ازدواج سفید
ازدواج سفید
خانه » ایراد کار ازدواج سفید کجاست؟

ایراد کار ازدواج سفید کجاست؟

“ازدواج سفید” زندگی مشترک زن و مرد بدون ازداوج رسمی است. یعنی زن و مرد بدون اینکه خطبه عقد یا صیغه بینشان جاری شود برای زندگی زیر یک سقف می‌روند.

ازدواج سفید چیست ؟

ازدواج پدیده ای است که از دیرباز و از زمان پیدایش انسان بوده و تا امروز نیز ادامه داشته است. حالا بماند که در این دوره از یک طرف دیگر تمایلی برای ازدواج وجود ندارد و سن ازدواج در حال افزایش است و از طرف دیگر انواع و اقسام ازدواج‌ها به وجود آمده مثل « ازدواج موقت »، « ازدواج سفید »، « ازدواج صیغه ای » و… و از طرفی میزان طلاق هم چه به صورت رسمی چه عاطفی افزایش پیدا کرده است.

ازدواج سفید نوعی همخانه شدن زن و مرد است بدون اینکه با همدیگر ازدواج رسمی کرده باشند. یعنی به گونه ای که زن و مرد بدون اینکه خطبه عقد یا صیغه ای بینشان جاری شود برای زندگی زیر یک سقف می‌روند.

ازدواج سفید، تهدید جدید نهاد خانواده در ایران است. شاید از تهدید هم باید پا را فرا‌تر گذاشت؛ کابوس هولناک نهاد خانواده. اگر تا یکی دو سال پیش از جامعه‌شناسان خانواده و از مسوولان حقوقی می‌پرسیدید مهم‌ترین آسیبی که خانواده ایرانی را تهدید می‌کند، به اتفاق از طلاق نام می‌بردند. موضوعی که با هر کیفیتی و به هر دلیلی، به هرحال در بطن خانواده اتفاق می‌افتد. هرچند که افزایش سن ازدواج و بی‌رغبتی جوانان به ازدواج هم در مراحل بعدی قرار می‌گرفت. اما دغدغه حفظ خانواده‌های تشکیل شده، ‌ از همه مهم‌تر بود.

 

ازدواج سفید از کجا شروع شد ؟

دبیر کارگروه خانواده سالم معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: ایراد کار کجاست که فرزندان ما در این ساختار آموزشی و پژوهشی شیوه های نوینی ( ازدواج سفید ) برای زندگی خود انتخاب می کنند، آیا آموزش های ما غلط بوده است؟

به گزارش ایرنا، عالیه شکربیگی در نشست هم اندیشی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه خانواده به عنوان محوری ترین نهاد از بسیاری از آسیب ها تاثیر گرفته است و دچار آسیب شده است، افزود: این موضوع باعث شده که نهاد خانواده دچار آسیب جدی شده است.

شکربیگی ادامه داد: ما برای حل این مشکلات نیازمند پژوهش های نقادانه هستیم و باید ابتدا خودمان را نقد کنیم، چون نه دانشگاه، نه خانواده و نه نظام تربیتی با موفقیت عمل نکرده است.

وی با بیان اینکه پژوهش های ما باید مبتنی بر نیازهای جامعه باشد، گفت: همین مشکلات است که امروز جامعه را با آسیب های اجتماعی مواجه کرده است.

شکربیگی ادامه داد: به همین دلیل مرکز اندیشه ورزی در وزارت کشور تشکیل شده است تا این مفاسد اجتماعی و آمار بالای طلاق، اعتیاد و خودکشی حل شود.

وی اظهار داشت: امروز بحران گسست در اجتماع ایران باعث گسست تعلق ها در نهاد خانواده شده است و اینگونه است که نظم و انسجام اجتماعی و فرهنگی در خانواده سست می شود و منشا بروز آسیب های اجتماعی و فرهنگی می شود.

شکربیگی با تاکید بر اینکه چرا تعالیم کاربردی در دانشگاههای کشور برای حل این مشکلات شکل نمی گیرد ادامه داد: بیش از سه دهه در عرصه علمی و تحقیقات دانشگاهی تلاش داشتیم و این همه اعتبارات پژوهشی چرا هزینه شده چون نهاد خانواده در مخاطره است.

دلایل افزایش ازدواج سفید را می توان به ۵ بخش اصلی تقسیم بندی کرد:

  • سخت شدن ازدواج
  • نپذیرفتن مسئولیت
  • داشتن روابط غیر شرعی
  • تاثیر پذیری از فرهنگ غرب
  • افزایش آمار طلاق

” ازدواج سفید ” زندگی مشترک زن و مرد بدون ازداوج رسمی است. یعنی زن و مرد بدون اینکه خطبه عقد یا صیغه بینشان جاری شود برای زندگی زیر یک سقف می‌روند. از منظر حقوقی «چنین رابطه ای زنا تلقی می شود و فرزند ناشی از آن فاقد مشروعیت قانونی است، چون نسبت فرزندی او با پدر قابل اثبات نیست.»

 


 

 

سامانه اقبال بینی

ازدواج سفید
ازدواج سفید

 

اقبال بینی، مطالعه تأثیر اجرام آسمانی، ستارگان و سیارات، بر روی زندگی انسان است. گفته می شود موقعیت خورشید، ستارگان، ماه و سیارات در زمان تولد فرد، شخصیت او را شکل می دهند، بر روابط عاشقانه او تأثیر می گذارند، وضعیت اقتصادی او را تعیین می کنند و چندین و چند پیشگویی دیگر…

 

تماس با سامانه از طریق تلفن همراه : ۹۹۲۲۴۴۴۷

 

نظر دهید

بیشترین نظرات دریافتی