زنی که ببر او جهانی شد

هایپررئالیسم به سبکی از نقاشی و مجسمه‌سازی اطلاق می‌شود که در آن هنرمند به صورتی کاملاً واقع‌گرایانه و با الهام از یک تصویر یا عکس، اثری بسیار دقیق و واقعی را ثبت می‌کند.

به گزارش سیناپرس؛ مریم نایب رزمگاهی، یکی از زنان جوانی است که با ورودش به این سبک از نقاشی شور و شعفی تازه را در قلب دوستداران حیات‌وحش ایجاد کرده. پس از اتمام تابلوی «ببر در آب» این هنرمند ایرانی و نخستین واکنش‌های مثبت از جانب سایت‌ها و جامعه هنری، بسیاری از سایت‌های بین‌المللی معتبر و مطرح حیات‌وحش نیز این اثر برجسته را بعنوان یک اثر هنری بی‌نظیر و البته متفاوت معرفی کردند. در نهایت سایت FurySmile این اثر را بعنوان یکی از ۱۰۰ نقاشی هنری برجسته در کل دنیا معرفی کرد. FurySmile در عنوان مطلب خود نوشت: «۱۰۰ اثر هنری که سخت می‌توانید باور کنید عکس نیستند» و این یک واقعیت است.

مریم نایب رزمگاهی هنرمندی از شهر مشهد که تصمیم گرفته است تا با آثارش حامی حیات‌وحش ایران باشد. او که بسیار به نقاشی حیات وحش علاقمند است و تصمیم دارد زیبایی‌های واقعی حیات‌وحش را نشان دهد. او می گوید: از نظر من اینهمه زیبایی در حیوانات نیاز به زبانی برای گفته شدن دارد در حالی که در مقابل حیوانات شکار شده یا پوست‌شان به هیچ‌وجه نمی‌تواند تاثیری مثبت را القاء کند.

 

 

این نقاش فوق واقع گرایانه کارش را از ۱۴ سالگی شروع کرده و شش سال هم تابستان‌ها و بصورت مستمر آن را ادامه داده است او ادامه می دهد: به دلیل تحصیل امکان این را نداشتم که غیر از تابستان‌ها کلاس بروم. دوره‌های طراحی و رنگ روغن را در مشهد گذراندم پس از آن دیگر بصورت خودآموخته کار کردم. الان مدت چهار سال است که کارهای تلفیقی یعنی سیاه قلم و رنگ روغن را انجام می‌دهم. این سبک در واقع ایده خودم است که در آن هم رنگ روغن و هم سیاه‌قلم را با هم کار می‌کنم. سبک کار هم بدین شکل است که طبیعت زنده را با رنگ روغن و طبیعت بی‌جان را با سیاه‌قلم می‌کشم. حقیقت هنوز این تکنیک را جایی ندیده‌ام. حدود چهار الی پنج ماه هم هست که با همین نقاشی «ببر در آب» نقاشی هایپررئال یا فوتورئال را آغاز کرده‌ام.

مریم که اولین بار عکس ببر در آب را در یکی از سایت‌ها بصورت اتفاقی می بیند و توجهش را جلب می کند برای همین شروع بع نقاشی این عکس می کند. او با صرف روزی شش ساعت کار در دوماه این ببر را به صورت واقع گرایانه می کشد. رزمگاهی که اکنون نقاشی ببر در آب او شهرت جهانی و بین المللی دارد معتقد است: از نظر شخصی من ببر کلاً حیوان خارق‌العاده و بسیار زیبایی است. مخصوصاً زیبایی‌اش در آب بعنوان تنها گربه‌سانی که آب را خیلی دوست دارد، تکمیل می‌شود برای همین نگاه این ببر دقیقاً همان چیزی بود که من را بخود جلب کرد. حالت قرار گرفتن این گربه‌سان به حدی برایم جذاب بود که به نوعی نتوانستم در برابر سحرش مقاومت کنم. در ضمن مصداق پیدا کردن قانونِ رنگ‌های مکمل (سبز و قرمز- بنفش و زرد- نارنجی و آبی) در این تصویر یکی از دلایل انتخاب آن بود.

حالا این نقاش مشهور  که ببر در آب او یک نقطه عطف برای زندگی اش شد می خواهد عکسی از یک یوز آسیایی که متعلق به یک عکاس حیات‌وحش ایرانی (آقای علیرضا شهرداری) است، را بر لوح نقاشی واقع گرایانه بیاورد تا انقراض گونه های حیات وحش را در قالب هنر بیان کند. او می گوید: مهم‌ترین دستاورد نقاشی برای من خوب دیدن و درست دیدن است. صبر و حوصله هم در جایگاه بعدی مهم‌ترین دستاورد من از هنر است اما یکی از مهم‌ترین نقاط عطف زندگی من بی‌تردید کشیدن تصویر همین ببر در آب بوده است چرا که باعث شد نه‌تنها با حیوانات بیش‌تر انس بگیرم بلکه دوستان جدیدی هم پیدا کنم که با علاقه‌شان به حیات‌وحش ذهن من را هم هر روز بیش‌تر از قبل به همین سمت سوق می‌دهند. دوستان خوبی هم هستند که در خارج از کشور همواره من را تشویق و حمایت می‌کنند و همه آن‌ها را هدیه‌ای از دنیای هنر می‌دانم.

گفتگو : فرناز حیدری

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی