

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

شانزدهمین دوره جام جهانی فوتبال از تاریخ ۱۰ ژوئن تا ۱۲ ژوئیه سال ۱۹۹۸ در کشور فرانسه برگزار شد. این دوره از بازی‌ها با قهرمانی تیم ملی فوتبال فرانسه پایان گرفت که توانست برزیل را در فینال با نتیجه ۳ بر صفر شکست دهد. فرانسه توانست برای اولین بار به عنوان قهرمانی این رقابت‌ها دست یابد و هفتمین کشوری باشد که تاکنون موفق به کسب این عنوان شده‌است. “رونالدو” ی برزیلی به عنوان بهترین بازیکن جام و “داور شوکر” کروات به عنوان آقای گل دست یافتند.

تیم ملی فوتبال کشورمان نیز در این سال با صعودی بسیار دشوار و طی مسیری طولانی موفق شد به عنوان سی و دومین و آخرین تیم، برای دومین بار و بعد از بیست سال غیبت به جام جهانی فوتبال بازگردد. در این بازی‌ها ایران به همراه آلمان، یوگسلاوی و آمریکا در یک گروه قرار گرفت. در بازی اول،  ایران در مقابل یوگسلاوی با نتیجه ۰-۱ بازی را واگذار کرد. ایران در آن بازی نمایش نسبتاً خوبی ارائه کرد و یوگسلاوی تنها از روی ضربه آزاد “سینیشا میهایلوویچ” نامی که درون دروازه “نیما نکیسا” دروازه‌بان دوم ایران جای داد، توانست برتری را از آن خود کند.

در روز ۳۱ خرداد ۱۳۷۷ و در شهر لیون، ایران موفق شد نخستین و تا به امروز تنها پیروزی خود در مسابقات جام جهانی را به دست آورد. ایران در این بازی موفق شد با نتیجه ۱-۲ تیم ملی آمریکا را شکست دهد. برای ایران “حمید استیلی” و “مهدی مهدوی‌کیا” گل زدند. گل استیلی بعدها گل قرن نامیده شد. این بازی به دلیل روابط ویژه ایران و آمریکا از نظر سیاسی بسیار حساس شد و حتی سیاسی‌ترین بازی جام جهانی یا بازی قرن نام گرفت.

ایران در آن بازی با ترکیب عابدزاده، خاکپور، محمدخانی، پاشازاده، زرینچه، استیلی، میناوند، باقری، مهدوی کیا، خداداد عزیزی و علی دایی وارد زمین شد.

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

سومین و آخرین بازی ایران در برابر آلمان برگزار شد و با نتیجه ۰-۲ به سود آلمان خاتمه یافت. گل‌های آلمان را “الیور بیرهوف” و “یورگن کلینزمن”  به ثمر رساندند. بدین ترتیب ایران با دو گل زده و چهار گل خورده و یک برد و دو باخت و حضور در رده سوم جدول به دومین حضورش در جام جهانی پایان داد.

 

اولین میزبانی آسیایی ها 

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ هفدهمین دورهٔ این مسابقات بود که به میزبانی مشترک کشورهای کرهٔ جنوبی و ژاپن برگزار شد. این نخستین بار بود که در طول رقابت های جام جهانی از بیست ورزشگاه برای برگزاری این بازیها استفاده  می شد. در این دوره تیم ملی فوتبال برزیل توانست در فینال با پیروزی بر آلمان قهرمان شود. تیم‌های ترکیه و کرهٔ جنوبی پس از تیم آلمان سوم و چهارم شدند. حضور کره جنوبی در نیمه نهایی، بهترین نتیجه آسیایی‌ها در طول رقابت‌های جام جهانی بوده است.

در پایان این رقابت ها، “الیور کان” دروازه‌بان تیم ملی آلمان بهترین بازیکن و “رونالدو” مهاجم برزیل آقای گل جام شدند.

به غیر از مدل موی عجیب و غریب رونالدو، اتفاق ویژه این دوره از بازی ها، داوری های مشکوک و جهت دار به سمت کشور های میزبان جام جهانی بود.

 

دوباره ایران ، دوباره زیدان

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ هجدهمین دوره مسابقات جام جهانی بود که به میزبانی آلمان برگزارشد و در پایان با قهرمانی تیم ملی فوتبال ایتالیا به پایان رسید. در دیدار پایانی لاجوردی‌پوشان ایتالیا موفق شدند در ضربات پنالتی تیم ملی فرانسه را شکست دهند. ۳۲ تیم از جمله تیم ملی ایران در این مسابقات شرکت داشتند. علاوه بر ایران، تیم های ژاپن، کره جنوبی و عربستان دیگر نماینده های آسیا در این دوره بودند. “میروسلاو کلوزه” آلمانی موفق شد آقای گل جام شود.

مهم ترین حاشیه این بازی ها، اخراج “زین الدین زیدان” کاپیتان تیم ملی فرانسه در مسابقه فینال بود که با سر به سینه “مارکو ماتراتزی” کوبید. چند ماه بعد از این حادثه ادعا شد که زیدان در واکنش به توهین بازیکن ایتالیایی به خواهرش این کار را کرده بود. این حادثه پایانی بود بر فوتبال بین‌المللی زیدان. در واقع هرچه جام جهانی نود و هشت برای زیدان و فرانسه پر افتخار بود، این بار چیزی جز تلخی در بازی فینال برای آنها باقی نماند هرچند در پایان رقابت ها “زیدان” افسانه ای بهترین بازیکن جام شد.

 

قدرت نمایی تیکی تاکا 

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

نوزدهمین دورهٔ جام جهانی فوتبال در کشور آفریقای جنوبی برگزار شد و در نهایت با قهرمانی تیم ملی فوتبال اسپانیا پایان یافت. در دیدار پایانی ماتادورها موفق شدند با تک گل “اینیستا” تیم ملی فوتبال هلند را شکست دهند. این دوره نخستین میزبانی کشور های آفریقایی بود.

در پایان این رقابت‌ها “توماس مولر” از آلمان به عنوان بهترین بازیکن جوان جام و همچنین برنده کفش طلا، “ایکر کاسیاس” از اسپانیا برنده دستکش طلایی و “دیگو فورلان” از اروگوئه بعنوان بهترین بازیکن جام برگزیده شدند.

از مهم ترین اتفاقات این دوره خطای هند “لوییس سوارز” بود که در بازی با غنا توپ را با دست از روی خط دروازه برگرداند. داور مسابقه لوئیس سوارز را از زمین اخراج کرد و به تیم غنا پنالتی داد. اما پنالتی آسامواه ژیان به تیر دروازه اروگوئه اصابت کرد و سرنوشت مسابقه به ضربات پنالتی کشید که در آن اروگوئه با نتیجه چهار بر دو به پیروزی رسید.

پیش از شروع جام جهانی، گروه تروریستی القاعده در پیام‌های ویدئویی هشدار داده بود که جام جهانی را به حمام خون بدل خواهد کرد. احتمال خرابکاری در جام جهانی، بارها از سوی سران القاعده در عراق، افغانستان، پاکستان و عربستان تایید شده بود. با این حال، ارتش‌های نیجریه و آفریقای جنوبی، پلیس بین‌الملل، نیروهای ناتو و سربازان داوطلب بارها بر امنیت کامل جام جهانی آفریقای جنوبی صحه گذاشتند.

بدون شک یکیی از نماد ها و یادگار های این دوره از رقابت ها ووووزلا یا لپاتاتا است. با آنکه خیلی ها مخالف حضور ووووزلا در ورزشگاها بودند اما حضور ووووزلا هیجان و شور عجیبی در ورزشگاه های آفریقا ایجاد می کرد.

 

تحقیر میزبان ، قدرت آلمان 

 

تاریخچه جام جهانی فوتبال

بیستمین دورهٔ جام جهانی فوتبال در کشور برزیل برگزار شد و در نهایت با قهرمانی مقتدرانه آلمان ها پایان یافت. در دیدار فینال ژرمن‌ها موفق شدند با تک گل “ماریو گوتزه” در وقت های اضافی دوم، تیم ملی آرژانتین را شکست دهند و برای نخستین بار در طول تاریخ جام جهانی، مبدل به یک تیم اروپایی شود که در قاره آمریکای جنوبی قهرمان جام جهانی فوتبال شده است.

این دومین میزبانی برزیلی ها بود و آنها با حضور ستارگان سرشناسی چون ” نیمار” بسیار به کسب عنوان قهرمانی امیدوار بودند. در این دوره از مسابقات تمامی قهرمانان ادوار قبلی جام جهانی یعنی برزیل، ایتالیا، آلمان، آرژانتین، اروگوئه، اسپانیا و فرانسه حضور داشتند. اسپانیا مدافع عنوان قهرمانی با ارائه بازی های ضعیف و پر انتقاد در همان مرحله گروهی حذف شد.

این چهارمین حضور ایران در جام جهانی بود که با مربی مشهور خودش “کارلوس کیروش” موفق شده بود با اقتدار راهی جام جهانی شود. در این دوره ایران با تیم های بوسنی، نیجریه و آرژانتین هم گروه بود که یک تساوی برابر نیجریه و دو شکست حاصل کار ایران بود. تک گل ایران در این رقابت ها را “رضا قوچان نژاد” در بازی با به بوسنی به ثمر رساند.

در پایان این رقابت ها، “لیونل مسی” به عنوان بهترین بازیکن جام و “مانوئل نویر” بهترین دروازه بان جام انتخاب شدند. همچنین “خامس رودریگز” به عنوان آقای گلی دست یافت.

 

رکورد های جام جهانی

برزیل با پنج عنوان قهرمانی بهترین تیم تاریخ جام جهانی است. همچنین بیشترین نایب قهرمانی متعلق به ژرمن هاست که چهار بار در فینال ها شکست خورده اند.

همچنین “میروسلاو کلوزه” آلمانی با ۱۶ گل برترین گلزن تاریخ رقابت‌های جام جهانی فوتبال می‌باشد.

 


 

سامانه جهان فوتبال، با هدف فراهم آوردن بستری جهت دسترسی به اطلاعات مورد نظر علاقمندان، در ارتباط با دنیای پیرامون فوتبال طراحی و اجرا گردیده است.

تاریخچه جام جهانی فوتبال

 

 سامانه جهان فوتبال 

 

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی